Ciekawostki o Monachium

Marienplatz Monachium ciekawostki zabytki atrakcje

Monachium ciekawostki i najważniejsze informacje w skrócie

Stolica Bawarii – informacje

1) Monachium (München), to miasto na południu Niemiec, stolica Bawarii. Mieszka w nim 1,5 mln ludzi.

2) Jest to trzecie pod względem liczby mieszkańców miasto Niemiec, po Berlinie i Hamburgu.

3) Monachium administracyjnie podzielone jest na 25 dzielnic. Są to: Allach-Untermenzing, Altstadt-Lehel, Aubing-Lochhausen-Langwied, Au-Haidhausen, Berg am Laim, Bogenhausen, Feldmoching-Hasenbergl, Hadern, Laim, Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt, Maxvorstadt, Milbertshofen-Am Hart, Moosach, Neuhausen-Nymphenburg, Obergiesing-Fasangarten, Pasing-Obermenzing, Ramersdorf-Perlach, Schwabing-Freimann, Schwabing-West, Schwanthalerhöhe, Sendling, Sendling-Westpark, Thalkirchen-Obersendling-Forstenried-Fürstenried-Solln, Trudering-Riem i Untergiesing-Harlaching.

siedziba BMW Monachium Niemcy
Siedziba BMW. Monachium ciekawostki

Z czego słynie Monachium?

4) Stolica Bawarii jest jednym z największych organizatorów targów na świecie. Międzynarodowe Targi Monachijskie, to co roku ponad 40 dużych imprez targowych, kilkadziesiąt tys. wystawców i ponad 2 mln gości z 200 kraków. Te liczby robią wrażenie.

5) Monachium słynie z Oktoberfest. Impreza organizowana jest od 1870 roku. Aktualnie trwa przez 16 dni, zaczyna się w ostatni weekend wrześni i uczestniczy w niej nawet 6 mln osób.

6) W Monachium mieści się siedziba firmy BMW (Bayerische Motoren Werke czyli bawarskie fabryki samochodowe). Dwa budynki dostępne są dla zwiedzających. Fabryka sąsiaduje z Parkiem Olimpijskim.

7) Monachium dobrze kojarzy się polskim kibicom piłki nożnej. Zarówno z powodu znakomitych występów Roberta Lewandowskiego w drużynie Bayern Monachium, jak i z mundialu w 1974 roku. Na Stadionie Olimpijskim w Monachium Polska wygrała z Brazylią 1:0, zdobywając brązowy medal.

8) Weihnachtsmarkt (Christkindermarkt), to jarmark nożonarodzeniowy, które co roku odbywa się na Marienplatz. To jedna z najwiekszych tego typu imprez na świecie.

katedra Monachium ciekawostki zabytki
Monachium. Z lewej katedra, z prawej Nowy Ratusz

Monachium atrakcje – co zobaczyć

9) Marienplatz (Plac Mariacki), to centralnie miejsce Monachium. Znajdują się tu najważniejsze i najstarsze budynki miasta.

10) Katedra Najświętszej Marii Panny jest najstarszą i główną świątynią miasta. Stoi w pobliżu Marienplatz. W XIII wieku stała tu kaplica, potem romańska bazylika, a w XV wieku wzniesiono kościół późnogotycki. Obie wieże katedry mają 99 metrów wysokości i są dobrym punktem orientacyjnym miasta.

11) W budynku Starego Ratusza mieści się muzeum miejskie. W pobliżu jest Nowy Ratusz, siedziba władz miasta.

12) Pałac Nymphenburg w Monacium, to dawna letnia rezydencja Wittelsbachów. Jest otoczony pieknym parkiem. Rezydencję zaczęto budować w XVII wieku.

13) W południowej części Monachium, nad rzeką Isar, położony jest 40-hektarowy ogród zoologiczny czyli Hellabrunn Zoo. Mieszka tu ok. 20 tys. zwierząt ze wszystkich kontynentów. Powstał w 1911 roku.

14) Park Olimpijski w Monachium zbudowano na Igrzyska Olimpijskie w 1972 roku. Na tym terenie znajduje się m.in. Stadion Olimpijski i Wieża Olimpijska. Stadion Olimpijski był stadionem klubu Bayern Monachium, zanim w latach 2003-2005 zbudowano nowoczesny obiekt – Allianz Arenę. Obiekt mieści 75 tys. kibiców.

Monachium zabytki pałac Nymphenburg
Pałac Nymphenburg, fragment. Monachium ciekawostki

Monachium ciekawostki

15) Autobusowa linia 100 łączy 22 monachijskie muzea. Linia zaczyna się przy głównym dworcu PKP, a kończy przy dworcu Ostbahnhof, obok którego jest Narodowe Muzeum Bawarii.

16) Jeśli zamawiasz tu duże piwo, prawdopodobnie otrzymasz do wypicia cały litr piwa.

17) Międzynarodowe Lotnisko im. Franza Josefa Straussa, to drugi do lotnisku we Frankfurcie port lotniczy Niemiec. Znajduje się 30 km od Monachium.

18) W Monachium działa metro, sieć kolei S-Bahn, kolej regionalna oraz linie tramwajowe i autobusowe. Jest dużo ścieżek rowerowych.

19) Choć Monachium jest miastem turystycznym, nie wszędzie można dogadać się po angielsku. Warto więc znać choćby podstawowe słowa po niemiecku.

Monachium ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Frankfurt nad Menem
> Magdeburg
> Würzburg