Strajk Kobiet – 10 najlepszych rysunków

protesty strajk kobiet dowcipy rysunki satyra

Strajk kobiet humor, dowcipy rysunkowe, satyra

Strajk Kobiet – satyra rysunkowa

Strajk kobiet (to nazwa potoczna, oficjalnie, to: Ogólnopolski Strajk Polek) przetacza się przez Polskę od października. Na ulice polskich miast wyległy polskie kobiety, wspierane przez mężczyzn. Masowe, antyrządowe protesty społeczne, rozpoczęły się w Polsce po wyroku wydanym 22 października 2020 przez Trybunał Konstytucyjny (jak to mówią: Trybunał Konsytucyjny Przyłębskiej). Orzekł, że możliwość aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z konstytucją.

Strajk Kobiet protesty satyra kobiety dowcipy kobiety
Pierwsze protesty w ramach Strajku Kobiet miały miejsce przed Świętem Zmarłych

Protesty miały i nadal mają miejsce w kilkuset miastach polskich, także w ponad stu miastach w innych krajach. Największe protesty odbywają się w największych miastach, a najbardziej liczne są w Warszawie. „To jest wojna” – z tym hasłem na ulicach i z tym hasztagiem w Internecie (oraz z wieloma innymi) protestują głównie młode kobiety, nie zważając na szalejącą pandemię koronawirusa. To pokazuje, jak bardzo ta (i nie tylko ta) sprawa wkurza aktualnie rzesze Polek i Polaków. Niezależnie od tysięcy plajtujących firm, którym rząd zakazał działalności, bo pandemia.

Żoliborz Warszawa Jarosław-Kaczynski- Ogólnopolski Strajk Kobiet Polek rysunki satyra
Miejscem pierwszych protestów był m.in. warszawski Żoliborz
Warszawa Jarosław Kaczyński Ogólnopolski Strajk Polek rysunki satyra dowcipy
Prezes PiS Jarosław Kaczyński skrył się przed protestującymi kobietami

Porządku pilnuje policja i inne służby. Duże siły świetnie uzbrojonych i wyszkolonych policjantów (plus sznury ustawionych szczelnie policyjnych samochodów) tworzą szpalery przed rządowymi budynkami oraz zagradzają protestującym przejście ulicami. Jednak najwięcej ich jest na warszawskim Żoliborzu, przed miejscem zamieszkania Jarosława Kaczyńskiego, przywódcy obozu rządzącego.

policja polska pałka teleskopowa satyra tajniacy humor protesty Warszawa
Nagrano wmieszanych w tłum tajniaków, którzy używali pałek i gazu łzawiącego
policja Strajk Kobiet rysunki satyra humor dowcipy
Zachowanie policji podczas Strajku Kobiet mocno nadwerężyło zaufanie do policji

Zdarza się, że protestujący są atakowani, w tym przez uzbrojonych tajniaków, którzy wmieszali się w tłum. Także oni mają pałki i podręczne miotacze gazu łzawiącego. Chętnie stosowaną taktyką jest otaczanie mniejszych (do kilkuset osób) grup osób przez zwarte oddziały uzbrojonej policji i pacyfikowanie znajdujących się w tym kotle osób. Potem osoby z „kotła” są legitymowane i wywożone na komisariaty (zwykle daleko od Warszawy), przesłuchiwane późną nocą i karane (wnioski do sądów, zapłata wysokiej grzywny). Ma to zastraszyć i zniechęcić uczestników przed dalszymi protestami.

Strajk Kobiet protesty satyra kobiety dowcipy
Czy pałowanie i łamanie rąk protestującym przez uzbrojonych po zęby policjantów przestraszy uczestniczki pokojowych protestów?

Media o wszystkim informują na bieżąco. Ton zależny jest od zaplecza politycznego. Inaczej o wszystkim informują media rządowe i zależne od partii rządzącej (w tym TVP) – te lekceważą protesty i próbują dyskredytować uczestniczki, inaczej media niezależne oraz opozycyjne.

flaga Monako Polski policja Ogólnopolski Strajk Kobiet rysunki satyra humor
Policja zarekwirowała zawieszoną na balkonie polską flagę z błyskawicą, symbolem Strajku
policja Ogólnopolski Strajk Kobiet rysunki satyra humor
Czy używanie gazu pieprzowego jest oznaką siły czy słabości władzy?

Niezależni satyrycy jak zwykle stają na wysokości zadania i komentują aktualne wydarzenia. Szczególnie ci, którzy profesjonalnie robią to na co dzień dla mediów. Jest wśród nich Szczepan Sadurski, którego rysunki społeczno-polityczne drukuje w każdym numerze ogólnopolski dziennik Trybuna. Zarówno w stałej rubryce na stronie 2, jak i na pierwszych stronach okładek. Ten sam, który w stanie wojennym rysował Jaruzelskiego i narażał się komunistycznej bezpiece, więc pamięta czasy ZOMO, protestów i stanu wojennego.

policja satyra humor dowcipy prezes PiS kościół
Pamiętamy, czym jeszcze nie tak dawno zajmowała się policja. A teraz?…
prezydent Andrzej Duda protesty pałowanie policjanci kobiety satyra
Z wywiadu prezydenta Andrzeja Dudy wiemy, że jest zadowolony z działań policji

Ponieważ rysunków, których tematem jest Strajk Kobiet, od października zebrało się już trochę, wybraliśmy dziesiątkę i publikujemy je na tej podstronie. Śmieszne lub mniej śmieszne, są swoistą kroniką protestów, jakie wciąż mają miejsce. Nie wiemy jak długo jeszcze to wszystko potrwa, ale podejrzewamy, że jeszcze trochę, więc rysunków powstanie jeszcze więcej. Pokazywane tu rysunki w satyryczny sposób podsumowują Strajk Kobiet od jego początku (ostatnie dni października) do końca stycznia 2020.

Strajk kobiet humor: (c) Sadurski.com

W przypadku ewentualnej chęci wykorzystania rysunków, prosimy o kontakt.

Zobacz też:
> Dowcipy polityczne 2020
> Mateusz Morawiecki – rysunki
> Ciekawostki o strajkach