Ciekawostki o warszawskim Żoliborzu
Dzielnica Warszawy Żoliborz ciekawostki i informacje. Historia, ciekawe miejsca, zabytki, co zobaczyć na Żoliborzu
Żoliborz ciekawostki z historii
1) Żoliborz, to najmniejsza powierzchniowo (8,5 km²) dzielnica Warszawy, w której mieszka ponad 50 tys. ludzi.
2) Nazwa pochodzi z francuskiego – “Joli Bord” i oznacza: Piękny Brzeg. Tak nazywano posiadłość konwiktu, czyli internatu księży pijarów, założoną nad Wisłą w XVIII wieku.
3) Główny plac warszawskiego Żoliborza, to Plac Thomasa Woodrowa Wilsona (Plac Wilsona), wytyczony około 1923 roku. Jego patronem jest 28. prezydent Stanów Zjednoczonych.
4) Pierwsze strzały Powstania Warszawskiego padły około godz. 13.50 przy ul. Suzina na Starym Żoliborzu. Co ciekawe, podczas II wojny światowej Żoliborz był najmniej zniszczoną dzielnicą Warszawy.
5) Brytyjski muzyk David Bowie w 1976 r. podczas podróży z Zurychu do Moskwy zatrzymał się w Warszawie. Przy placu Wilsona kupił płytę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, która stała się inspiracją do powstania jego utworu “Warszawa”. Obecnie przy ulicy Marii Kazimiery na Żoliborzu jest mural przedstawiający Bowiego.
6) Stary Żoliborz, to najstarsza część dzielnicy Żoliborza. Na jej terenie znajduje się Cytadela Warszawska czyli twierdza, zbudowana w latach 1832-1834 na rozkaz cara Mikołaja I. Była wzorowana na cytadeli w Antwerpii i miała 36 ha powierzchni. Od 1965 r. jest wpisana do rejestru zabytków.
7) Stary Żoliborz dzieli się na: Dziennikarski, Oficerski i Urzędniczy. Nazwy pochodzą od spółdzielni dziennikarzy, oficerów, itp.
8) Na Żoliborzu w latach 20-tych XX wieku powstało szereg domów. Ze względu na awangardowy charakter zabudowy tej ulicy, otrzymała nazwę Śmiałej.
9) Plac Inwalidów wytyczono w 1923 roku, a jego nazwa upamiętnia inwalidów I wojny światowej. Wcześniej, od lat 60. XIX wieku był tu Fort Gieorgija, jeden z fortów Cytadeli. Zabudowa placu szczęśliwie nie ucierpiała podczas II wojny światowej.
10) W latach 20. XX wieku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, tereny wokół Cytadeli zaczęto zabudowywać budynkami mieszkalnymi. W latach 30. powstały budynki Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (WSM).
11) Bielany w latach 1951–1994 były częścią Żoliborza, potem stały się odrębną dzielnicą.
Co ciekawego na Żoliborzu
12) Modernistyczny kościół św. Stanisława Kostki (ul. Hozjusza 2) jest głównym kościołem Żoliborza. Został zaczęto budować w latach 30. XX wieku. Podczas powstania warszawskiego w podziemiach nieukończonego jeszcze kościoła, znajdował się szpital powstańczy. W latach 1980-1984 msze odprawiał tu ksiądz Jerzy Popiełuszko (1947-1984). 3 listopada 1984 r. pogrzeb zamordowanego przez funkcjonariuszy komunistycznej SB zgromadził tłumy. Obok kościoła jest jego grób. Od tego czasu jest on miejscem pielgrzymek. W 1987 r. odwiedził go papież Jan Paweł II. Obok jest Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
13) W latach 1692-1695 w miejscu wcześniejszego dworu zbudowano nieduży pałac dla króla Jana III Sobieskiego. Górę, na której został wzniesiony, nazwano Marymont – czyli Góra Marii. Na parterze pałacu powstała kaplica. Obecnie stoi tu Kościół Matki Bożej Królowej Polski (adres: ul. Gdańska 6A). Obecnie Marymont jest częścią Żoliborza.
