Stłuczka nie z Twojej winy. Kto ponosi odpowiedzialność za szkodę?

stłuczka nie z twojej winy ubezpieczenia ciekawostki

Nawet jeżeli jesteś ostrożnym kierowcą, może się zdarzyć, że staniesz się poszkodowanym w stłuczce lub wypadku. Warto wiedzieć, jak w takiej sytuacji się zachować i na co zwrócić uwagę. Ma to duże znaczenie, gdyż może mieć wpływ na to, czy otrzymasz odszkodowanie.

Stłuczka lub kolizja drogowa to stresująca sytuacja, dlatego też wiedza na temat tego, jak się w takiej sytuacji zachować może być pomocna. Zamiast nerwowego działania, możesz szybko i konkretnie załatwić najważniejsze sprawy. Dzięki temu odszkodowanie szybko znajdzie się na Twoim koncie.

Zostałeś poszkodowany – oto co musisz zrobić

Jeśli zdarzyło się, że jesteś uczestnikiem kolizji, ale to nie Ty jesteś sprawcą, powinieneś przede wszystkim zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu i porozmawiać ze sprawcą. Jeżeli poczuwa się on do winy, nie musisz wzywać policji. Wystarczy, że poda on informacje takie jak dane personalne właściciela lub kierowcy oraz numer polisy OC i dane zakładu ubezpieczeń, z którym jest zawarta umowa . Trzeba także spisać oświadczenie o kolizji drogowej.

Natomiast jeżeli sprawca nie uznaje swojej winy, wezwij policję. Patrol przybyły na miejsce zbada sprawę i wskaże sprawcę. Zostanie on ukarany mandatem. Także, jeżeli masz podejrzenie, że sprawca jest pod wpływem alkoholu lub innych substancji wezwij policję. Pamiętaj, że jeśli nie można usunąć pojazdów z drogi, to miejsce wypadku powinno zostać prawidłowo oznakowane i zabezpieczone.

Jak sprawdzić, czy sprawca jest ubezpieczony?

Szkody wyrządzone w Twoim aucie zostaną pokryte z polisy OC sprawcy. . Warto na miejscu kolizji sprawdzić, czy dany pojazd ma ważne OC. W tym celu polecamy aplikacje mobilne takie jak Na Wypadek oraz UFG Kup Auto. Po wprowadzeniu numeru rejestracyjnego otrzymasz informację czy pojazd jest ubezpieczony w dniu kolizji, czy nie.

Jeżeli nie ma on ważnego ubezpieczenia OC, wezwij policję. Twoja szkoda zostanie naprawiona za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeżeli i posiadasz polisę AC, możesz zdecydować się na likwidację szkody za jej pośrednictwem.

Stłuczka nie z Twojej winy a ubezpieczenie Autocasco

W sytuacji takiej musisz pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze musisz zgłosić szkodę do swojego TU i przekazać informacje o danych sprawcy szkody. Dzięki temu TU będzie mogło dochodzić zwrotu odszkodowania od sprawcy szkody.

Ubezpieczenie AC to sposób na szybkie naprawienie szkód, nawet jeżeli sprawca kolizji nie jest ubezpieczony. Jest to wygodniejszy sposób niż kontaktowanie się z UFG. Zaoszczędzisz i sporo czasu.

Stłuczka nie z Twojej winy – kilka słów na koniec

Jeżeli zostałeś poszkodowany w stłuczce lub kolizji, pamiętaj o sprawdzeniu ważności polisy sprawcy oraz o spisaniu oświadczenia o kolizji. Bądź spokojny, nie denerwuj się. Skup się na wykonywanych czynnościach, dzięki temu szybko się uspokoisz.

W LINK4 oferujemy polisę Autocasco, dlatego zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i sprawdzenia oferty. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Materiał powstał we współpracy z LINK4.

* * *

Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl