kalendarze ciekawostki historia czas kalendarz

Historia kalendarza, ciekawostki o kalendarzach

Czas czytania:3 minut/y, 17 sekund/y

Kalendarze ciekawostki i informacje o kalendarzach. Historia kalendarza, rodzaje kalendarzy

Człowiek, czas i kalendarze

1) Zdolność rozróżniania przeszłości, teraźniejszości i przyszłości jest charakterystyczna jedynie dla ludzi. Potrzeba porządkowania czasu istniała od wieków. Odkrycia poroży zwierząt i kości z nacięciami z epoki paleolitu dowodzą, że pierwsze kalendarze miały swój początek 30 tys. lat temu.

2) Czas jest pojęciem filozoficznym. Był on przedmiotem badań Einsteina, który twierdził, że czas można przedstawić jako działanie matematyczne. Arystoteles definiował czas jako pojęcie fizyczne. Uważał, że najbardziej naturalnym i doskonałym jest ruch po kole, dlatego taki ruch powinien służyć do pomiaru czasu.

średniowieczny kalendarz kalendarze ciekawostki historia czas
Kalendarz sprzed kilku wieków

3) Początkowe określenie tego, co dziś nazywamy dobą, było możliwe dzięki Słońcu. Starożytni Egipcjanie wykorzystywali obelisk, którego cień był tym, czym dla nas są wskazówki zegara.

4) Za początek doby różne kultury przyjmowały inny moment. Dla Babilończyków i Muzułmanów był to zachód słońca, dla Egipcjan brzask, dla Rzymian północ.

kalendarz Azteków kalendarze ciekawostki historia czas
Karaiby. Kamienny kalendarz Azteków w kształcie koła
kalendar Azteków kalendarze ciekawostki historia czas
Jeszcze jeden kalendarz Azteków. Nie każdy Aztek mógł go odczytać i zrozumieć

Starożytne kalendarze

5) Słowo “kalendarz” pochodzi z łaciny. “Calendae” w starożytnym Rzymie, to pierwszy dzień po nowiu, czyli dzień, w którym księżyc po zapadnięciu zmroku znów był widoczny.

6) Cykliczność zjawisk w przyrodzie i obserwacja konstelacji gwiazd pozwoliła na ustalenie pewnego rytmu. Obserwowanie pór roku próbowano zapisywać. Taki kalendarz nazywamy cyklicznym.

7) Egipcjanie stworzyli kalendarz, aby przewidzieć pory wylewu rzeki Nil. Zastosowali kalendarz księżycowy i dzięki temu mogli określić, kiedy nastąpi zalanie pól uprawnych przez wody Nilu.

kalendarz Majów kalendarze ciekawostki historia czas
Kalendarz Majów

8) Pierwszym udokumentowanym kalendarzem, jest ten stworzony przez Majów. Był najdokładniejszym ówczesnym kalendarzem. Rok dzielił się na 365 dni, czyli 18 miesięcy po 20 dni oraz 5 dni dodatkowych. Odkrycie na Półwyspie Jukatan w postaci obelisku Majów, możemy obecnie oglądać w Monachijskim Muzeum.

9) Kamienne kręgi mieszczące się w Wielkiej Brytanii i we Francji służyły prawdopodobnie do mierzenia upływającego czasu. Znalezisko liczy sobie ponad 4500 tys. lat. Najsłynniejszy kamienny krąg, to Stonehenge w południowej Anglii.

Stonechenge Anglia kalendarze ciekawostki historia czas kalendarz
Słynne głazy w Stonechenge w Anglii, prawdopodobnie było rodzajem kalendarza

10) Kalendarz japoński powstał na bazie chińskiego kalendarza księżycowo-słonecznego. Dotarł do Japonii przez Koreę w połowie VI wieku i został opracowany prawdopodobnie na początku VII wieku. Początkowo korzystano z niego na cesarskim dworze, potem korzystała arystokracja, a jeszcze później niższe warstwy społeczeństwa.

Kalendarze współczesne

11) Współczesny kalendarz, którego obecnie używamy na (niemal) całym świecie, to kalendarz słoneczny, gregoriański. Kalendarz juliański jest przeznaczony dla wyznawców prawosławia, ale zazwyczaj nie stosuje się go na co dzień, lecz w odniesieniu do świąt religijnych.

12) Chiński kalendarz ma dwanaście miesięcy, ale co pewien czas dodaje się 13-ty miesiąc. Składa się on z sześćdziesięcioletnich cykli. W Chinach jest m.in. Rok Tygrysa, Rok Smoka lub Rok Małpy, które następują po sobie w regularnych odstępach.

chiński nowy rok kalendarz historia kalendarza
Chiński nowy rok obchodzony jest hucznie w styczniu lub lutym

13) Kalendarza tak naprawdę nie da się przedstawić za pomocą liczb całkowitych. W rzeczywistości rok trwa w przybliżeniu 365,53059 dnia. Cała historia kalendarza, to próby opisania czasu za pomocą liczb całkowitych, które muszą brać pod uwagę niezsynchronizowane elementy – takie, jak rok księżycowy czy słoneczny.

Kalendarze ciekawostki: Rodzaje kalendarzy

14) Powszechnie wyróżnia się kalendarze słoneczne, księżycowe, księżycowo-słoneczne oraz uniwersalne. W sprzedaży znajdziemy kalendarze ścienne oraz kieszonkowe. Wiele osób rezygnuje z ich używania, ponieważ zastępują je wielofunkcyjne smartfony.

kalendarz adwentowy  historia kalendarzy
Kalendarz adwentowy – najbardziej ukochany kalendarz dzieci. Kalendarze ciekawostki

15) Dzieci uwielbiają słodki kalendarz adwentowy. W każdym otwieranym codziennie okienku wraz z datą kryje się czekoladka. W ten sposób najmłodsi odliczają czas do upragnionej Gwiazdki.

16) Obecnie określenia kalendarz używa się przy różnych okazjach, najczęściej dla liczenia upływu dni. Jest kalendarz ciążowy, kalendarz szczepień dzieci, kalendarz dni płodnych, kalendarz grzybiarza

kalendarz smartfon telefon terminarz  historia czas
Kalendarze w smartfonach powodują, że rzadziej korzystamy z kalendarzy wydrukowanych na papierze

17) Z uwagi na wygląd i sposób przeznaczenia, aktualne są w sprzedaży m.in. kalendarze typu: kalendarze trójdzielne, książkowe, organizery, zdzieraki, na biurko, spiralowane, listkowe, magnetyczne…

Kalendarze ciekawostki: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki:
> Historia fotografii
> Ciekawostki o książkach
> Języki świata

stres Poprzedni post Jak nie mnożyć stresu?
mamut włochaty ciekawostki mamuty informacje Następny post Ciekawostki o mamutach