Parada Pułaskiego Nowy Jork Pulaski Parade NYC Polacy transparenty Polonia

Parada Pułaskiego w Nowym Jorku

Czas czytania:4 minut/y, 37 sekund/y

Co to jest Parada Pułaskiego?

Parada Pułaskiego (Pulaski Day Parade), to przemarsz grup Polaków mieszkających głównie w Nowym Jorku i okolicach. To święto polskości, które ma miejsce co roku, w każdą drugą niedzielę października. Przemarsz odbywa się słynną Piątą Aleją Nowego Jorku. Zaczyna się od 35-tej ulicy, kończy na 56-ej.

Uroczystość rozpoczyna się odśpiewaniem polskiego i amerykańskiego hymnu oraz odtańczeniem poloneza. W Paradzie Pułaskiego uczestniczy zwykle kilkadziesiąt tys. osób. Niemal wszyscy ubrani są w biało-czerwone, narodowe barwy. Idą, jadą samochodami, motocyklami (przedstawiciele klubów motocyklowych), śpiewają, tańczą w polskich strojach folklorystycznych, niosą transparenty. Po kolei idą kolejne grupy (kontyngenty), np. uczniowie i nauczyciele polskich szkół w USA, przedstawiciele parafii, organizacji, klubów, harcerze, Polacy mieszkający w poszczególnych miejscowościach w stanie Nowy Jork, itp. Przemarsz parady obserwuje po obu stronach ulicy mnóstwo osób, głównie Nowojorczyków.

Parada Pułaskiego Nowy Jork Pulaski Parade NYC
Jedna z bocznych ulic Nowego Jorku, samochód w polskich barwach zaraz dołączy do Parady Pułaskiego

Co roku jest inne hasło przewodnie parady. W 2018 r., kiedy miała miejsce 81. Parada Pułaskiego, hasłem przewodnim była setna rocznica niepodległości Polski.

Jest też trybuna, na której specjalni goście obserwują przemarsz. Są w niej m.in. Wielki Marszałek Parady, goście z Polski (np. posłowie, senatorowie), przedstawiciele władz miasta i stanu Nowy Jork.

Po paradzie w jednym z nowojorskich hoteli odbywa się duża uroczystość, z udziałem zaproszonych gości.

Od kiedy odbywa się Parada Pułaskiego?

Pomysł zorganizowania uroczystości zrodził się jesienią 1926 r. w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. Wtedy, w 150. rocznicę przyjazdu Tadeusza Kościuszki do Ameryki, zorganizowano pochód. 3 tysiące Polaków przeszło z kościoła przy 7. Ulicy do City Hall Park. Posadzono wtedy dwa dęby, ku pamięci Kościuszki i Pułaskiego. Ta demonstracja polskości była powtarzana w kolejnych latach.

Pierwsza Parada Pułaskiego odbyła się w 1937 roku i od tego czasu na stałe wpisała się w nowojorski kalendarz. Była jedną z pierwszych etnicznych manifestacji w Nowy Jorku. Obecnie w tym mieście rocznie organizuje się blisko 200 manifestacji etnicznych, w większości mających formę parad. Każdorazowo wiąże się to ze zwiększoną ilością policji oraz służb wywożących śmieci. Część wydatków pokrywają organizatorzy parad; wcześniej zbierane są na ten cel specjalne datki.

Parada Pułaskiego Nowy Jork Pulaski Parade NYC
Polonia ze Staten Island maszeruje ze swoim transparentem

Kim jest Wielki Marszałek Parady Pułaskiego?

Jest to Polak mieszkający w USA (zwykle w Nowym Jorku lub okolicach), którego Polonia wybrała, aby dostąpił tego zaszczytu. Każda osoba może zostać Wielkim Marszałkiem Parady Pułaskiego tylko raz. Dorocznie wybierani są też Marszałkowie Parady Pułaskiego, idący na czele poszczególnych grup.

Z historii Parady Pułaskiego

– Parada Pułaskiego w 1979 r. była szczególna. Odbyła się 4 dni po wizycie papieża-Polaka Jana Pawła II w Nowym Jorku. Tę paradę oglądało więcej Nowojorczyków niż zwykle.

