Brak OC? Sprawdź, jaka kara może Ci grozić

kara za brak OC ciekawostki ubezpieczenie

Czy to się komuś podoba czy nie, OC jest niezwykle istotną sprawą dla kierowców, zaraz po zdaniu prawa jazdy i kupnie auta. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, dlaczego musimy je wykupić, co ono właściwie daje i jakich konsekwencji doświadczymy, jeśli uchylimy się od obowiązku wykupienia OC.

Dlaczego musimy wykupić OC?

Obowiązek wykupienia OC nie jest żadną fanaberią sprzedawców samochodów czy urzędników – obowiązek wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zapisano w Ustawie z dnia 22 maja 2003 r., która nakłada na kierowców obowiązek ubezpieczenia samochodów osobowych, motorowerów, a nawet przyczep czy ciągów rolniczych.

Jak możemy przeczytać na https://najtaniejuagenta.pl/kara-za-brak-oc/, przerwy w ubezpieczeniu pojazdu zdarzają się, gdy kupiliśmy używany samochód i ze zwyczajnego zapominalstwa nie odnowiliśmy polisy przejętej od sprzedawcy. Inną sytuacją, w której zapominamy dopełnić formalności, jest sytuacja, gdy sprowadzamy samochód z zagranicy. Wtedy zwykle kupujemy tak zwane OC krótkoterminowe (na miesiąc), by przetransportować samochód bezpiecznie do Polski. Niestety OC krótkoterminowe nie odnawia się automatycznie.

Co daje OC?

Czy płacenie OC jest tylko przykrym obowiązkiem? Cóż, pamiętajmy, że polisa ma chronić nasze interesy w razie wypadków drogowych czy różnych losowych okoliczności. OC chroni:

  • Poszkodowanego;
  • Sprawcę wypadku;
  • Mienie;
  • Zdrowie nasze i uczestników wypadku.

Jakie są konsekwencje uchylenia się od obowiązku?

Wysokość kary za OC zmienia się w każdym roku kalendarzowym na wyższe. Bierze się to stąd, że co roku rośnie płaca minimalna, a do od niej zależy wysokość kwoty za karę za brak OC.

Szacuje się, że skoro kwota brutto wynagrodzeń ma wynieść 3490 złotych, kary za brak OC w pierwszej połowie 2023 roku (a więc od stycznia do czerwca) mogą wynieść od ponad tysiąca złotych (w przypadku samochodów osobowych) do nawet dziesięć tysięcy złotych (w przypadku samochodów ciężarowych). Nie zapominajmy o ubezpieczeniu pozostałych pojazdów mechanicznych na przykład motocykli (od kilkuset złotych do nieco ponad tysiąca).

W drugiej połowie 2023 roku (lipiec-grudzień) wynagrodzenie brutto wyniesie już 3600 złotych brutto, a wraz z wynagrodzeniem proporcjonalnie wzrośnie kara za brak OC (od kilkudziesięciu do kilkuset złotych).

Na wysokość kar wpływają dni. Przykładowo motocykliści w pierwszej połowie roku zapłacą 230 złotych za trzy dni przerwy w OC, 580 złotych za cztery do czternastu dni przerwy oraz 1160 za przerwę powyżej czternastu dni.

Jak dowiedzą się o braku OC?

UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) odpowiada za wypłacanie odszkodowań oraz kontrolę, a co za tym idzie również karanie kierowców uchylających się od obowiązku wykupienia polisy. Kontrole odbywają się poprzez sprawdzanie danych zawartych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dane tam zebrane porównuje się w bazie polis komunikacyjnych i gotowe. Co istotne UFG koncentruje się tylko na nieprawidłowościach w danym roku przeprowadzania kontroli, nie zaś na latach poprzednich. Pamiętajmy, że nawet jeśli UFG nie wykryje kierowcy unikającego wykupienia polisy, może zrobić to policja podczas kontroli drogowej.