firma Amazon ciekawostki informacje Jeff Bezos

Ciekawostki: Amazon i Jeff Bezos

Czas czytania:3 minut/y, 4 sekund/y

Amazon – ciekawostki i informacje o Amazonie. Jeff Bezos i historia powstania firmy

Jak powstała firma Amazon?

1) Założycielem międzynarodowej platformy sprzedaży internetowej Amazon jest Jeff Bezos (Jeffrey Preston Bezos). Urodził się 12 stycznia 1964 roku, w obecnie 550-tysięcznym mieście Albuquerque w stanie Nowy Meksyk, USA. Po studiach na Uniwersytecie Princetown i zdobyciu cennych doświadczeń (informatyk na Wall Street, nowojorska firma FITEL, Bankers Trust Company i D.E. Shaw & Co. zdecydował się założyć własną firmę – Amazona. Firma została zarejestrowana 5 lipca 1994 roku.

2) Początkowo firma Amazon mieściła się w wynajętym, 2-pokojowym mieszkaniu w Seattle i była księgarnią internetową. Pierwsza książka została sprzedana w 1995 roku. Tym niemniej Bezos od samego początku chciał, aby jego firma handlowała wieloma innymi towarami.

3) Jeff Bezos nieprzypadkowo zajął się handlem w sieci. Gdy powstał Amazon, sklepy internetowe w USA płaciły niskie podatki.

4) Już 3 lata po rozpoczęciu działalności, firma Amazon trafiła na giełdę.

siedziba firma Amazon ciekawostki informacje Jeff Bezos
Przed siedzibą firmy Amazon. Foto:Biodin / cc by-sa 4.0

Ciekawostki o Amazonie

5) Nazwa Amazon pochodzi od rzeki Amazonki, rzeki w Ameryce Południowej. Dla założyciela ważnym było, aby nazwa jego firmy zaczynała się na pierwszą literę alfabetu.

6) Według Brand Finance Global 500, Amazon jest obecnie najcenniejszą marką na świecie.

7) Centrum dystrybucyjne Amazona na Bielanach Wrocławskich działa od października 2014 r. Obecnie w Polsce ma także magazyny w Poznaniu, Wrocławiu, Sosnowcu, Kołbaskowie pod Szczecinem, Pawlikowicach pod Łodzią, w Okmianach koło Bolesławca.

8) Kindle – tak nazywa się pierwszy czytnik elektroniczny marki Amazon. Jeff Bezos zaprezentował go na konferencji prasowej 28 września 2011 roku.

Seattle USA miasto firma Amazon ciekawostki informacje Jeff Bezos
Miasto Seattle w USA. Tu jest siedziba firmy Amazon

Jeff Bezos – ciekawostki

9) Podobno żeby założyć Amazona, Bezos dostał od rodziców ok. 300 tysięcy dolarów. Obecnie o jego gigantycznych zarobkach oraz o stanie konta krążą legendy. I chyba wszystkie mają dużo wspólnego z prawdą!

10) Bezos, to wielki fan serialu science-fiction “Star Trek”. W 2016 r. spełnił swoje kolejne marzenie życia: w filmie “Star Trek Beyond” (reżyseria: Justin Lin) zagrał kosmitę. Nie jest wymieniony na liście najważniejszych aktorów, bo rola była bardzo skromna, ale dla niego nie było to najważniejsze.

11) Jeff Bezos w 2013 r. kupił znany dziennik The Washington Post. Zapłacił za niego gotówką 250 mln dolarów.

12) Firmy Bezosa, to nie tylko handel. W 2015 r. Amazon Studios wyprodukował pierwszy film fabularny.

firma Amazon ciekawostki informacje Jeff Bezos 2017
Jeff Bezos, rok 2017. Foto:Seattle City Council / cc by-sa 2.0

Firma Amazon w liczbach

13) Amazon, to największa platforma e-commerce w Stanach Zjednoczonych. Połowa takiej sprzedaży w USA robiona jest w Amazonie. Największym rynkiem zagranicznym dla Amazon (poza USA) jest rynek niemiecki.

14) W 2017 r. Amazon zatrudniał ponad pół miliona ludzi, w różnych krajach. Jej właściciel Jeff Bezos z majątkiem ocenianym na 109 mld dolarów był wtedy najbogatszym człowiekiem świata. Jak wyliczono, zarabiał kilkaset dolarów na sekundę.

15) Amazon w Polsce wystartował z dużym opóźnieniem. Co innego w szeregu innych krajów. Na przykład obecnie na Amazonie robi zakupy 86% Brytyjczyków, a w 45% brytyjskich gospodarstw domowych znajduje się jeden z produktów Amazona (Kindle, Fire TV / TV Stick, Fire Tablet, Echo).

16) Amazon Prime ma obecnie 100 milionów członków na całym świecie.

firma Amazon ciekawostki informacje Jeff Bezos
Logo firmy Amazon świetnie znają ci, którzy robią w niej zakupy

Na zakończenie

17) Wiosną 2019 r. Jeff Bezos oznajmił, że jego firma Blue Origin do 2024 roku wyśle ludzi na Księżyc. Jeszcze w latach 20-ych na Księżycu powstaną ludzkie kolonie, a na orbicie ziemskiej powstanie pierwsze miasto, którym zostanie stworzona sztuczka grawitacja. Będą tu mieszkać tysiące ludzi. Cóż, zobaczymy. Ale oczywiście trzymamy kciuki za realizację tych wizji.

Amazon ciekawostki o firmie: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Sklepy internetowe – ciekawostki
> Jak zachować anonimowość w sieci
> Historia e-handlu

Finlandia lotniska porty lotnicze ciekawostki Poprzedni post Finlandia – porty lotnicze
zakłady sportowe Następny post Jak obstawiać zakłady sportowe w 2021 roku