Obietnice Elona Muska i co z nich wynikło

Tesla Elon Musk

Elon Musk po raz kolejny przykuwa uwagę mediów, tym razem deklarując, że humanoidalny robot o nazwie Tesla Bot zostanie publicznie zaprezentowany za rok. Wiele mówi się o funkcjach tego robota i sporo szczegółów na jego temat brzmi naprawdę imponująco, ale to huczne ogłoszenie nastąpiło wkrótce po wyznaniu Muska, że wersja beta systemu Full Self-Driving (FSD) Tesli „w rzeczywistości nie jest świetna”. Musk w swoich zapowiedziach dotyczących wydania wersji beta FSD 9.2 wielokrotnie obiecywał opinii publicznej, że jest to kompleksowe oprogramowanie, które wkrótce trafi na rynek. Kiedy premiera została opóźniona, mówiło się jedynie o uruchomieniu testowej wersji beta, ale nawet to nie zostanie teraz zrealizowane ze względu na trudności.

Podczas gdy Elon Musk i jego współpracownicy rzeczywiście przesuwają granice kilku branż, niektóre z jego wypowiedzi zapowiadają rewolucyjne momenty. Dla opinii publicznej obietnice Muska stają się coraz częściej przedmiotem debaty, ponieważ ich niepowodzenia kumulują dawkę sceptycyzmu i pojawia się pytanie, czy warto traktować wszystkie jego zapowiedzi poważnie.

Przypomnijmy sobie niektóre z zapowiedzi Muska i jakie były ich efekty…

Autopilot

W 2014 roku Musk przewidywał, że do 2020 roku systemy samojezdne będą tak bardzo udoskonalone, że każdy będzie mógł „dosłownie wsiąść do samochodu, zasnąć i obudzić się w miejscu docelowym”. Choć widać, jak daleko Tesla posunęła się w tej dziedzinie siedem lat później, okazuje się, że przy dzisiejszym poziomie autonomii samochodów, spanie podczas jazdy może być katastrofalnym błędem dla kierowcy.

Musk obiecywał wysoki poziom autonomii pojazdów do końca 2021 roku, ale efekt jest dokładnie taki, o jakim wspominaliśmy wcześniej – FSD 9.2 Beta okazało się nie działać.

Robotaxi

Koniec 2020 roku był ostatecznym terminem dostarczenia Robotaxi, czyli około miliona ich egzemplarzy miało zalać ulice miast. Musk wyznaczył termin w trakcie 2019 roku, stwierdzając, że jego obietnice często nie mieszczą się w wyznaczonych granicach, ale potwierdził zapowiedź.

Niestety, Robotaxi są obecnie dalekie od powszechnego wykorzystania na miejskich drogach, a właściciele taksówek bynajmniej nie siedzą w domu, wysyłając swoje pojazdy na ulice zgodnie z harmonogramem na prośbę użytkowników za pośrednictwem aplikacji na smartfony.

Wyprawa na Marsa

Firma SpaceX została założona w 2002 roku i jest wielkim sukcesem Muska. Firma odbyła swoją pierwszą podróż na orbitę okołoziemską w 2008 roku, przeprowadziła wielkie badania i innowacje w praktyce lądowania i ponownego wykorzystania rakiet, wystrzeliła Falcon Heavy jako najpotężniejszy system rakietowy na świecie i przeniosła astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w zupełnie nowy i inny środek transportu. Wszystkie sukcesy firmy rzeczywiście usprawniły przemysł kosmiczny, ale obietnice Muska o wyprawie na Marsa ciągle się przedłużają i mają zmienne terminy realizacji.

Musk najpierw miał nadzieję, że może to nastąpić do 2010 roku. Potem zapowiedział to samo na 2018 rok, następnie 2022. Teraz nowy termin to 2024 rok.

Wysłanie astronautów na Księżyc

Jednak obecnie uwaga została przeniesiona z Marsa, ponieważ Musk pracuje nad projektem wysłania astronautów na Księżyc, co zostało również wskazane przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa jako cel NASA do 2024 roku.

SpaceX Muska pracuje nad rozwojem statku kosmicznego Starship do misji na Księżyc, a Musk w 2019 roku dokonał prognozy. Zapowiedział, że astronauci znajdą się na Księżycu do 2023 roku, ale Starship do tej pory nie udało się zrealizować żadnego z początkowych celów, z których najważniejszy był testowy lot na orbitę okołoziemską w lipcu tego roku.

Hyperloop

Projekty poboczne Muska również miały pewne zapowiedzi, które do tej pory nie zostały zrealizowane. Hyperloop, czyli niezwykle szybki jednopasmowy pojazd w próżniowej tubie, został ogłoszony w 2013 roku jako projekt drugoplanowy. Na temat realizacji Hyperloopa, znanego później jako Loop, krążyły różne domysły, jednak w siedzibie SpaceX można dziś zobaczyć jedynie kilka tuneli, w których pojazd jest wciąż testowany.

Neuralink

Innym zakulisowym projektem jest Neuralink, czyli urządzenie, które po operacji wszczepienia implantu powinno być łącznikiem między ludzkim mózgiem a sztuczną inteligencją (AI) poprzez interfejs komputerowy.

Elon Musk postrzegał ten projekt jako nowy kierunek rozwoju AI i w 2019 roku zapowiedział, że jeszcze przed końcem roku Neuralink zostanie wszczepiony pierwszemu pacjentowi. Do tej pory nic takiego się nie wydarzyło.

Wnioski

Można wysnuć wniosek, że firmy Muska, a dotyczy to przede wszystkim Tesli i SpaceX, rzeczywiście robią rewolucyjne rzeczy z dużym powodzeniem. Dowodem na to samo jest fakt, że na początku roku Tesla przekroczyła wartość rynkową 800 mld dolarów.

Obietnice Elona Muska możemy rozumieć jak tylko chcemy. Są one na tyle intrygujące, że nawet bukmacherzy i kasyna oferują obstawianie za prawdziwe pieniądze jego przedsięwzięć. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak i gdzie obstawiać, wejdź na TopCasinoExpert.com – platformę z listą wszystkich opcji, jakie masz w tym zakresie.

W wielu przypadkach obietnice Muska nie zawierają dokładnych informacji, a komunikowane w nich terminy są często odległe od faktycznego zakończenia projektu, dlatego bardzo łatwo można je skrytykować i przedstawić jako formę manipulacji opinią publiczną. Z drugiej strony, obietnice Muska będą przez wielu postrzegane inaczej i po prostu wyróżniane jako czysta odwaga i wiedza potrzebna do tego, aby zabrać się do pracy z technologiami przyszłości, aby znaleźć nowe rozwiązania dla wyzwań, z którymi tylko nieliczni mogą się z powodzeniem zmierzyć.

Foto: Unsplash
zawsz / 1061