Chmielnik ciekawostki informacje zabytki atrakcje miasto

Chmielnik, woj. świętokrzyskie i jego atrakcje

Czas czytania:3 minut/y, 47 sekund/y

Chmielnik ciekawostki i informacje o mieście. Co warto zobaczyć w Chmielniku, zabytki i atrakcje Chmielnika

Miasto Chmielnik

1) Chmielnik, to 4-tysięczne miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim. Leży nad rzeką Wschodnią.

2) Nazwa miasta (założono je w 1551 r.) nawiązuje do chmielu, z którego wytwarzane jest piwo. Zielona gałązka z trzema pąkami chmielu na czerwonym tle jest herbem miasta Chmielnik.

3) Chmielnik dzieli się na cztery osiedla: Słoneczne, Sady, ulicę Piastów (kiedyś osiedle “22 Lipca”) oraz Dygasińskiego.

ratusz miasto Chmielnik świętokrzyskie
Miasto Chmielnik, woj. świętokrzyskie. Gmach ratusza

Chmielnik ciekawostki z historii

4) Pierwsze pisemne wzmianki o istnieniu miejscowości pochodzą z 1241 r. Miała wówczas miejsce bitwa pod Chmielnikiem, zwana bitwą z Tatarami. Starły się wtedy wojska polskie pod dowództwem wojewody krakowskiego Włodzimierza z wojskami mongolskimi pod dowództwem Bajdara. Wojewoda krakowski poległ.

5) Od połowy XVI w. do 1689 r. Chmielnik był jednym z ważniejszych centrów polskiego kalwinizmu. W 1660 r. wzniesiono zbór kalwiński. Od 1689 r. była w nim szkoła.

fontanna na rynku Chmielnik rynek atrakcje co zobaczyć
Fontanna na rynku w Chmielniku oraz kamienice przy rynku

6) Od XVII w. w Chmielniku zaczęli osiedlać się Żydzi. W XVIII w. wzniesiono synagogę. Stary cmentarz żydowski znajdujący się przy obecnej ul. Wspólnej zdewastowali hitlerowcy podczas II wojny światowej. Do dziś zachowały się jedynie bramy cmentarne i fragmenty ogrodzenia. Nowy cmentarz żydowski (ul. Mrucza, powierzchnia 0,95 ha) powstał w 1820 r. Został zniszczony przez hitlerowców, a z zachowanych nagrobków i ich fragmentów po wojnie zbudowano pomnik-lapidarium.

Chmielnik zabytki, co zobaczyć

7) Kościółek Św. Trójcy jest najstarszym zabytkiem Chmielnika. Został wzniesiony w XVI wieku, w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła. W XIX wieku został wyremontowany. Wewnątrz jest drewniany, barokowy ołtarz. Adres: ul. Witosa 27.

kościół NMP Chmielnik zabytki atrakcje
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku, z lewej dzwonnica

8) Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (pl. Kościelny 7) zbudowano w latach 1730-1783, w miejscu gdzie wcześniej stał zbór kalwiński (patrz pkt 5). W ołtarzu znajduje się obraz Maryi Niepokalanej stojącej na księżycu, namalowany w 1736 roku.

synagoga w Chmielniku świętokrzyskie
Synagoga została odremontowana w ostatnich latach

9) Przy ulicy Wspólnej 14, 300 metrów od rynku, stoi murowana synagoga. Została zbudowana w XVIII wieku w centrum dzielnicy żydowskiej. Swoje funkcje pełniła do 1942 r., gdy hitlerowcy ją zdewastowali i zrobili w niej magazyn. Po wojnie w budynku był magazyn zboża. Na początku XXI w. zdewastowaną synagogę odbudowano. Obecnie jest w niej Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” im. Majera Małego. Jest tu m.in. jedyna na świecie szklana bima. Bima to miejsce, gdzie dawniej odczytywano Torę. W 2005 r. na ścianie synagogi umieszczono tablicę “Drzewo Pamięci”.

Drzewo Pamięci synagoga w Chmielniku
Drzewo Pamięci przy ścianie synagogi. Chmielnik ciekawostki

10) Na rynku w Chmielniku znajduje się Pomnik Wolności ku czci poległych w czasie II wojny światowej. Czterometrowej wysokości pomnik wzorowany na antycznym posągu Nike z Samotraki, a podeście ma umieszczone dwa napisy: “Wolność, niepodległość” oraz “Ta ziemia od innych droższa”.

pomnik Nike z Samotraki rynek w Chmielniku świętokrzyskie
Pomnik Wolności nieprzypadkowo przypomina Nike z Samotraki

Chmielnik ciekawostki

11) Obecny układ architektoniczny rynku pochodzi z XIX wieku. W 1876 r. miasto strawił pożar i wytyczono nowy plan miasta. Kamienice przy rynku są jedno- i dwukondygnacyjne. Były kamienicami mieszczańskimi oraz czynszowymi. Obecny wygląd rynek uzyskał w latach 2004-2005.

12) W 2005 r. na kamienicy przy ul. Rynek 26 w 2005 r. umieszczono tablicę upamiętniającą pobyt Józefa Piłsudskiego w mieście.

Józef Piłsudski tablica kamienica Rynek Chmielnik
Tablica na kamienicy przypomina wizytę Piłsudskiego w Chmielniku

13) U zbiegu ulic: Kieleckiej i 1 Maja znajduje się “Gęsia studnia“. Z kranu leje się woda, a powyżej jest postać gęsi. Legenda głosi, że pogłaskanie gęsi po dziobie przynosi powodzenie w finansach. Obok studni są ławki.

Dlaczego akurat gęś? Mieszkańcy przed wojną zajmowali się hodowlą i ubojem gęsi, a w Chmielnik znany był z potrawy o nazwie chmielnicka gęś (obecnie serwowanej tylko w restauracji blisko rynku).

14) Na skwerku przy pl. Kościelnym stoi kolorowa i trochę kiczowata figura strażaka z wężem strażackim, gotowego do gaszenia pożaru. Pomnik stanął w 1988 r., w 90. rocznicę powstania tutejszej Ochotniczej Straży Pożarnej i poświęcono go strażakom poległym w walce o wyzwolenie narodowe i społeczne.

pomnik strażaka w Chmielniku świętokrzyskie
Pomnik strażaka w Chmielniku stoi w pobliżu kościoła

15) Cmentarz wojenny założono w Chmielniku w 1918 r. Przylega do cmentarza parafialnego, a naprzeciw wejścia jest usypany kopiec ziemny mający ok. 45 m. obwodu. Spoczywają tu szczątki 130 żołnierzy różnych narodowości poległych w latach 1914-1915.

16) Od 1946 r. w mieście działa klub piłkarski Zenit Chmielnik.

17) Wśród zabytków i atrakcji okolic Chmielnika są m.in. Sanktuarium Matki Boskiej Loretańskiej w Piotrkowicach, Zespół Dworsko – Parkowy w Łagiewnikach, wzgórze Tarnoskała w Piotrkowicach oraz ruiny pałacu w Śladkowie Dużym.

Chmielnik ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Chęciny
> Bodzentyn
> Busko-Zdrój

Amsterdam kasyna w Amsterdamie kasyno Poprzedni post Popularne kasyna w Amsterdamie
odżywki białkowe suplementy Następny post Co dają odżywki białkowe? Odżywki i suplementy białkowe bez tajemnic