Słynne więzienie Alcatraz w San Francisco

wyspa Alcatraz latarnia morska budynki więzienia

Więzienie Alcatraz ciekawostki i najważniejsze informacje, które powinieneś poznać. Gdzie jest Alcatraz, jak to dotrzeć? Historia, słynni więźniowie, zwiedzanie, co zobaczyć w dawnym więzieniu?

30 ciekawostek o Alcatraz

1) Alcatraz Island, to wyspa na Zatoce San Francisco (San Francisco Bay) mająca 91 ha powierzchni. W przeszłości niektórzy nazywali ją Wyspą Głuptaków (po hiszpańsku: Isla de los Alcatraces), z powodu mieszkającego tu ptactwa. Miejscowi wyspę nazywają Skałką (po angielsku: The Rock).

2) W latach 1934-1963 było tu więzienie, jednak główny budynek więzienny wybudowano wcześniej, w latach 1909–1912.

mapa wyspa Alcatraz
Mapa wyspy Alcatraz, umieszczona na folderku

3) To miejsce znane, wręcz legendarne. Niektórzy twierdzą, że na Alcatraz było najbardziej znane więzienie w historii świata.

4) Więzienie zamknięto głównie z powodu dużych kosztów utrzymania, gdyż na wyspę wszystko trzeba było tam dostarczać. Poza tym słone powietrze powodowało korozję budynków.

prom zatoka San Francisco miasto panorama
Zatoka i panorama San Francisco z promu
wyspa zatoka San Francisco Bay
Wyspa Alcatraz i dawna latarnia morska, jej najwyższy punkt

5) W latach 1969–1971, czyli kilka lat po zamknięciu więzienia, na wyspie nielegalnie mieszkali Indianie, którzy stworzyli tu swoje małe osiedle.

6) Dodajmy, że Wyspę Alcatraz uznano za Park Narodowy. Mieszkają tu różne gatunki ptaków.

na promie wyspa budynki więzienia
Prom z pasażerami za chwilę dotrze na wyspę

Więźniowie na Alcatraz

7) Jak już napisaliśmy, w latach 1934-1963 czyli przez 29 lat, na wyspie funkcjonowało więzienie federalne o podwyższonym rygorze. Kierowano tu szczególnie groźnych przestępców, po skazaniu ich przez sądy.

8) W blokach B i C było 336 cel i każda miała rozmiar 1,5 x 2,70 metra. Równocześnie w więzieniu przebywało od 222 do 302. skazańców.

miasto San Francisco z wyspy
Miasto San Francisco z wyspy Alcatraz

9) Każdemu więźniowi przysługiwały odwiedziny raz w miesiącu. Można było z odwiedzającym porozmawiać, lecz nie można go było dotknąć, czego skrupulatnie pilnowali strażnicy.

10) W Alcatraz w latach 1934-1939 więziono słynnego gangstera Ala Capone. Wraz z 136. innymi więźniami przetransportowano go tu 11 sierpnia 1934 i otrzymał numer więzienny 85.

cela więzienna
Jedna z więziennych cel. Więzienie Alcatraz ciekawostki

11) 14 razy próbowano uciec z więzienia na Alcatraz, a łącznie próbę podjęło 34, więźniów. Żadna próbna nie skończyła się sukcesem. Uciekinierów zastrzelono, złapano, albo tonęli.

12) Najsłynniejsza ucieczka miała miejsce 11 czerwca 1962 roku. Próbowali uciec: Frank Morris oraz bracia John i Clarence Anglinowie. Na podstawie tej historii powstał potem film fabularny „Ucieczka z Alcatraz” (1979) z Clintem Eastwoodem oraz kilka innych filmów.

korytarz cele więzienie Alcatraz ciekawostki
Korytarz więzienia i więzienne cele na trzech kondygnacjach

13) Alcatraz był jednym z nielicznych wiezień w USA, gdzie skazani mogli się myć w ciepłej wodzie. Nieprzypadkowo. Lepiej, żeby nie przyzwyczajali się do zimnej wody, bo mieliby ułatwione zadanie, gdyby chcieli uciec z wyspy, drogą wodną.

