Windhuk, stolica Namibii. 15 ciekawostek

Windhuk Namibia ciekawostki atrakcje stolica miasto

Informacje i ciekawostki o mieście Windhuk, stolicy afrykańskiego państwa Namibia

Windhuk – informacje i ciekawostki

1) Windhuk (Windhoek), to stolica Namibii, państwa w Afryce. Jest również stolicą regionu Khomas. Miasto położone jest w samym centrum kraju.

3) Miasto leży na wysokości 1650 m n.p.m. Mieszka w nim 430 tys. ludzi (dane z 2020 r.). Stosunkowo niedaleko od Windhuk jest pustynia Kalahari.

4) Budżet rządowy miasta jest zbliżony do budżetów wszystkich pozostałych lokalnych władz Namibii łącznie. Mieszka tu większość najbogatszych mieszkańców Namibii.

5) W Windhuk jest 300 słonecznych dni w roku. Panuje tu klimat półpustynny. Najzimniejszy jest lipiec (średnia temperatura: 13 stopni Celsjusza), a największe opady występują w sezonie letnim (przełom roku).

Muzeum Niepodległości Windhuk Namibia ciekawostki atrakcje stolica miasto
Muzeum Niepodległości w Windhuk. Foto: Zairon / cc bb-sa 4.0

Co jest ciekawego w Windhuk?

6) W Windhuk jest Narodowa Galeria Sztuki Namibii (NAGN), założona w 1990 roku. Jest też Muzeum Narodowe Namibii (mieści się Alte Feste (Starym Forcie) oraz Muzeum Niepodległości (muzeum o charakterze historycznym, założone w 2014 roku.

7) W mieście są trzy zamki zbudowane ok. 100 lat temu: Heinitzburg, Sanderburg i Schwerinsburg. Jest też ogród zoologiczny.

8) W Tintenpalast zbudowanym w latach 1912–1913, jest siedziba parlamentu Namibii.

parlament Windhuk Namibia ciekawostki atrakcje stolica miasto
Parlament Namibii w Windhuk. Foto: Harald Süpfle/ cc by-sa 2.5

9) W Windhuk są 3 uczelnie wyższe: University of Namibia (UNAM), Uniwersytet Nauki i Technologii Namibii (NUST) i Uniwersytet Nauki i Technologii Namibii (NUST).

10) 42 km na wschód od Windhuk jest port lotniczy Windhoek International Airport. To jedyne międzynarodowe lotnisko w tym kraju. Drugi, nieduży port lotniczy, Windhuk-Eros, obsługuje głównie prywatne samoloty.

pomnik jeźdźca Windhuk Namibia ciekawostki atrakcje stolica miasto
Windhuk. Pomnik jeźdźca i kościół

Z historii Windhuk

11) Początkowo była tu osada, którą w 1840 r. założył Jonker Afrikaner. Mieszkał tu z innymi osadnikami, na obecnych przedmieściach – Klein Windhoek, a obok były gorące źródła wody. Zbudował tu murowany kościół na 500 osób, który był też szkołą. W wyniku wojny między narodami Nama i Herero, osada została zniszczona.

12) 18 października 1890 roku niemiecki major Curt von François położył kamień węgielny pod budowę fortu w Windhuk. Obecnie jest on znany jako Alte Feste (Stary gród). Wkrótce zaczęli tu przybywać osadnicy z Niemiec i Republiki Południowej Afryki.

kościół Windhuk Namibia ciekawostki atrakcje stolica miasto
Kościół i panorama miasta Windhuk, stolicy Namibii

13) Wojska południowoafrykańskie w imieniu Imperium Brytyjskiego w 1915 r. zajęły Windhuk i wojska Niemieckie wyniosły się stad na dobre. Rozwój miasta zatrzymał się, ale po II wojnie światowej zaczął tu napływać kapitał.

14) W 1958 r. w Windhuk uruchomiono pierwszy na świecie zakład odzyskiwania i uzdatniania wody do postaci pitnej, ze ścieków.

15) W 1965 r. Windhuk oficjalnie otrzymał prawa miejskie. Po uzyskaniu niepodległości przez Namibię, w 1980 r. Windhuk został jej stolicą.

Ciekawostki o Windhuk: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Addis Abeba, Etiopia
> Gaborone, Botswana
> Luanda, Angola