50 fascynujących ciekawostek o snach

ciekawostki o snach sny o spaniu fakty na temat snów

Sny ciekawostki o snach i spaniu. Wszystko o snach. Twoje sny – odpowiadamy na najważniejsze pytania związane ze snami

1. Podstawowe informacje i ciekawostki o snach

Czy każdy z nas ma sny?

Każdy śni. A ci którzy mówią, że nie mają snów – po prostu ich nie pamiętają. Podobno snów nie mają osoby z poważnymi zaburzeniami psychologicznymi.

Dlaczego musimy spać?

Tego nikt nie wie – poza tym, że chodzi o wypoczynek ludzkiego organizmu i mózgu. Dlatego niektórzy twierdzą, że spanie nie ma sensu. Ale nawet ci którzy tak twierdzą, muszą spać.

Czy każdy potrzebuje podobną ilość snu?

Zbadano, że organizm potrzebuje ok. 7 godzin snu. Jednak nie ma reguły. Są osoby którym wystarcza 2-3 godziny snu na dobę. Więcej na podobne tematy – w dalszej części tej strony.

Czy to prawda, że zapominamy sny zaraz po obudzeniu?

Naukowcy zajmujący się tym tematem twierdzą, że w ciągu 5 minut po obudzeniu człowiek nie pamięta aż połowy swoich snów. Po 5 kolejnych minutach nie pamięta aż 90-ciu procent. Są jednak sposoby, aby wytrenować w sobie możliwość zapamiętywania swoich snów.

wszystko o snach sny ciekawostki o snach

Ciekawostki o snach mogą być fascynujące

2. Jakie mamy sny Ciekawostki

Czy niewidomi widzą w swoich snach jakieś obrazy?

Osoby urodzone jako niewidome, które nigdy nic nie widziały – w swych snach nie widzą żadnych konkretnych obrazów. Ich sny pełne są jednak innych bodźców – takich, jak: dźwięk, zapach, dotyk i emocje. Niewidomi, którzy stracili wzrok, we śnie „widzą” czyli śnią tak, jak inni ludzie.

Czy każdy ma kolorowe sny?

Podobno 12% osób ma wyłącznie sny czarno-białe. Nie wiadomo czemu tak się dzieje, ale podobno przed wynalezieniem kolorowej aż 75% ludzi miało sny czarno-białe.

Z ilu faz składa się sen?

Sen składa się z 4 etapów oraz fazy REM (eapid eye movement). Początkowe dwa poziomy są bardzo lekkie. Trzeci i czwarty etap, to głębokie uśpienie.

Czy osoby zbudzone podczas marzenia sennego (faza REM) mogą odczuć coś negatywnego?

Przeprowadzono badania i okazało się, że osoby nagle budzone, zanim weszły w tzw. fazę REM, mogą potem odczuwać trudności w koncentracji, rozdrażnienie, halucynacje. Po 3. dniach badań i celowego wybudzania we wspomnianej fazie snu, niektórzy mieli pierwsze oznaki psychozy.

3. Moje fascynujące sny. Ciekawostki o snach

Dlaczego śnią mi się twarze osób, których nie znam i nigdy nie widziałam?

We snach często widzisz twarze obcych ludzi. Podobno mózg tych twarzy sam nie wymyśla i są to twarze istniejących w rzeczywistości osób. Czasem są to twarze, które widziałeś przez krótką chwilę, nawet wiele lat temu. O dziwo, mózg tę twarz zapamiętał. W swoim życiu widzisz dużą liczbę ludzkich twarzy i innych obrazów. Nie jesteś ich w stanie zapamiętać, ale twój mózg te widoki magazynuje. Przypomina tobie o nich, podczas snu. Czy coś to może oznaczać? Dlatego to wszystko jest takie fascynujące…

Czy są sny prorocze, przewidujące moją przyszłość i wydarzenia, które mają nastąpić w przyszłości? Czy symbolika snów jest zbieżna z tym, co się wydarzy w rzeczywistości?

Byłoby to zbyt proste. Niektórzy mówią, że skoro przyśniła się czyjaś śmierć – oznacza to, że ta osoba będzie długo żyła. W większości przypadków chodzi o symbolikę, metaforyczność. Jakiś symbol ze snu może oznaczać coś zupełnie innego. Dlatego wiele osób poszukuje wyjaśnienia symboliki swoich znów w sennikach.

4. Sny i nasze życie

Czy sen może dać odpowiedź na pytania, których nie mogę odpowiedzieć w moim życiu?

Zdarzało się, że naukowcy w swoich snach znaleźli rozwiązanie problemu, nad którym bezskutecznie pracowali. Muzycy w snach usłyszeli melodię, którą po obudzeniu nagrali i stawała się przebojem. W snach inspiracji do swojej twórczości szukali artyści, poeci, literaci. Zdarza się, że we śnie znajdziesz rozwiązanie swojego problemu. Jednak nie zawsze we śnie jest to pokazane wprost, trzeba samemu rozwikłać symbolikę tego, co pojawiło się we śnie.

Czy sny mają związek z wydarzeniami z mojego życia?

Tak, wydarzenia z życia mogą mieć wpływ na treść snów. O czymś innym może śnić osoba, która aktualnie jest w ciąży (niż w czasie gdy w niej nie była). Inną treść snów może mieć palacz papierosów, a inną ta sama osoba, ale w czasie gdy rzuca palenie papierosów i obecnie nie pali ich. I tak dalej. Można powiedzieć, że w części snów widać odniesienie do wydarzeń np. z minionego dnia lub do tego, o czym myślałeś przed snem. Dlatego niektórzy radzą, aby przed snem myśleć o rzeczach przyjemnych. Powracanie myślami np. do własnych strasznych przeżyć może spowodować, że będziesz miał koszmary senne.

Czy mogę mieć kontrolę na tym, co mi się śni?

We śnie widzisz zegar, ale nie umiesz poprawnie odczytać ze wskazówek, która jest na nim godzina. Podobnie – gdy we śnie widzisz jakiś tekst, jednak nigdy nie umiesz go przeczytać. W śnie nie możesz też wyłączyć światła. Tak przynajmniej mówią ci, którzy próbowali to zrobić we śnie.

Zobacz też:
> Świadomy sen, świadome śnienie

fakty na temat snów ciekawostki o snach wszystko o snach

Ciekawostki o snach w Sadurski.com

Wkrótce: Ciekawostki o snach – część 2

Dowiesz się m.in.:
– Czy warunki zewnętrzne mogą wpłynąć na to, o czym śnię?
– Czy liczenie owiec pomaga w zaśnięciu?
– Dlaczego podczas snu ciało jest jakby sparaliżowane?
– Czy sny kobiet i mężczyzn są inne?
– Czy na zaburzenia snu cierpi dużo ludzi?
– Dlaczego podczas snu niektórzy zgrzytają zębami?
– Czy Księżyc ma związek z długością snu?
– Czy można mieć wpływ nad treścią snów? Kontrolować sny?
– Co to jest faza REM?
– Czy wszyscy miewają koszmary senne?
– Czy zwierzęta też mają sny?
– Ile można wytrzymać bez snu?
– Czy brak snu może spowodować jakieś choroby?

Sny ciekawostki, które powinieneś poznać