Burj Khalifa (Burdż Chalifa) – najwyższy budynek świata

Burdż Chalifa Burj Khalifa Dubaj ciekawostki

Nie od dziś wiadomo, że Matka Natura jest najzdolniejszym kreatorem świata. To dzięki niej możemy podczas podróży, podziwiać majestatyczne góry, czy przepiękne jeziora. Dlatego kreatywni ludzie z całego świata dążą do tego, by móc się z nią równać. I całkiem nieźle im to wychodzi. Wystarczy odwiedzić wieżowiec Burj Khalifa w Dubaju

Wyścig do nieba, czyli jak to się zaczęło?

Ludzie od zawsze marzyli, by zdobywać szczyty, a ponieważ większość z nich została już zdobyta, postanowiono stworzyć swój własny – niepowtarzalny i przekraczający dotychczasowe granice. Jego budowę rozpoczęto we wrześniu 2004 roku i trwała ona przez następne pięć lat. Z początku zakładano, że Burj Khalifa będzie mierzył zaledwie 100 metrów, ale projektanci postanowili podnieść wysokość do 700 m. Jednak główny architekt, Adrian Smith, nie był zadowolony z uzyskanej formy i zdecydował się nadać konstrukcji smuklejszy wygląd. W efekcie wieżowiec osiągnął pułap 828 metrów, co uczyniło go najwyższą budowlą stworzoną przez człowieka.

Burdż Chalifa Burj Khalifa Dubaj ciekawostki
Burdż Chalifa – Burj Khalifa, Dubaj

Inspiracją dla trzyczłonowej konstrukcji budynku była ismena – egzotyczny kwiat o wyjątkowej urodzie. Dzięki temu, budynek zachwyca wyglądem, godnym samego szejka Chalify ibn Zajida Al Nahajjana, na cześć którego wieżowiec został nazwany. Burj Khalifa posiada 160 pięter użytkowych oraz 330 tys. km2 powierzchni, na której znajdują się nie tylko biura i apartamenty, ale również inne, ciekawe atrakcje.

Burdż Chalifa Burj Khalifa Dubaj ciekawostki
Burj Khalifa częściej jednak fotografowana jest w pionie

Co można zobaczyć wewnątrz?

Kiedy wejdziemy do środka, naszym oczom ukaże się wspaniały wystrój silnie nawiązujący do architektury islamu. Dlatego goście zauważą, m.in. liczne ornamenty, które tak jak cała konstrukcja, idealnie oddają charakter tego miejsca. Na parterze i pierwszych 9 piętrach znajduje się pierwszy na świecie Armani Hotel, który w całości zaprojektował światowej sławy kreator mody Giorgio Armani.

Burdż Chalifa Burj Khalifa Dubaj ciekawostki
Dubaj. Woda i fontanny u podnóża najwyższego budynku świata

Poza hotelem, Burj Khalifa ma do zaoferowania basen, który ulokowano na 76 piętrze oraz restaurację At.mosphere znajdującą się na 122 kondygnacji. Warto również wspomnieć, że budynek stanowi najlepsze miejsce do obserwacji okolicy. W tym celu utworzono tarasy widokowe At the Top, zlokalizowane na 124, 125 i 148 piętrze, gdzie można podziwiać m.in. zatokę Arabską oraz przepiękną The Dubai Fountain – oszałamiający spektakl muzyczno-świetlny.

Burdż Chalifa Burj Khalifa Dubaj ciekawostki
Burdż Chalifa widziana od dołu

Burj Khalifa jest również miejscem, w którym mieści się blisko 900 mieszkań oraz biura zajmujące aż 37 kondygnacji budynku. Ponadto znajduje się tutaj strefa spa, siłownia oraz basen na dachu. Dzięki temu Burj Khalifa stanowi idealne miejsce na niezapomniane wakacje.

Burdż Chalifa Burj Khalifa Dubaj ciekawostki
Burj Khalifa (z lewej) – gigant zbudowany w środku pustyni

Rekordy na skalę światową

Wieżowiec oprócz tego, że jest najwyższą budowlą stworzoną ludzkimi rękoma, ma na koncie jeszcze kilka tytułów, detronizując przy tym inne, równie wspaniałe budowle. W 2007 roku Burj Khalifa stał się jednocześnie najwyższym wieżowcem i budynkiem wolnostojącym na świecie, w obu przypadkach pobijając rekord o ponad 250 metrów. Natomiast rok później pokonał nieistniejący już polski maszt radiowy w Konstantynowie, którego wysokość wynosiła 646 metrów, stając się w tym momencie najwyższą lądową konstrukcją budowlaną, która kiedykolwiek powstała.

Burdż Chalifa Burj Khalifa Dubaj ciekawostki
Burdż Chalifa – widok z tarasu widokowego

Warto również dodać, że jeden z tarasów At the Top mieszczący się na 148 piętrze, znajduje się na poziomie 555 metrów, dzięki czemu należy do najwyższych punktów widokowych na świecie. Ponadto obiekt obsługiwany jest przez 57 wind, które posiadają najdłuższe szyby na świecie. Nie można również zapomnieć, że Burj Khalifa podczas obchodów Nowego Roku w 2018 roku, pobił rekord Guinnessa, zdobywając tytuł „największego show świetlno-dźwiękowego na pojedynczej konstrukcji”.

Burdż Chalifa Burj Khalifa Dubaj ciekawostki
O takich widokach marzy każdy, kto lubi podróżowanie

Ciekawostki o Burj Khalifa

Koszt budowy tego imponującego wieżowca wyniósł ok 1,5 mld dolarów, które przeznaczono m.in. na blisko 31 tys. ton stali oraz opłacenie ekipy budowlanej, w której skład weszło 12 tys. osób. Dzięki temu, dzisiaj można podziwiać budynek, który widać z odległości 95 km i który potrafi pomieścić do 35 tys. osób. Warto również zwrócić uwagę na temperaturę panującą na zewnątrz budynku, ponieważ między parterem a najwyższym piętrem jej różnica wynosi aż 6 stopni Celsjusza.

Burj Khalifa można z pewnością uznać za unikalny obiekt, który nie tylko budzi podziw dla kreatywności twórców. Dzięki niemu ludzie dostrzegają wiele możliwości rozwoju cywilizacji, która nieustannie dąży do doskonalenia każdej sfery życia codziennego. Ta budowla pokazuje światu, że w naszych umysłach drzemie ogromny potencjał, który może niedługo otworzyć drzwi do zupełnie nowej rzeczywistości.

Dla Sadurski.com tekst przygotował ekspert portalu Rynek Pierwotny

Zobacz też:
> Chrysler Building, Nowy Jork
> Najdziwniejsze budowle świata
> Schody ruchome – ciekawostki