Okulary fotochromowe – fakty i ciekawostki

okulary fotochromowe ciekawostki

Fofochromy i ich tajemnice. Okulary fotochromowe ciekawostki i fakty. Wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Fakty o okularach fotochromowych

1) Okulary fotochromowe, to okulary korekcyjne z zamontowanymi soczewkami fotochromatycznymi. Te ściemniają się pod wpływem promieni słonecznych, promieniowania UV oraz światła niebieskiego.

2) Szkła fotochromowe zabarwiają się dzięki obecności w nich pigmentów fotochromowych. Tych drobnych cząsteczek w każdym szkle są miliardy.

3) Część szkieł fotochromowych dodatkowo blokuje odblaski. To ważne np. dla osób mających okulary, jeżdżących samochodem w nocy.

4) Choć okulary fotochromowe przyciemniają się na Słońcu, nie można o nich mówić, że to okulary przeciwsłoneczne. To dwa inna rodzaje okularów.

Okulary fotochromowe ciekawostki

5) Szkła fotochromowe są dostępne na rynku od końca lat 70. XX wieku.

6) Jeszcze kilka lat temu każdy mógł wybrać dla siebie trzy kolory fotochromów. Obecnie jest ich siedem. Chodzi o kolor, na jak barwią się soczewki fotochromowe, gdy pada na nie światło.

7) Szkła w okularach fotochromowych czyści się tak samo, jak szkła w innych okularach.

8) Z uwagi na właściwości szkieł, okularów fotochromowych chętnie używają sportowcy i osoby uprawiające aktywność fizyczną, m.in. rowerzyści, biegacze, kajakarze. Także wszystkich, dla których komfort widzenia jest bardzo ważny.

Okulary fotochromowe ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o okularach
> Soczewki kontaktowe ciekawostki