Tarnowskie Góry – 10 ciekawostek

Kościół Zbawiciela Tarnowskie Góry ciekawostki zabytki atrakcje

Tarnowskie Góry ciekawostki i informacje o Tarnowskich Górach. Rynek, ratusz, Dom Sedlaczka, Dzwonnica Gwarków i inne zabytki

Tarnowskie Góry ciekawostki i fakty

1) Ponad 60-tysięczne Tarnowskie Góry, to miasto w woj. śląskim. Prawa miejskie uzyskało w 1526 roku.

2) Słowo „Góry” w nazwie miasta nawiązuje do staropolskiego słowa góry czyli kopalnie. Pierwszy człon nazwy nawiązuje do średniowiecznej wsi Tarnowice, obecnie dzielnicy Tarnowskich Gór.

3) Na pierwszej mapie Śląska z 1561 r. jest nazwa: Tarnowitz. W pruskim dokumencie urzędowym z 1750 r. widnieje nazwa: Tarnowskie Gory.

rynek Tarnowskie Góry ciekawostki zabytki atrakcje
Ratusz na rynku. Tarnowskie Góry ciekawostki

Zabytki Tarnowskich Gór

4) Głównym placem miasta jest rynek, wytyczony w XVI wieku. Ma kształt trapezu o rozmiarach 75×52 metry.

5) Na tarnogórskim rynku stoi trzykondygnacyjny ratusz, wybudowany w latach 1896-1898. W budynku stojącym tu wcześniej był sąd i szkoła górnicza. W budynku mieści się siedziba władz miasta.

6) Przy rynku w Tarnowskich Górach stoi Dom Sedlaczka, zbudowany w XVI wieku i potem przebudowywany. Inne zabytkowe domy przy rynku, to m.in. domy Wieprzowskiego, Bernhardta, Patrascha i Cochlera.

7) Kościół Zbawiciela (ul. Rynek 12, patrz: foto na górze) zbudowano w 1780 r. i przebudowano w 1900 r. w stylu neoromańskim. Wcześniej w jego miejscu stała kamienica.

kościół Tarnowskie Góry ciekawostki zabytki atrakcje
Kościół św. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach

8) Grupa zabytków z XVIII/XIX wieku: kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku od 2017 r. znajduje się na liście UNESCO. Zabytki te znajdują się w Tarnowskich Górach oraz w Bytomiu i w gminie Zbrosławice. Jest to 28 obiektów, w tym zabytkowa kopalnia srebra, którą można zwiedzać.

9) Drewnianą Dzwonnicę Gwarków w Tarnowskich Górach zbudowano w XVI wieku. W 1954 r. z kopalni Blachówka w Bobrownikach Śląskich została przeniesiona na Plac Gwarków. Po założeniu Tarnowskich Gór w 1526 r. plac ten pełnił funkcje rynku i były tu ważne urzędy miasta.

10) U zbiegu ulic Górniczej i J.Bondkowskiego stoi zabytkowy, mieszczański dworek z XVIII wieku. Jego nazwa Dworek Goethego nawiązuje do 2-dniowej wizyty w tym miejscu słynnego niemieckiego poety Johanna Wolfganga von Goethe (1749-1832).

Tarnowskie Góry ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Tychy
> Piekary Śląskie
> Mikołów