Świadomy sen. Jak śnić świadomie

świadomy sen świadome śnienie

Świadomy sen – co to takiego?

Każdy z nas śni, nawet jeśli są tacy, którzy twierdzą inaczej. Marzenia senne towarzyszą każdemu z nas od zawsze. Mają je nawet noworodki. Ileż to razy mama z zachwytem obserwuje swoje śpiące dziecko, które nagle zaczyna się uśmiechać. Ono wtedy na sen! Śni mu się coś przyjemnego. A może nagle we śnie małe dziecko zaczyna płakać? Może zrobiło w pieluszkę, a może po prostu miało jakiś senny koszmar?

Okazuje się, że umiejętność zapamiętywania swoich snów można wytrenować. Ci, którzy wcześniej twierdzili, że nie miewają żadnych snów, każdego ranka pamiętają ich kilka. Nie fragment, urywki snów, ale całą fabułę. Aby umiejętnie te sny potem wykorzystać i zinterpretować, symbole senne wykorzystać w swoim realnym życiu aby ono było lepsze, zapamiętane sny zaraz po przebudzeniu należy zanotować.

Czym jest świadomy sen?

Co innego po prostu śnienie jakiegoś snu, a co innego sen świadomy. Wyobraź sobie, że w twoim śnie za chwilę stanie się coś złego. Za chwilę zginiesz, umrzesz, spadniesz w przepaść. To jedno z najczęstszych marzeń sennych i nie ma osoby, która nie miała takiego snu.

Świadomy sen jest wtedy gdy wiesz, że w tej chwili uczestniczysz we śnie. Wiesz, że to tylko sen i nie musisz się niczego obawiać. To tak, jak oglądanie horroru. Wiele osób lubi je oglądać dla rozrywki, bo człowiek „lubi się bać”. Ale gdyby w takiej samej straszliwej scenie morderstwa miałbyś uczestniczyć w rzeczywistości, miałbyś świadomość, że czeka cię zaraz niechybna śmierć, już nie byłbyś z tego faktu zadowolony. Byłbyś śmiertelnie przerażony – jak każdy inny człowiek.

Podobnie ze świadomym snem. Za chwilę we śnie zginiesz, ale w tym momencie dochodzi do twojego mózgu, że to tylko sen! Nic złego nie może mi się przytrafić. Mało tego, możesz skierować fabułę snu tak, że za chwilę będziesz bezpieczny. Może zamiast walki z potworem który za chwilę ogryzie ci głowę, nagle znajdziesz się na pięknej, spokojnej łące?

Jak wytrenować świadomy sen?

Zmienić fabułę swojego snu w dowolnym momencie? Zostać jego reżyserem, mieć wpływ na to, co śnisz. Zbyt piękne, aby było możliwe? Okazuje się, że taką umiejętność można w sobie wyćwiczyć. Oczywiście nie od razu. To wymaga wiedzy, przygotowania i czasu.

Świadomy sen: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Prorocze sny
> Ciekawostki o snach
> Koszmary senne

wszystko o snach sny ciekawostki o snach świadomy sen

Świadomy sen jest możliwy

Słowniczek

Świadomy sen (ang. Lucid Dream, w skrócie LD) – sen, w którym śniący zdaje sobie sprawę, że śni. Dlatego klarowność myślenia, dostęp do wspomnień z jawy oraz świadomy wpływ na treść snu mogą być kontrolowane (aczkolwiek na różne sposoby – zależy to od poziomu zaawansowania osoby śniącej). Inne nazwy na świadomy sen to: sen jasny, sen przejrzysty, sen wiedzy.

Świadome sny mogą być wykorzystane w zwalczaniu koszmarów, jako narzędzie poznania swojej jaźni albo też dla rozrywki. W snach, gdzie śniący posiada odpowiednio wysoki poziom kontroli nad treścią marzenia sennego, można zrealizować każde swoje pragnienie. Spontaniczne i chwilowe uzyskanie stanu świadomego snu może nastąpić bez żadnych wstępnych warunków.

Świadomego śnienia można się nauczyć. Dzięki specjalnym technikom śniąca osoba może zorientować się, iż otaczająca ją rzeczywistość jest wyimaginowana. Towarzyszy temu zazwyczaj niezwykły szok (niegroźny), który przeważnie prowadzi do ocknienia się lub tzw. fałszywego przebudzenia.

Termin „świadome śnienie”

Ten termin został wymyślony przez holenderskiego pisarza i psychiatrę Frederika van Eedena w jego artykule z 1913 r. „A Study of Dreams”.

Paul Tholey, niemiecki teoretyk gestaltyzmu, ułożył epistemologiczną podstawę dla badań nad jasnymi snami, proponując siedem różnych warunków świadomości, które muszą być spełnione dla zdefiniowania snu jako snu świadomegoː

– Świadomość stanu snu (alienacja).
– Świadomość zdolności podejmowania decyzji.
– Świadomość funkcji pamięciowych.
– Świadomość samoświadomości.
– Świadomość środowiska snów.
– Świadomość znaczenia snu.
– Świadomość koncentracji i skupienia (subiektywna jasność tego stanu).

Ta strona może odpowiedzieć na pytania:

Jak wywołać świadomy sen?
Jak śnić świadome sny?
Świadomy sen – jak go osiągnąć?
Jak kontrolować swoje sny?
Czy świadomy sen jest możliwy?
Jak wejść w świadomy sen?