Senniki i sny – ciekawostki
Sny i senniki – ciekawostki. Historia interpretacji snów, senniki babiloński i sennik egipski
Sny i senniki w przeszłości
1) Za pierwsze senniki uważa się senniki babilońskie. Zostały one spisane na glinianych tabliczkach. Nie mniej popularny był sennik egipski, który w zmienionej formie przetrwał do dzisiejszych czasów i służy do interpretacji snów.
2) Niektórzy uważają, że sennik babiloński jest powiązany z Biblią. Babilończycy uważali, że dobre sny pochodzą od bogów, a złe od demonów.
3) Najsłynniejszym biblijnym interpretatorem snów był Józef. Po tym, jak trafnie odgadł znaczenie snu faraona o siedmiu tłustych i siedmiu chudych krowach, władca uwolnił go z więzienia. Wkrótce Józef stał się wpływowym i bogatym zarządcą Egiptu.
4) W starożytnym Egipcie wierzono, że sny mogą odpowiedzieć na nurtujące pytania. Aby wyśnić sen przynoszący rozwiązanie problemów, należało udać się do Memfis, aby w tutejszej świątyni skorzystać ze specjalnego łoża i “zaprogramować” odpowiedni sen. Cały proces nosił miano inkluzji.
Senniki i tłumaczenie snów
5) Współcześnie najczęściej korzysta się z senników online. Wyjaśnienie symboli zawartych w snach jest praktycznie takie samo dla wszystkich internetowych senników. Dodatkowo, w internecie możemy skorzystać z opcji indywidualnej interpretacji snu. W tym celu należy dokładnie opisać marzenie senne i towarzyszące mu emocje. Interpretacja weryfikowana jest automatycznie, dlatego nie należy brać dosłownie zawartych w niej wskazówek.
9) Najczęściej kupowanym sennikiem od 2015 roku był Wielki Sennik, autorstwa Andreasa Baumgartena. W pierwszej części książki zapoznaje on czytelnika z historią interpretacji snów, począwszy od starożytności. Druga część książki stanowi alfabetyczny spis symboli sennych oraz ich interpretacji.
10) Co pewien czas senniki są uaktualniane. Rozwój technologii i postęp cywilizacyjny sprawiają, że nie śnimy tak, jak ludzie w starożytności, średniowieczu, czy choćby 50 lat temu. Symbole mogą być te same, jednak tło i poszczególne elementy wciąż ewoluują.
Ciekawostki o snach
8) Sny mogą być wspólne dla różnych ludzi. Nie ma chyba osoby, która nie miałaby snów o lataniu, spadaniu w przepaść, niekompletnym ubraniu lub o dzikich zwierzętach. Symbole w snach, które są wspólne dla całej ludzkości mają podobne znaczenie, ale ma sens tylko indywidualna interpretacja w odniesieniu do całościowej sytuacji konkretnego człowieka.
11) Najbardziej powszechne symbole w snach, to: woda, pies, dziecko, krew, królowa lub król, drzewo oraz dom. Jeśli śni ci się czysta woda nie mamy powodów do obaw, a życie będzie się układało po twojej myśli. Gdy we śnie widzisz mętną i brudną wodę, jest to oznaka zbliżających się kłopotów i niejasnych sytuacji. Sen o byciu królem lub królową jest potwierdzeniem wysokiej pozycji zawodowej lub wiąże się ze zdobyciem życiowej mądrości.
12) Czerwona Księga Carla Gustava Junga doskonale opisuje i interpretuje sny autora. Jest też drogowskazem dla tych, którzy chcieliby zsynchronizować nieświadomość ze świadomością i lepiej poznać siebie.
6) Carl Gustav Jung i Sigmund Freud byli zafascynowani snami pacjentów pod kątem psychologicznym. Obaj, mimo odmiennych poglądów, uważali, że sny przekazują istotne informacje o stanie psychicznym człowieka.
7) Współcześni psychologowie zalecają niekiedy prowadzenie dzienniczka snów. Dzięki temu można zaobserwować, jak na przestrzeni miesięcy lub lat zmieniają się sny. Pozwala to też na lepsze poznanie siebie samego oraz wgląd w treści, które próbują dostać się do świadomości.
Senniki ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Koszmary senne
> Ciekawostki o snach
> Prorocze sny