brama targowa Elbląg ciekawostki atrakcje zabytki

20 ciekawostek o Elblągu

Czas czytania:2 minut/y, 56 sekund/y

Elbląg ciekawostki, które powinieneś poznać. Miasto najniższe w Polsce i najstarsze w województwie. Zabytki i atrakcje Elbląga

Informacje o Elblągu

1) Elbląg, to miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Prawa miejskie otrzymało w 1246 roku, więc jest najstarszym miastem w województwie.

2) W Elblągu mieszka 120 tys. ludzi, ale było ich więcej. W roku 2000 miasto przekroczyło rekordowe 130 tys. mieszkańców.

3) Elbląg, to najniżej położone miasto Polski (od 1,8 do 92 metrów nad poziomem morza).

4) Port morski Elbląg znajduje się przy ul. Portowej 2. Powstał w 1952 roku. Znajduje się nad rzeką Elbląg, 6 kilometrów od jej ujścia do Zalewu Wiślanego. Ma 5 nabrzeży i zdolność przeładunkową 1 mln ton.

5) Najstarsza część Elbląga, to Stare Miasto, znajdujące się obecnie na południu Elbląga. Są tu najstarsze zabytki miasta.

Elbląg ciekawostki z historii

6) Nazwa Elbing (obecny Elbląg) pochodzi od rzeki Ilfing (obecnie Elbląg). Tak rzekę nazwał anglosaski podróżnik Wulfstan, gdy dotarł w te okolice w 890 roku.

7) Do 1454 r. w Elblągu stał zamek krzyżacki. Powstał w latach 1251–1309 i był najważniejszym zamkiem krzyżackim w Prusach.

katedra świętego mikołaja  Elbląg ciekawostki atrakcje zabytki
Katedra świętego Mikołaja w Elblągu. Foto: Aktron / Wikimedia Commons / cc-by-3.0

Zabytki Elbląga

8) Katedra św. Mikołaja w Elblągu powstała w XIII wieku. To jeden z najwyższych obiektów sakralnych w Polsce. Wysokość wieży wynosi 97 metry.

9) Brama Targowa (1319), będąca niegdyś częścią elbląskich fortyfikacji), ma 26 metrów wysokości. Mieści się przy ul. Stary Rynek 25.

10) Do najstarszych zabytków Elbląga należą też:

  • – Gotycki Kościół Mariacki (XIII wiek),
  • – Kościół św. Antoniego (ok. 1360 r.),
  • – Kościół pw. Bożego Ciała (wybudowany na początku XV wieku),
  • – Kościół św. Jerzego z XIV wieku).

Kanał Elbląski

11) Kanał Elbląski którego początek zaczyna się w Elblągu, został uznany w 2007 r. jednym z siedmiu cudów Polski. Jest to żeglowna droga wodna w województwie warmińsko-mazurskim, długości 84,2 kilometrów, a całkowita długość wraz z odgałęzieniami wynosi 151,7 km. Wybudowano go w latach 1844–1860. Różnica poziomów wody kanału wynosi prawie 100 metrów. Kanał Elbląski zaprojektował Holender Georg Jacob Steenke (1801-1882).

kościół  Elbląg ciekawostki atrakcje zabytki
Elbląg, Dawny kościół dominikański, obecnie Centrum Sztuki Galeria EL

Atrakcje Elbląga

12) W 1954 r. w Elblągu otwarto Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Budynek muzeum mieści się na terenie Podzamcza dawnego Zamku Krzyżackiego.

13) Kompleks Gastronomiczno-Rekreacyjny Nowa Holandia ma powierzchnię 64 hektary. W 2013 r. otwarto tu Rodzinny Park Rozrywki.

14) Po Kanale Elbląskim i okolicznych jeziorach kursują statki wycieczkowe. Rejsy odbywają się między majem z wrześniem.

Ciekawostki o Elblągu

15) Podczas praw wykopaliskowych w Elblągu najstarsze w Europie okulary rogowe z XV wieku oraz instrument o nazwie giterna (przodek mandoliny), jeden z trzech zachowanych w Europie.

16) Honorowym mieszkańcem Elbląga przed II wojną światową był m.in. Adolf Hitler.

17) W Elblągu są ruiny największego odkrytego basenu w Europie.
Został wybudowany w 1934 roku i był używany do 2011 roku. Jego rozmiary, to 340×100 metrów, a powierzchnia lustra wody 3,4 hektarów.

18) Po Elblągu jeżdżą tramwaje. To drugi po Wrocławiu najstarszy system tramwajów elektrycznych. Istnieje od 1895 roku.

19) Lotnisko Elbląg (kod IATA: ZBG, kod ICAO: EPEL), to lotnisko trawiaste przy ul. Lotniczej. Istnieje od 1915 roku.

20) W Elblągu od 2005 r. obok kościoła Bożego Miłosierdzia przy ul. Bema stoi chaczkar – ormiańska wotywna płyta kamienna z ornamentami i krzyżem. To jedno z trzech miast (obok Krakowa i Gdańska), gdzie stoi ten ormiański symbol. W Elblągu mieszka pewna liczba Ormian.

Elbląg ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym foto: Brama Targowa. Foto: Aktron / Wikimedia Commons / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Frombork
> Sandomierz
> Kluczbork

dobra zmiana dowcipy polityczne satyra humor pis polityka Poprzedni post Dowcipy polityczne: PiS, Kaczyński…
parasol ciekawostki parasole parasolki parasolka Następny post Ciekawostki o parasolach