Palm Springs, miasto w Kalifornii

kolejka linowa Palm Springs ciekawostki atrakcje Kalifornia

Palm Springs ciekawostki i informacje. Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Palm Springs – informacje

1) Palm Springs (po polsku: Wiosenne Palmy), to ok. 50-tysięczne miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Riverside.

2) Miasto leży 100 mil na wschód od Los Angeles. Jest położone na terenie pustynnym (pustynia Sonora) i jest otoczone skalistymi górami. Są tu suche i gorące lata, a słońce świeci przez 300 dni w roku.

3) Palm Springs, to ośrodek turystyczny i duża część tutejszej gospodarki opiera się na turystyce. Jest to sto kilkadziesiąt hoteli, ponad 100 restauracji. Turyści przyjeżdżają tu w zimie, bo w lecie są niemiłosierne upały. W zimie w Palm Springs przebywa 2-3 razy więcej osób niż w pozostałym okresie roku.

pole golfowe Palm Springs ciekawostki atrakcje Kalifornia
Pole golfowe w Palm Springs

4) Miasto stało się kurortem od 1900 roku. Można wręcz powiedzieć, że jest modnym miejscem. Od lat 30. XX wieku w zimie zaczęły tu przyjeżdżać na wypoczynek m.in. gwiazdy Hollywood, kanadyjscy turyści. W 1937 r. powstał tu klub tenisowy, powstały rozrywkowe kluby nocne oraz kasyna.

5) Do Palm Springs chętnie przyjeżdżają też przedstawiciele społeczności LGBT. Podobno co 10. tutejsze gospodarstwo domowe, to związki osób tej samej płci. Jeden z burmistrzów powiedział nawet, że 1/3 mieszkańców Palm Springs, to geje.

Palm Springs ciekawostki atrakcje Kalifornia
Palm Springs w Kalifornii

Atrakcje Palm Springs

6) 15 km na zachód od Palm Springs jest góra San Jacinto Peak (wysokość: 3304 m n.p.m.). Znajduje się na terenie dwóch obszarów chronionych: Parku Stanowego San Jacinto i San Bernardino National Forest. Można tu z Palm Springs dotrzeć pieszo, szlakiem Kaktusy do Chmur (Cactus to Clauds Trail).

pustynia Palm Springs ciekawostki atrakcje Kalifornia
Palm Springs położone jest na terenie pustynnym, wśród skalistych gór

7) W Palm Springs od 1963 r. znajduje się kolejka linowa (aerial tramway), łącząca dolinę Coachella i szczyt góry San Jacinto. Patrz górne foto

8) W centrum Palm Springs jest wielka figura przedstawiająca słynną Marilyn Monroe. W tym miejscu odbywają się ceremonie ślubne gejów.

Forever Marilyn Palm Springs ciekawostki atrakcje Kalifornia
Forever Marilyn – wielka figura Marilyn Monroe w Palm Springs

9) Jedną z atrakcji Palm Springs jest Palm Springs Desert Museum. W budynku z 1958 r. są eksponaty historii naturalnej – przedmioty rdzennej ludności zamieszkującej dolinę Coachella.

10) Jest też The Living Desert Zoo and Gardens, ogród zoologiczny, a w nim ok. pół tysiąca zwierząt.

Palm Springs ciekawostki atrakcje Kalifornia
W Palm Springs można zobaczyć takie lotnicze cuda
Palm Springs ciekawostki atrakcje Kalifornia
Samoloty w Palm Springs – raj dla miłośników lotnictwa i militariów
Palm Springs ciekawostki atrakcje Kalifornia
Samolot, skały i pustynia. Palm Springs ciekawostki

Palm Springs ciekawostki

11) Wiele ulic i miejsc w Palm Springs ma związek z zamieszkującymi tu kiedyś Indianami.

12) Palm Springs i okoliczne tereny weszły w skład Stanów Zjednoczonych w 1848 r., po wojnie meksykańsko-amerykańskiej. Potem dotarli tu hiszpańscy osadnicy, którzy okolice nazwali: La Palma de la Mano de Dios – Palmą Bożej dłoni. Nazywano je również: Palmetto Spring i Big Palm Springs.

13) W Palm Springs odbywają się dwie doroczne imprezy: Międzynarodowy Festiwal Filmowy i Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych. Jest też szereg innych imprez. Od 1996 r. odbywa się pokaz sztucznych ogni.

14) W Palm Springs kręcono wiele filmów fabularnych, kręcone są tu programy telewizyjne

Palm Springs ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Santa Barbara
> Sacramento
> Beverly Hills