14) Na Alcatraz nie wykonywano kary śmierci. Było 5 przypadków samobójstw.

więzienny budynek ruiny
Szkielet jednego z budynków na wyspie
budynek pracowników rodzin
Budynek pracowników więzienia i ich rodzin

16) Aby zapewnić odpowiednie funkcjonowanie więzienia, na wyspie Alcatraz mieszkali pracownicy wraz z rodzinami. Równocześnie nawet 300 cywilów, mieszkających w kilku oddzielnych, specjalnych budynkach.

wyspa budynek więzienia
Więzienie Alcatraz ciekawostki

Co zobaczyć na wyspie Alcatraz

17) Obecnie budynki dawnego więzienia są muzeum, które można zwiedzać.

18) Oczywiście koniecznie trzeba zobaczyć główny budynek – z korytarzami, przy których są szeregi wąskich cel dla więźniów. Wyposażone jak kiedyś więzienne cele uzmysławiają zwiedzającym, w jakich warunkach mieszkali tu więźniowie. Można m.in. zobaczyć celę, w której kilka lat spędził Al Capone.

wyspa więzienie Alcatraz ciekawostki
Turyści schodzą z promu na wyspę Alcatraz

19) Dostępne są też inne pomieszczenia (np. więzienna stołówka, kuchnia, pomieszczenia strażników, biblioteka, miejsca widzeń, sala dla chorych). Generalnie jest raczej ponuro.

20) Recreation Yard, to wybetonowane miejsce otoczone murami, gdzie więźniów wypuszczano na świeże powietrze, aby pospacerowali. Po naszemu, był to więzienny spacerniak.

spacerniak przy więzieniu Recreation Yard
Więzienny spacerniak czyli Recreation Yard

21) Jak chyba w każdym muzeum, jest też sklepik z pamiątkami. Zwykle w wakacje, gdy jest wielu zwiedzających, można spotkać autorów książek o więzieniu Alcatraz, którzy po zakupie wpisują do swojej książki dedykację autorską z autografem.

22) Charakterystycznym miejscem wyspy jest Water Tower czyli wieża ciśnień, gdzie pompowano wodę, z której potem korzystano. Duży zbiornik stoi na metalowej konstrukcji.

23) Na Alcatraz stoi też najstarsza latarnia morska zachodniego wybrzeża USA.

24) Podczas słonecznej pogody, z Alcatraz można zrobić zdjęcia panoramy miasta San Francisco. Jest też widok na most Golden Gate.

prom na wyspę
Prom, który dowozi turystów na wyspę Alcatraz

Alcatraz obecnie + porady Sadurski.com

25) Obecnie wyspa Alcatraz i budynki dawnego więzienia są dużą atrakcją turystyczną. Szczególnie w okresie letnim regularnie i często docierają tu z portu w Los Angeles promy wypełnionych turystami. To prawdopodobnie największa atrakcja San Francisco, dlatego mnóstwo turystów chce tu dotrzeć. Można powiedzieć, że to obowiązkowy punkt wycieczki do Los Angeles. To odpowiedź na pytanie: Czy warto odwiedzić Alcatraz?

26) Z portu (Nabrzeże 33 czyli Pier 33) do wyspy jest 2,5 km odległości. Rejs promem trwa ok. 20 minut. Statkom i płynącym turystom towarzyszą niemal oswojone mewy, liczące, że dostaną coś do zjedzenia.

27) Nie jest łatwo kupić bilet na prom. Najlepiej robić to ze sporym wyprzedzeniem, korzystając ze sprzedaży w Internecie.

28) Płynąc promem po zatoce San Francisco warto pamiętać, że jej wody są zimne i chyba zawsze wieje wiatr. Lepiej zabrać dodatkowe okrycie.

29) Zwiedzanie wyspy i więzienia z przewodnikiem (rzeczywistym lub przewodnikiem audio) trwa ok. 3 kwadranse lub więcej. Chętni zajrzenia w zakamarki gdzie nie każdy dociera, wydłużają czas wycieczki. Należy na nią zarezerwować 3,5-4 godziny czasu.

Na koniec

30) W Warszawie przy ul. Akademickiej 5 stoi dom studencki, zbudowany w latach 1922-1930. Podczas okupacji była tu siedziba niemieckiej policji oraz więzienie, dlatego później budynek nazywano: Alcatraz. Ten neoklasycystyczny budynek odbudowano po wojnie.

Więzienie Alcatraz ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Podróże Sadurski.com – zobacz też:
> Yuma – słynne więzienie w Arizonie
> Dolina Śmierci
> Monument Valley