Ciekawostki o Kartuzach na Pomorzu

kolegiata Kartuzy ciekawostki zabytki atrakcje

Kartuzy ciekawostki i najważniejsze informacje. Z czego słyną, skąd nazwa miasta, jakie tu są zabytki

Kartuzy informacje

1) Kartuzy, to 15-tysięczne miasto na Kaszubach, w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kartuzy oraz powiatu kartuskiego. Kartuzy wchodzą w skład aglomeracji trójmiejskiej.

2) Miasto leży nad czterema jeziorami tzw. kartuskimi. Są to: jezioro Karczemne, Klasztorne Duże, Klasztorne Małe i Mielenko.

3) Nazwa miasta nawiązuje do słowa kartuzja. Tak nazywano klasztor zakonu kartuzów. Kartuzja została tu założona w 1382 roku przez Jana z Rusicina.

4) Miejscowość istniała już w XIV wieku. Prawa miejskie uzyskała w 1923 roku.

kolegiata Kartuzy zabytki atrakcje
Dach kolegiaty w Kartuzach kształtem przypomina trumnę

Zabytki w Kartuzach

5) Najcenniejsze obiekty zabytkowe w Kartuzach, to zespół klasztorny zbudowany w stylu gotyckim. Jego częścią jest kolegiata.

6) Kolegiata Wniebowzięcia NMP (ul. Klasztorna 5) była kościołem klasztornym zakonu kartuzów. Została wybudowana w latach 1383–1405. Jej oryginalny dach w kształcie trumny oraz barokowy hełm wieży uzyskała w latach 1731–1733. Najcenniejszym zabytkiem we wnętrzu jest gotycki ołtarz z 1944 roku. Są tu również wspaniałe barokowe stelle powstałe w XVII wieku.

kolegiata Kartuzy ciekawostki zabytki atrakcje
Ta sama kolegiata, od tyłu. Kartuzy ciekawostki

7) W XV-wiecznym refektarzu klasztornym (ul. Klasztorna 5a) obecnie mieści się galeria sztuki.

8) Rzymskokatolicki kościół świętego Kazimierza wzniesiono w latach 1885-1887, jako budowla neogotycka. Początkowo był świątynią ewangelicką. Stoi przy głównym placu Kartuz, przy ul. Rynek.

refektarz Kartuzy ciekawostki zabytki atrakcje
Średniowieczny refektarz kartuzów stoi obok kolegiaty

Kartuzy ciekawostki

9) W Kartuzach od 1947 r. działa Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera. Mieści się przy ul. Kościerskiej 1C, w budynku z początku XX wieku. Są tu zbiory dotyczące historii i folkloru Kaszub.

10) Na południowy wschód od Kartuz jest kompleks leśny – Las Kartuski. Znajduje się na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i częściowo w Kartuskim Obszarze Chronionego Krajobrazu.

11) W 1927 r. stanął w Kartuzach pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Stworzył go Marcin Rożek.

12) Przed II wojną światową działały w Kartuzach m.in. mleczarnia, browar, rzeźnia i młyny. Część zakładów została rozkradziona przez Armię Czerwoną, reszta stała się własnością państwa.

13) Od roku 1923 klub sportowy Gminny Klub Sportowy Cartusia. Działa kilka sekcji, w tym sekcja zapasów. Z Kartuz pochodzi Andrzej Wroński, mistrz świata, kilkukrotny mistrz Europy i dwukrotny mistrz olimpijski.

14) Również w 1923 r. założono klub piłkarski Cartusia 1923 Kartuzy.

Kartuzy ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Hel
> Gdynia
> Bytów