Würzburg, miasto w Bawarii

Wurzburg Niemcy Germany Deutschland

Wesoły Wieżowiec odwiedził zabytkowe miasto w Bawarii (Niemcy)

Liczący ponad 130 tys. mieszkańców Würzburg nad rzeką Men znajduje się w Dolnej Frankonii (Bawaria), na południu Niemiec. Pierwsze wzmianki o osadzie istniejącej w tym miejscu pochodzą już z 704 roku. W 1402 r. założono tu uniwersytet, a w 1805 roku miasto stało się stolicą Wielkiego Księstwa – to tylko skromny wycinek informacji z przeszłości miasta.

Wurzburg Niemcy Germany Deutschland Wurzburg

Würzburg, Niemcy – twierdza Marienberg, widziana z bliskich okolic mostu Alte Mainbrücke

W lipcu 2015 r. do Würzburga dotarł Wesoły Wieżowiec, który odwiedził najciekawsze miejsca, m.in. rozbudowywaną przez kilka wieków twierdzę Marienberg, słynny most Alte Mainbrücke (1473-1543), barokowy pałac biskupów (jest na liście UNESCO) oraz zabytkowe stare miasto.

Wurzburg Niemcy Germany Deutschland Wurzburg

Würzburg, Niemcy

Rezydencja biskupia w Würzburgu, to jeden z najwspanialszych zabytków architektury barokowej w Europie. Ozdabiało go trzy pokolenia najlepszych ówczesnych rzemieślników europejskich. w latach 1752-1753 Komnatę Cesarską (Kaisersaal) i klatkę schodową wspaniałymi freskami przyozdobił Giovanni Battista Tiepolo.

Budowę ukończono w 1744 r. Niestety podczas II wojny światowej został zburzony. Od 1987 r. został udostępniony zwiedzającym. 6 lat wcześniej (1981 r.) rezydencję wraz z otaczającymi ją ogrodami wpisano na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Wurzburg Niemcy Germany Deutschland Wurzburg

Würzburg, Niemcy. Twierdza Marienberg

Twierdza Marienberg (Festung Marienberg) została wybudowana na szczycie góry, na lewym brzegu rzeki Men. W latach 1253–1719 twierdza Marienberg był rezydencją książąt biskupów z Würzburga. Od roku 1572 zamek przebudowywano, nadając mu styl renesansowy. Został też bardziej ufortyfikowany. W roku 1728 dobudowano czteropiętrową wieżę strzelnica Maschikuliturm. Od strony miasta na wzgórzu znajduje się kościół św. Burcharda. Jest to najstarszy kościół w Würzburgu, nazwany od imienia pierwszego biskupa.

Obecnie w twierdzy Marienberg znajdują się dwa muzea: Mainfränkisches Museum oraz Fürstenbaumuseum.

Wurzburg Niemcy Germany Deutschland Wurzburg

Würzburg, Niemcy

W Würzburgu nad rzeką Men znajduje się zabytkowy most Alte Mainbrücke), zbudowany w latach 1473–1543, długości 180 metrów. Zdobią go piękne barokowe figury świętych. Most łączy zabytkowe centrum miasta z twierdzą Marienberg, znajdującą się na drugim brzegu Menu.

Wurzburg Niemcy Germany Deutschland Wurzburg

Würzburg, Niemcy. Most Alte Mainbrücke jest wpisany na listę UNESCO

Ciekawostka: akurat w dniu wizyty Wesołego Wieżowca główną ulicą zabytkowego centrum odbywała się barwna parada mieszkańców, wystrojonych w dawne stroje.

Wurzburg Niemcy Germany Deutschland Wurzburg

Würzburg, Niemcy. Twierdza Marienberg góruje nad miastem. Za kadrem, z prawej rozciąga się panorama miasta

Wurzburg Niemcy Germany Deutschland Wurzburg

Würzburg, Niemcy. Wieża obserwacyjna na zamku wewnętrznym twierdzy Marienberg

Na zdjęciach: Wesoły Wieżowiec w Würzburgu

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower