Kościan na Wielkopolsce

Kościan ciekawostki ratusz miasto centrum woj. wielkopolskie atrakcje

Kościan ciekawostki i informacje, historia, zabytki. Co zobaczyć w Kościanie?

Miasto Kościan

1) Kościan, to 25-tysięczne miasto w województwie wielkopolskim. Leży nad Kanałem Kościańskim, ponad 40 km od Poznania. Jest tu siedziba powiatu kościańskiego i miejskiej gminy Kościan.

2) Nazwa Kościan pochodzi od określenia oznaczającego „ostry koniec”. Być może chodzi o koszczkę – roślinę rosnącą w bagiennych terenach doliny rzeki Obry, która przepływa w pobliżu miasta.

Kościan zabytki, co zobaczyć

3) W II połowie XIV w. zbudowano w Kościanie gotycki Kościół Świętego Ducha. Początkowo znajdował się poza murami miejskimi. Został spalony podczas potopu szwedzkiego, a potem odbudowany. Podczas II wojny światowej Niemcy splądrowali świątynię i zrobili w niej magazyn wojskowy.

4) Gotycki Kościół Wniebowzięcia NMP (farę) zbudowano w XIV wieku. W 1711 r. zawaliła się wieża kościoła i później nie została już odbudowana.

5) Barokowy Kościół Pana Jezusa zbudowano w latach 1670-1908. Początkowo był kaplicą, a po rozbudowie uzyskał styl neobarokowy. Podczas okupacji hitlerowskiej był w nim magazyn mebli.

miasto Kościan ciekawostki ratusz rynek Wielkopolska
Kościan ciekawostki: budynek ratusza na środku rynku

6) Późnoklasycystyczny ratusz zbudowano w połowie XIX wieku, w miejscu, gdzie wcześniej stał XV-wieczny, gotycki ratusz. Zdobi go czworoboczna wieża zegarowa.

7) Obecnie w budynku ratusza mieści się Muzeum Regionalne im. dr. H.Florkowskiego, założone w 1982 r. Jest tu m.in. diorama – makieta 40. obiektów historycznych (w tym kościański zamek i mury miejskie), w skali 1:380.

8) W Kościanie zachowały się fragmenty średniowiecznych murów miejskich z XIV – XVI wieku.

9) Klasztor bernardynów wybudowano w Kościanie w latach 1605-1611.

10) Wieżę ciśnień (stoi przy ul. Czempińskiej 2, na obrzeżu miasta) zbudowano na początku XX wieku. Ta jedna z najbardziej oryginalnych architektonicznie tego typu budowli, była wzorowana na londyńskim Tower Bridge. Przestała pełnić swoją funkcję w latach 90. XX wieku. Obecnie jest tu 18-metrowa ściana wspinaczkowa oraz punkt widokowy.

Kościan ciekawostki zabytki kościół św. Ducha
Kościan ciekawostki: kościół św. Ducha

Kościan ciekawostki z historii

11) Podczas potopu szwedzkiego wojska szwedzkie zajęły Kościan, zburzyły miasto i kościański zamek. Po potopie szwedzkim w mieście mieszkało około 400. mieszkańców.

12) W Kościanie wielokrotnie przebywał król Władysław Jagiełło (ok. 1362-1434).

13) W XV wieku w Kościanie działał słynny cech sukienników. W XVI w. w tym mieście działał ogólnopolski związek cechów sukienniczych.

14) Po II wojnie światowej w Kościanie działała jedyna w Polsce fabryka cygar.

Kościan informacje

15) W Kościanie jest 15-hektarowy Park Miejski im. Kajetana Morawskiego. Z parkiem graniczy kanał rzeki Obry.

16) Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu można oglądać relikwiarz z końca XV w., który wcześniej znajdował się w kościańskiej farze.

17) Fervor powstał w Kościanie w 1912 roku. To jeden z pierwszych na Wielkopolsce polskich klubów sportowych. Obecnie klub nazywa się KP Obra 1912 Kościan (w skrócie: Obra Kościan). Piłkarze rozgrywają mecze na stadionie miejskim im. dr. med. Henryka Tomkiewicza.

Kościan ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Gniezno
> Bojanowo
> Chodzież