14) Park Fosa i Stoki Cytadeli znajdują się wokół murów Cytadeli warszawskiej. Park został otwarty w 1950 roku, a jego urządzanie rozpoczęto tuż po II wojnie. Są tu place zabaw i plenerowe słownie. Miłośnicy historii mogą podziwiać obiekty forteczne – akwedukty oraz kaponiery, a także dawny budynek więzienny.
15) Na Żoliborzu, w rejonie ulic: Mickiewicza, Krasińskiego, znajduje się Park im. Stefana Żeromskiego. Został założony w 1932 r. i ma 4,7 ha powierzchni. Na jego terenie znajduje się Fort Sokolnickiego, jeden z fortów Cytadeli.
16) Kino Wisła znajdujące się przy Placu Wilsona 2, zostało otwarte w 1961 roku. Są tu trzy sale o łącznej liczbie 738 miejsc. Przy wejściu jest nieduży pasaż handlowy.
17) Przy ul. Słowackiego 19a stoi budynek Teatru Komedia. Otwarto go w 1954 r. i do 1957 r. nazywał się: Teatr na Żoliborzu. Na deskach teatru prezentowane są komedie i spektakle muzyczne.
18) Wśród pomników na warszawskim Żoliborzu jest Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej. Polonia z USA i Kanady podczas I wojny światowej zasiliła 20. tysiącami ochotników powstającą we Francji Błękitną Armię generała Józefa Hallera. Ponad 1/4 tych żołnierzy poległa.
Ciekawostki o współczesnym Żoliborzu
19) Plac Wilsona, to stacja metra na Żoliborzu, otwarta w 2005 roku. W 2008 roku została uznana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Nazwę Plac Wilsona należy wymawiać w wersji spolszczonej – czyli Wilsona, a nie Łilsona.
20) Cmentarz Powązki leży na terenie dwóch dzielnic: Woli i Żoliborza. Nazwa Powązki, pochodzi od nazwy wsi, na terenie której znajdowały się tereny rolne. Pawąz – to drąg służący do upychania i dociskania siana na wozie. W chwili obecnej na terenie Powązek spoczywają najznakomitsi obywatele Warszawy. Znajduje się tam też wiele zabytkowych grobów i pomników.
21) Sady Żoliborskie, to zielone osiedle mieszkaniowe, powstałe na terenie wsi Buraków w 1973 roku. Osiedle zostało zaprojektowane przez prof. Halinę Skibniewską. Użycie nazwy sady nie jest przypadkowe. Część licznie rosnących tu drzew, było owocującymi drzewkami. Starsi mieszkańcy w czasach PRL-u korzystali skwapliwie z bogatych zasobów Sadów Żoliborskich i zbierali tu owoce, robiąc z nich przetwory.
22) Na Żoliborzu działa targ śniadaniowy. Kupimy tu nie tylko pyszne drożdżówki, ale także sery, koktajle, miody i dania obiadowe.
23) Żoliborz, to bezpieczna dzielnica. Interwencje policji mają związek głównie z nieprawidłowym parkowaniem samochodów.
24) Muniek Staszczyk, wokalista grupy T. Love śpiewał o Żoliborzu, w piosence, pt. “Warszawa”. Jak sam przyznaje Żoliborz, to jego ukochana dzielnica. Mieszkał tam przez dziesięć lat. Z Żoliborza pochodzi też jego żona.
25) Na Żoliborzu często kręcone są filmy reklamowe i sceny filmowe. Ze względu na zieleń, szczególnie latem jest to miejsce akcji niektórych seriali czy spotów reklamowych. W poprzednich latach, Żoliborz był także wykorzystywany do zdjęć w ramach kampanii wyborczej kandydatów na prezydenta RP.
26) Od 2013 r. po obu stronach ul. Powązkowskiej powstaje osiedle mieszkaniowe Żoliborz Artystyczny. Jego centralną częścią jest otoczony fontanną budynek, zwany dominantą. Są tu ulice i place osób związanych z Żoliborzem, m.in. Czesława Niemena, Andrzeja Wajdy, Kaliny Jędrusik i Zygmunta Hübnera.
Żoliborz ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Parki Warszawy
> Atrakcje na wesele Warszawa, mazowieckie