– Wyjątkowa była też parada w 1982 roku, pierwsza Parada Pułaskiego po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce. Polacy byli wówczas wspierani przez Zachód, w tym przez USA. Na bankiet z okazji kolejnej parady do hotelu Waldorff Astronie przybył prezydent USA Ronald Reagan.

– 7 października 1951 roku Honorowym Gościem Parady Pułaskiego był Generał Tadeusz “Bór” Komorowski.

Parada Pułaskiego Nowy Jork Pulaski Parade NYC
Deszcz w Nowym Jorku? Nie szkodzi. Podczas Parady Pułaskiego parasole też mogą być biało-czerwone

Inne ciekawostki o Paradzie Pułaskiego

– Podczas parady w 2009 roku Polonia świętowała 400-lecie polskiego osadnictwa w Ameryce.

– W 2001 roku Parada Pułaskiego nie odbyła się, z uwagi na żałobę po zamachu terrorystycznym 11 września.

– W 2005 roku 68. Paradę Pułaskiego zaszczycił obecnością Lech Wałęsa oraz burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg. Obaj mieli na sobie biało-czerwone szarfy. Lech Wałęsa był honorowym Wielkim Marszałkiem 68. Parady Pułaskiego.

– W 2017 r. w Paradzie Pułaskiego uczestniczyło ok. 25 tys. osób.

– W 2017 r. po 80. Paradzie Pułaskiego w Central Parku po raz pierwszy odbył się Pulaski Day Music Festival. Przez 4,5 godziny uczestniczyło w nim 4,5 tys. osób. Impreza towarzyszącą Parady był koncert słynnego tenora Jose Carrerasa. Koncert obył się 3 dni przed paradą, w Carnegie Hall.

– Paradę Pułaskiego mieliśmy okazję oglądać w komedii z Kargulem i Pawlakiem “Kochaj albo rzuć“, w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.

Parada Pułaskiego Nowy Jork Pulaski Parade NYC
Trybuna, przed którą maszerują Polacy w Paradzie Pułaskiego

Kazimierz Pułaski i jego święto w USA

W całym USA obchodzone jest federalne święto „Dzień Pamięci Generała Pułaskiego” (General Pulaski Memorial Day). Święto obchodzone co roku 11 października i upamiętnia rocznicę śmierci Pułaskiego podczas bitwy pod Savannah. Pierwszy Dzień Pułaskiego miał miejsce w 1929 roku, na mocy proklamacji wydanej przez ówczesnego prezydenta USA Herberta Hoovera. Począwszy od 1935 roku przekształcił się w stałe święto. Dwa lata później w ramach święta odbyła się pierwsza Parada Pułaskiego.

W niektórych stanach USA obchodzone jest też święto upamiętniające urodziny Kazimierza Pułaskiego. Dzień Kazimierza Pułaskiego (Casimir Pulaski Day) jest obchodzony głównie w stanie Illinois. Nic dziwnego, tu jest największe skupisko Polonii amerykańskiej. Zgodnie z uchwałą z 20 czerwca 1977 r. jest to święto stanowe. Obchodzone jest co roku w pierwszy poniedziałek marca. Organizowane są wtedy parady uliczne, a w wielu szkołach dzieci mają dzień wolny.

Dzień urodzin Pułaskiego świętowany jest również w stanie Wisconsin (święto stanowe 4 marca) i w stanie Indiana.

Parada Pułaskiego Nowy Jork Pulaski Parade NYC
Już po paradzie. Tancerze w polskich strojach ludowych 

Życiorys Kazimierza Pułaskiego

Kazimierz Pułaski urodził się 6 marca 1745 roku w Warszawie. W USA uważany jest za bohatera narodowego i nazywany ojcem amerykańskiej kawalerii.

> Pułaski – tu więcej

Ciekawostki o Paradzie Pułaskiego: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Statua Wolności w Nowym Jorku
> Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku
> Ciekawostki o Nowym Jorku

Bułgaria gdzie jechać ciekawostki atrakcje podróże Poprzedni post Wesoły Wieżowiec w Bułgarii
pokaz fajerwerków fajerwerki Następny post Pokaz fajerwerków. Dlaczego skorzystać z pomocy profesjonalistów?