Zadziwiające fakty o ręcznikach

ręczniki ciekawostki o ręcznikach historia ręcznik

Ręczniki ciekawostki i fakty o ręcznikach. Rodzaje ręczników, ich historia

Czym są ręczniki

1) Ręcznik, to płachta materiału, dzięki której osuszamy ciało po kąpieli. Powinien dobrze wchłonąć wodę i być przyjemny w kontakcie z ciałem.

2) Ręczniki często produkowane są w bawełny. Są też ręczniki szybkoschnące, wykonane z weluru lub poliestru. Schną kilka razy szybciej niż zwykłe i dobrze się sprawdzają podczas podróży, gdy niedługo po wykorzystaniu można je schować w bagażu.

Ręczniki ciekawostki z historii

3) Podobno ręczniki najpierw były używane w Turcji. W ręcznik wycierała ciało kobieta, która kąpała się przed ślubem, podczas specjalnej ceremonii. Także podczas kilku innych szczególnych wydarzeń w swoim życiu. Później ręczniki stosowano w hamamach czyli łaźniach tureckich. W komplecie było kilka ręczników i każdy służył do wycierania innej części ciała – głowy, ramion, bioder.

4) Wiemy z historii, że ręcznik był prezentem od Roksolany – żony Sulejmana Wspaniałego, dla polskiego króla Zygmunta Augusta.

5) Technologia produkcji ręczników XIX-wiecznych niewiele się zmieniła, w stosunku do obecnej.

ręczniki ciekawostki o ręcznikach historia ręcznik
Ręczniki ciekawostki, które warto poznać

Ciekawostki o ręcznikach

6) Znanym symbolem w walkach bokserskich jest rzucenie ręcznika na ring przez trenera. To prośba do sędziego, aby zakończył walkę przegraną boksera, którego trener tak zrobił.

7) Ręczniki pojawiają się jako rekwizyt w filmach. W animowanym serialu Miasteczko South Park występował ręcznik, który palił marihuanę.

8) Zanim Jurek Owsiak założył Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, w 1988 r. organizował absurdalne happeningi, pod hasłem „Uwolnić ręczniki”. Był szefem wymyślonego przez siebie Towarzystwa Przyjaciół Chińskich Ręczników.

9) Dzień 25 maja jest obchodzony Dzień Ręcznika.

ręczniki ciekawostki o ręcznikach historia ręcznik
Ręczniki frotte, miłe w dotyku

Rodzaje ręczników

10) Dzięki nowoczesnym technologiom, produkowane są ręczniki chłodzące. Taki mokry ręcznik przez kilka godzin zachowuje niską temperaturę.

11) Ostatnio produkowane są też ręczniki bambusowe, które nie tracą swych właściwości i miękkości po kolejnych praniach.

12) Są też ręczniki papierowe – jednorazowe. Najczęściej są wykorzystywane podczas prac domowych, głównie w kuchni, także w toaletach, hotelach, w służbie zdrowia, itd. Ręczniki papierowe są wykonane z przetworzonej masy papierniczej. Jako pierwszy używał ich Arthur Scott, w 1931 roku.

Ręczniki ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Sauna ciekawostki
> Ciekawostki o nożyczkach