Event. Na ile godzin wynająć karykaturzystę?

rysowanie karykatur karykaturzysta na event karykatury

Różne bywają okazje, na które zapraszany jest profesjonalny karykaturzysta eventowy. Różne są życzenia klientów, różne założenia imprezy i pracy karykaturzysty. Karykaturzysta na event – czy warto?

W karykatury.com obsługiwaliśmy setki różnego rodzaju imprez, doradzamy klientom, aby wszystko wyszło jak najlepiej. Poniżej kilka spostrzeżeń oraz podpowiedzi dla potencjalnych klientów, którzy nie współpracowali z profesjonalnym karykaturzystą eventowym.

Karykaturzysta na event – za co płacisz

Raczej nie funkcjonuje określenie „zatrudnienie na imprezę” albo „na wieczór” (czyli obojętnie ile godzin pracy, honorarium jest zawsze takie samo). Byłoby to zresztą dziwne, a nawet niesprawiedliwe, gdyby karykaturzysta otrzymywał takie same pieniądze np. za 3 godziny pracy, jak i za 8 godzin pracy. Zatem generalnie, liczymy honorarium od czasu pracy karykaturzysty. Generalnie, bo są wyjątki, ale te uzgadniamy już bezpośrednio z klientem.

Nie jesteśmy karykaturzystami ulicznymi, więc nie rozliczamy się „od sztuki”. Nieważne czy karykaturzysta eventowy podczas np. 4 godzin zrobi 100 czy 20 karykatur, czy na imprezie jest 20 czy 250 gości. Płacisz za czas jego oraz talent karykaturzysty.

imprezy firmowe karykatury na żywo karykaturzysta
Dobry karykaturzysta na event, to znakomita atrakcja każdej imprezy

Wieczorny event i karykaturzysta

Jeśli to wieczorna impreza o charakterze rozrywkowym (muzyka, catering, itp), nie ma potrzeby zatrudniania karykaturzysty przez cały czas trwania imprezy. Jeśli impreza ma trwać np. od godz. 18 do 3 w nocy (czyli 9 godzin) i na taki czas zatrudniasz np. DJ-a ze sprzętem i wynajmujesz salę – wcale nie oznacza to, że przez cały czas imprezy musi być obecny i ma pracować karykaturzysta. Najlepiej wybrać 4 do 6 godzin i to takich, kiedy karykaturzysta będzie faktycznie najbardziej potrzebny. Przecież i tak nie będzie raczej rysował, gdy na początku będzie np. oficjalne przemówienie prezesa i tym podobne. Albo późno po północy, kiedy każdy jest zmęczony, po kilku drinkach i część gości już wychodzi. Wtedy więcej jest zabawy i „przekomarzania się” z karykaturzystą niż pozowania do karykatur. O tej porze do mało kogo dociera sens słowa „pozowanie” czyli pozostawanie w bezruchu choćby przez dłuższą chwilę, aby karykaturzysta mógł zacząć i kontynuować wykonanie karykatury.

Karykaturzysta na targi

Jeszcze inny sposób pracy, to rysowanie karykatur na targach i imprezach będących czymś w rodzaju imprez targowych. Zresztą tego typu imprezy też są różne. Różne też jest praca karykaturzysty eventowego. Przez godzinę – dwie może prawie nie być chętnych do karykatury (wszyscy uczestniczą np. w wykładzie), ale potem jest express – mnóstwo ludzi, kolejka i potrzeba jak najszybszego rysowania jak największej liczby osób. W związku z tym rozsądni ludzie z firmy zatrudniającej karykaturzystę na targi, tym bardziej nie powinni zatrudniać przypadkowych wykonawców.

Z powolnym, bezstresowym rysowaniem poradzi sobie każdy dobry karykaturzysta, ale 20-30 osób w godzinę – z tym poradzi sobie mało który. Firma zatrudniająca karykaturzystę powinna zdawać sobie z tego sprawę. Nie płaci „od ilości” karykatur, ale za dyspozycyjność i doświadczenie karykaturzysty, za szybkość jego pracy. Ma zrobić wszystkich którzy chcą dostać karykaturę, a nie tylko tych, których zdąży, bo nie radzi sobie z szybkim rysowaniem i stresem.

eventy ciekawostki Monachium targi
Dobry karykaturzysta na event, to świetna wizytówka firmy na stoisku targowym

A może w przerwie?

