Wielcy polscy pisarze w Łazienkach Królewskich

postacie historyczne Łazienki Królewskie

Wielcy polscy pisarze, których można „spotkać” w Łazienkach Królewskich

Łazienki Królewskie to miejsce wyjątkowe pod wieloma względami. Jednym z nich jest z pewnością fakt, że znajduje się tu wiele pomników wybitnych postaci. Krocząc jedną z wytyczonych ścieżek o nazwie “Historyczne wydarzenia i postaci” na dystansie 5 kilometrów w zaledwie godzinę można m.in. zobaczyć pomniki

Łazienkowska “galeria sław”

Postaci historyczne, których nazwiska znane są nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie, można “spotkać” w Łazienkach Królewskich, gdzie znajduje się ich znakomita reprezentacja. Są tu nie tylko rzeźby, ale również salony pamiątek, np. Jana Ignacego Paderewskiego, obrazy np. Paula Rubensa. Oprócz malarzy, kompozytorów, działaczy niepodległościowych czy królów w Łazienkach jest również mocne przedstawicielstwo świata literatury polskiej.

Kamiński w Łazienkach Królewskich

Aleksander Kamiński powszechnie znany jako autor Kamieni na szaniec oraz twórca Szarych Szeregów i znakomity harcmistrz, to postać, która z pewnością zasłużyła na obecność w szacownym łazienkowskim gronie postaci. Stworzone przez Wiesława Winklera z brązu popiersie Aleksandra “Kamyka” Kamińskiego przedstawia pisarza w mundurze. Powstało w 12006, znajduje się w pobliżu Muzeum Harcerstwa.

Norwid w Łazienkach Królewskich

Cyprian Kamil Norwid to jeden z najwybitniejszych polskich poetów i dramatopisarzy. W 2006 roku pomnik przedstawiający kamienną replikę rzeźby Julii Keilowej ukazującej sylwetkę Norwida został ustawiony w Łazienkach królewskich z okazji 185. rocznicy urodzin pisarza. Norwid ukazany jest w formie ubranej w płaszcz patrzącej w dół półpostaci, co sprawia wrażenie głębokiego zamyślenia i melancholii.

Sienkiewicz w Łazienkach Królewskich

Henryk Sienkiewicz to kolejny znakomity polski pisarz, którego można “spotkać” w czasie spaceru po Łazienkach Królewskich. Pomnik Noblisty znajduje się w alei równoległej do Alei Ujazdowskich. Odsłonięta w 2000. Roku rzeźba jest niezwykle wiernym i realistycznym odzwierciedleniem rysów twarzy artysty. Twórcą pomnika jest jeden z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy Kazimierz Gustaw Zemła.

Postać Henryka Sienkiewicza ukazana w całości ma niezwykle wymowny przekaz. Pisarz trzyma w opuszczonej dłoni stronice rękopisu, które bezwładnie opadają na ziemię, zaś po bokach umieszczone zostały płomienie w formie płaskorzeźb, które są alegorią narodowowyzwoleńczych dziejów naszego kraju, które noblista opisał w Trylogii.

Dziękujemy za współpracę. Linki zdjęte 17.01.2021. W przypadku chęci wznowienia prosimy o kontakt.
https://www.lazienki-kr*lewskie.pl/pl/historia/postacie-historyczne
https://www.eldeze*.pl/spacer-po-lazienkach-krolewskich-sladami-znanych-postaci/