Ciekawostki o Helu

statek port Hel ciekawostki atrakcje wakacje

Hel ciekawostki i najważniejsze informacje o Helu

1) Hel, popularna miejscowość turystyczna na cyplu Mierzei Helskiej (woj. pomorskie) Jest tu ok. 4 tys. mieszkańców.

Hel ciekawostki z historii

2) Pierwsza wzmianka o kaszubskiej wsi Gellen (tak nazywał się obecny Hel) pochodzi z 1198 roku. Prawa miejskie Helowi zostały nadane w 1266 roku przez księcia Świętopełka II, a akt lokacyjny potwierdzili Krzyżacy w 1378 roku, po opanowaniu Pomorza. Trudno dziś w to uwierzyć, ale w XIII wieku Hel rywalizował ekonomicznie z Gdańskiem, będąc centrum handlowym. Później Hel nie miał sprzyjających warunków do rozwoju. W 1872 r. rząd państwa niemieckiego zniósł prawa miejskie, przyznane Helowi sześć wieków wcześniej.

statek port Hel ciekawostki atrakcje wakacje
Statki w porcie Hel ciekawostki, Muzeum Rybołówstwa i Urząd Miasta

3) Po wybudowaniu portu rybackiego w 1893 r., Hel stał się miejscowością chętnie odwiedzaną przez turystów, a 3 lata później uzyskał status uzdrowiska.

4) Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę (1918 r.) Hel był ważnym punktem strategicznym. W 1931 roku otwarto tu port wojenny.

Maszoperia deptak ulica Wiejska Hel ciekawostki atrakcje wakacje
Ulica Wiejska. Sklepiki i restauracje. Hel ciekawostki

Atrakcje Helu

5) Ulica Wiejska (w latach 1945-1990 ul. generała Waltera) jest reprezentacyjnym deptakiem w centrum Helu, o długości około 900 metrów . W okresie letnim, gdy przebywa tu dużo turystów, jest tu wiele restauracji, lodziarni, sklepików i sezonowych straganów. Przy tej ulicy znajdują się m.in. ratusz, poczta i zabytkowa Maszoperia. W pobliżu ul. Wiejskiej jest Bulwar Nadmorski imienia profesora Kazimierza Demela. W słoneczne, wakacyjne dni, również tutaj spaceruje wielu turystów.

Muzeum Rybołówstwa Hel ciekawostki atrakcje wakacje
Muzeum Rybołówstwa w Helu

6) Znajdujące się w samym centrum miasta Muzeum Rybołówstwa, jest oddziałem Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Istnieje od 1972 roku. Są tu prezentowane są wystawy związane z rybołówstwem, historią Bałtyku i Półwyspu Helskiego, a także wystawy o tematyce współczesnej. Wcześniej był w tym miejscu XV-wieczny kościół ewangelicki.

7) Jedną z atrakcji miasta jest Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, w którym turyści mogą oglądać foki.

8) Atrakcją Helu są także bunkry, schrony i stanowiska artyleryjskie z II wojny światowej. Jest kilka specjalnych szlaków pieszo-rowerowych (każdy oznaczony innym kolorem) dla tych, którzy interesują się militariami. A w Muzeum Obrony Wybrzeża można w bunkrze obejrzeć ekspozycję, która przypomina „32 dni obrony Helu w 1939 roku”.

Muzeum Rybołówstwa Urząd Miejski Hel ciekawostki atrakcje wakacje
Urząd Miejski i deptak. Hel ciekawostki

9) Latarnia morska Hel została wybudowana w 1942 roku, w miejscu wcześniejszej. Ma wysokość 41,5 metra, kształt ośmioboku i zbudowano ją z czerwonej cegły. Za opłatą można wejść do środka.

10) W Helu znajduje się prezydencki ośrodek wypoczynkowy. Spędzali tu wakacje m.in. prezydenci: Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński. Część mediów mylnie informuje, że ośrodek ten znajduje się w Juracie.

plaża Hel ciekawostki atrakcje wakacje
Hel. Plaża obok portu

Hel – port morski

11) Na Helu jest cywilny port morski będący bazą floty rybackiej i żeglugi turystycznej. Mogą tu zawijać jednostki mające mniej niż 80 metrów długości i 6 metrów zanurzenia. Ruchem statków kieruje Bosmanat Portu Hel, podległy pod Kapitanat Portu Hel.

Hel ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Elbląg
> Latarnie morskie ciekawostki
> Ustka