Zdarzają się też inne potrzeby klientów. Konkretny przykład z naszej działalności. Oto do restauracji wpadają głodni uczestnicy wycieczki. Obcokrajowcy, którzy przez pół dnia zwiedzali kilka miejsc i jechali dwoma autobusami. Jest mało czasu, jedna, może półtorej godziny, więc klient zamówił aż czterech karykaturzystów. Zresztą musieli dojechać na miejsce ponad 300 kilometrów i też są trochę zmęczeni, do tego czeka ich droga powrotna.

Praca przez karykaturzystów niezbyt lubiana (rysowanie bez pozowania, ludzie szybko spożywają posiłki, bo są głodni. A po obiedzie zaraz wsiadają do autokarów, aby kontynuować wycieczkę). Pomijając wiele spraw, praca w stresie, do tego ekspresowa, czyli trwa krótko. Klient miał tego świadomość i sam zaproponował czterech szybkich karykaturzystów.

Albo inny przykład. Godzinna przerwa między obradami kongresu czy podobnej parogodzinnej „nasiadówy”. Uczestnicy mają czas na chwilę odprężenia, WC, napoje i na nieoficjalne rozmowy. Także na dodatkowe atrakcje, np. karykaturę od karykaturzystę eventowego. Rysującego bardzo szybko, wydajnego, który wykona 20-30 karykatur w godzinę (to ze zrozumiałych względów dla klienta było bardzo ważne).

Stres, pośpiech, lecz równocześnie solidna praca doświadczonego karykaturzysty eventowego. Dodajmy jeszcze, że to kongres choć organizowany w Polsce, to jednak przez firmę zagraniczną, w dodatku w języku angielskim – i tacy uczestnicy mają pozować karykaturzyście. Nie musi oczywiście perfekcyjnie znać angielskiego, ale przynajmniej na tyle, aby się z nimi porozumieć.

karykatury na żywo wesele karykaturzysta event
Jedna, a może dwie osoby na karykaturze? Każdy lubi oglądać dowcipne podobizny

Karykaturzysta na event: szybkość i doświadczenie

Co łączy dwa powyższe przykłady imprez? Niemal ekstremalnie szybka praca. Wykonawca karykatur musi mieć ogromne doświadczenie. To nie może być znaleziony przypadkowo, pierwszy z brzegu artysta polecający się w Internecie jako osoba wykonująca karykatury.

Czy w takich przypadkach można liczyć „od godziny”? Oczywiście nie. Taki charakter pracy powoduje, że klient poszukuje nieprzypadkowego artysty, który sprosta wyzwaniu. Nie pogubi się ze stresu i niezależnie od wszystkiego – nie zawiedzie, dobrze spełni swoje zadanie. Tu oszczędzać po prostu nie można.

Choć i tak zdarzają się klienci, którzy tego nie rozumieją. „Skoro za 4 godziny bierze pan XX złotych, za 1 godzinę weźmie 25% tej kwoty?” Tu naprawdę trzeba nieco wyczucia i rozsądku. Jeśli ktoś chce koniecznie oszczędzić – bardzo łatwo o wpadkę. Zły wybór amatora mówiącego, że na pewno sobie poradzi, może okazać się katastrofą.

Podsumowanie

Jak widać, karykaturzysta to nie hostessa. Nie wystarczy ładnie wyglądać i uśmiechać się. W tej pracy nie wystarczy też umiejętność (szybkiego) rysowania. Równie ważne jest doświadczenie, które zdobywa się przez lata pracy. To także z tych względów młodzi karykaturzyści i adepci rysowania karykatur na imprezach, mogą nie radzić sobie w wielu sytuacjach. Czy warto czasem oszczędzić niedużą kwotę, aby zatrudnić kogoś bez doświadczenia? – to pytanie dla tych, którzy stoją przed zadaniem znalezienia karykaturzysty na imprezę.

Karykaturzysta na event: (c) Szczepan Sadurski / Karykatury.com

Szczepan Sadurski satyryk karykaturzysta

Jako karykaturzysta na event rysował na kilkuset imprezach w Europie, Ameryce Północnej i Australii. W Nowym Jorku nazwany jednym z najszybszych karykaturzystów świata. W Polsce uświetnił pół tysiąca imprez.