Jak Murzyn ośmieszył firmę Nike

reklama nike buty Murzyni

Reklama obuwia – ciekawostka

Wiemy, co w telewizyjnej reklamie którą poznał cały świat, mówił członek kenijskiego plemienia Samburu

W latach 80. w jednej z telewizyjnych reklam sportowych butów firmy Nike wystąpili czarnoskórzy z afrykańskiego plemienia Samburu. Mieli oczywiście na nogach najnowszy obuwniczy produkt Nike. Pan którego uznano za najprzystojniejszego, coś mówił w języku maa, gdy na ekranie pojawiło się słynne hasło: „Just do it”.

Odbiorcy reklamy siedzący przed telewizorami w wielu krajach świata uwierzyli oczywiście, że pan znający wyłącznie język maa, mówi w swym egzotycznym języku: „Just do it”. Bo przecież nikt o zdrowych zmysłach nie wpadłby na pomysł, że Murzyn występujący w reklamie koncernu robi sobie jaja. Z producentów reklamy, z producentów butów i milionów ludzi przed telewizorami.

Świat być może nigdy nie poznałby zagadki wspomnianej reklamy, gdyby któregoś razu nie usłyszał jej Lee Cronk, antropolog z uniwersytetu w Cincinnati, akurat znający język maa. Facet złapał się za głowę, po czym wszem i wobec poinformował, co w języku angielskim znaczy zdanie wypowiadane przez czarnoskórego z reklamowego spotu. A mówił, jak poinformowały media, włącznie z New York Times’em:

„Nie chcę tych butów. Dajcie mi większe”. („I don’t want these. Give me big shoes.)”

Na ilustracji: skrin fragmentu tej reklamy

Reklama – informacja na: (c) Sadurski.com od 23 października 2015.

Zobacz też: 
> Ciekawostki o Masajach
> Ciekawostki o zwierzętach Afryki
> Angola ciekawostki