Addis Abeba ciekawostki zabytki atrakcje Etiopia

Addis Abeba – stolica Etiopii

Czas czytania:4 minut/y, 18 sekund/y

Sadurski.com zaprasza do Addis Abeba. Historia miasta, ciekawostki, atrakcje 

Ciekawostki o Addis Abeba

1. Addis Abeba, największe miasto, a zarazem stolica Etiopii. Ma ponad 3 mln mieszkańców czyli więcej niż Warszawa.

2. Miasto usytuowane jest w centrum kraju, leży na Wyżynie Abisyńskiej, na wysokości ok. 2400 m n.p.m. czyli wyżej niż Zakopane.

3. Addis Abeba (ang. Addis Ababa), w języku amharskim znaczy “Nowy Kwiat“.

4. Miasto Addis Abeba, to tygiel narodowościowy i kulturowy. Mieszanka ok. 80 narodowości i tyleż samo różnych języków (głównie język amharski i tigrinia), w którym dominują społeczności: chrześcijańska i muzułmańska.

Addis Abeba ciekawostki atrakcje co zobaczyć zabytki Etiopia
Gmach banku Commercial Bank of Ethiopia w Addis Abeba. Foto: VBzi / cc-by-sa-2.0

Historia Addis Abeba – jak powstało miasto?

5. Miasto założył w 1887 roku cesarz Menelik II. Było to prezent dla jego żony, Taitu Betul. To ona wybrała miejsce, słoneczną równinę Finfinnie, słynącą z gorących źródeł siarkowych, podobno znakomitych na cerę. W ciągu kilku lat pustynię wokół miasta zamieniono w szybko rosnący gaj eukaliptusowy, sadząc sprowadzone z Australii eukaliptusy. Najpierw zabudowania powstały na górze Entoto (3200 m n.p.m.), a ponieważ był tu problem z wodą, szybko przeniesiono je o 800 metrów niżej.

6. Już 2 lata od powstania miasta, w 1889 r. Addis Abeba została stolicą państwa. Siedem lat później podpisano tu traktat pokojowy, po zwycięskiej wojnie ze Zjednoczonym Królestwem Włoch. W latach 1936–1941 miasto znalazło się pod panowaniem włoskim, w 1941 r. zajęły je wojska angielskie.

ciekawostki Addis Abeba Etiopia historia
Addis Abeba, maj 1941. Etiopczycy ze zdobytą włoską bronią, przed powrotem Haile Selassie do władzy

7. Addis Abeba jest stolicą jednego z najbiedniejszych państw świata i przybywa tu ludność z biednej prowincji. Dlatego obok nowoczesnych dzielnic w śródmieściu, są dzielnice nędzy, gdzie na małej powierzchni mieszka mnóstwo ludzi.

8. Połowa zużycia energii elektrycznej Etiopii przypada na miasto Addis Abeba.

Addis Abeba atrakcje

9. Co zobaczyć z Addis Abeba? Ponieważ miasto powstało niespełna 150 lat temu, nie ma tu wielu zabytków. Wśród atrakcji turystycznych miasta które warto zobaczyć, wymieniane są:

– Katedra Trójcy Świętej

Najważniejsza rangą Kościoła Etiopskiego wybudowana z rozmachem w latach 30. XX wieku jako wotum wdzięczności za zwycięską wojnę z Włochami. To tak naprawdę kompleks budynków (klasztor, muzeum, szkoły). W katedrze pochowano ostatniego cesarza Etiopii, Haile Selassie (1892-1975).

katedra Świętej Trójcy Addis Abeba ciekawostki zabytki atrakcje
Katedra Świętej Trójcy. Addis Abeba ciekawostki. Foto: Chuunen Baka / cc-by-sa-3.0

– Katedra św. Jerzego

Katedra etiopskiego kościoła ortodoksyjnego, zbudowana pod koniec XIX wieku, zaprojektowana przez Włocha Sebastiano Castagna, jeńca wojennego wziętego do niewoli w bitwie pod Aduą, 1896 r.) W 1917 r. koronowano tu cesarzową Zauditu, a w 1930 r. cesarza Haile Selassie I. We wnętrzu katedry mieści się muzeum).

– Mauzoleum Menelika II (cesarza Etiopii)

Znajduje się w podziemiach kościoła Matki Boskiej. Są tu krypty cesarza Menelika II, jego żony Zauditu i córki Taitu (to dzięki niej mauzoleum powstało).

mauzoleum Menelik II Addis Abeba ciekawostki Etiopia
Kościół Matki Boskiej W Addis Abeba, krypta cesarza Menelika II. Foto: filippo_jean / cc-by-sa-2.0

– Mercato – bazar

Największe w Afryce targowisko pod gołym niebem. Bazar miejski, niektórzy sprzedają towary leżące niemal bezpośrednio na ziemi.

– Pałac Cesarski

Znajduje się na górze Entoto, obok cerkwi prawosławnej. Jest niepozorny, wygląda niezbyt atrakcyjnie, surowo i wręcz biednie (dach z drewna i słomy). Budynek wewnątrz prawie pusty. No, ale być w Addis Abeba i nie zobaczyć pałacu cesarza? Z góry można oglądać panoramę miasta.

Port Lotniczy w Addis Abeba

10. W południowo-wschodniej części miasta (6 km od centrum) znajduje się Port Lotniczy Addis Abeba – Bole (kod IATA: ADD, kod ICAO: HAAB). Jest to największe lotnisko Etiopii i jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk Afryki. Jego poprzednia nazwa: Haile Selassie I International Airport. Lotnisko obsługuje loty do innych lotnisk kraju oraz do krajów całej Afryki, także do Azji, Europy i Ameryki Północnej.

Muzea w Addis Abeba

11. Największym muzeum w Etiopii jest Etiopskie Muzeum Narodowe (National Museum of Ethiopia) znajdujące się w Addis Abeba. Placówka gromadzi najważniejsze zbiory tego kraju, począwszy od wykopalisk archeologicznych, po sztukę Etiopii i przedmioty związane z historią kraju. Jest tu również Lucy (kości i odlew znalezionego przez archeologów hominida mającego 3,2 miliona lat. Odkrycia dokonano w 1974 r. w dolinie rzeki Auasz, w okolicach wsi Hadar).

W dawnym pałacu cesarza Haile Selassie przy Uniwersytecie mieści się inne muzeum – Muzeum Etnograficzne.

Muzeum Narodowe Addis Abeba ciekawostki Etiopia
Muzeum Narodowe w Addis Abeba. Foto: Richardal / cc-by-sa-3.0

12. W Addis Abeba ma swoją siedzibę klub piłkarski Dedebit F.C., grający w etiopskiej I lidze, zdobywca mistrzostwa Etiopii w 2013 roku.

Czy w Addis Abeba jest bezpiecznie?

13. Jak już wiesz, są tu dzielnice nędzy. Lepiej nie zapuszczać się w okolice slumsów, a uwagi na własne bezpieczeństwo. Zdarzają się kradzieże – wyrwanie torby, aparatu fotograficznego. Na kradzież narażeni są głównie biali turyści. Trzeba uważać na targu Mercato.

14. Jak żyje się w Addis Abeba? Są duże problemy z transportem publicznym. Na autobus trzeba czasem czekać kilka godzin.

Addis Abeba ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Etiopii
> Angola ciekawostki
> Baobab – afrykańskie drzewo bogów

amfibia ciekawostki o amfibiach amfibie Poprzedni post Amfibia – pływający czołg
Zielone Świątki majówka polskie zwyczaje ludowe Następny post Zielone Świątki