Masajowie ciekawostki o Masajach Masaj

Masajowie z Kenii. Lud, który warto poznać

Czas czytania:3 minut/y, 26 sekund/y

Wyrywają dzieciom zęby, obrzezają kobiety, a ciała zmarłych zostawiają padlinożercom. Kim jest lud, zamieszkujący Kenię i Tanzanię? Ciekawostki o Masajach

Kim są Masajowie i gdzie żyją

* Masajowie, to rdzenni mieszkańcy (tubylcy, autochtoni) afrykańskiej grupy etnicznej. Zamieszkują Kenię i północną Tanzanię, prowadząc półkoczowniczy tryb życia (czyli zmieniają miejsce zamieszkania). Mają oryginalne zwyczaje i stroje, dlatego są jedną z najlepiej znanych afrykańskich grup etnicznych.

* Nie ma aktualnych wyliczeń, ilu jest Masajów. Ćwierć wieku temu osób używających w Kenii języka maa było ponad 450 tysięcy. Można więc szacować, że populacja na pewno przekracza pół miliona.

Ciekawostki o Masajach

* Masajowie mówią w języku maa. Należy on do rodziny języków nilo-saharyjskich. Ale używają też języków urzędowych Kenii i Tanzanii: suahili i angielskiego.

* W społeczeństwie Masajów mężczyźni są ważniejsi niż kobiety, a wspólnotą rządzą starsi, doświadczeni ludzie (starszyzna).

* Miarą zamożności Masajów nie są pieniądze, ale bydło. Masaj który ma 50 sztuk bydła – jest bogatym Masajem.

* Wśród Masajów jest duży współczynnik umieralności niemowląt. Dlatego dziecko jest uznawane przez rodziców dopiero, gdy przeżyje 3 miesiące. Z kolei Masaj który ma dużo dzieci i nie ma żadnej krowy – jest bardzo biedny.

* Masajowie, jak nakazuje tradycja, nie grzebią zmarłych. Zostawiają ich ciała padlinożercom.

* Zęby – kły uważane są przez Masajów za “robaczywe zęby”. Często są one usuwane, gdy zaczynają wyrastać u dzieci. Dzieciom usuwane są też zęby mleczne.

* Masajowie mają zdolności uprawiania roślin na pustyniach i w buszu.

* Często przekłuwają małżowiny uszne.

* Krew z naciętej szyi krowy, zmieszana z mlekiem, uważana jest przez Masajów za lekarstwo.

Masajowie ciekawostki o Masajach Masaj
Masajowie tańczą. Ciekawostki o Masajach

* Popularny rodzaj ubrania Masajów, to shuka (shúkà). Jest to spore płótno, zwykle w kolorze czerwonym, obwinięte wokół ciała. Do tego na nogi zakładane są sandały z krowiej skóry.

* Z uwagi na kontakt z nowoczesnym, wygodnym światem, wielu Masajów porzuca swoje dotychczasowe życie i kulturę. Zdarza im się jednak przy niektórych okazjach zakładać swój tradycyjny strój (shukę).

Wierzenia Masajów

* Masajowie mają jednego boga. Nazywa się Enkai (lub Engai). Ten bóg ma dwie natury: Engai Narok (Czarny Bóg) jest łaskawy, natomiast Engai Nanyokie (Czerwony Bóg) jest mściwy.

* Najważniejszą osobą w religii Masajów jest laibon. Zajmuje się szamańskim leczeniem, wróżeniem, przepowiada proroctwa oraz modli się o deszcz oraz np. o zwycięstwa w wojnach.

* Masajowie czczą czynny wulkan w Tanzanii: Ol Doinyo Lengai (Góra Boga). Góra ma 2960 metrów n.p.m. i znajduje się na południe od jeziora Natron.

* Masajowie wierzą, że bóg podarował im całe bydło żyjące na świecie. Dlatego odbieranie bydła innym plemionom nie jest kradzieżą, ale odebraniem swojej własności.

Życie codzienne Masajów

* Ponieważ często się przemieszczają, ich domy się są solidne i trwałe. Są wykonane są z miejscowego budulca. Manyatta (chata) jest budowana przez kobiety, zwykle na planie koła lub owalu. Szkielet jest z drewnianych tyczek wbitych w ziemię, przeplecionych poziomo gałązkami. Na końcu wszystko jest oblepione błotem, trawą, itp. Taki dom ma ok. 1,5 metra wysokości i ok 3×5 metrów powierzchni.

* Wioski złożone z manyattów otoczone są płotem, który budują mężczyźni. Na noc zwierzęta domowe są zamykane w wiosce, aby nie padły łupem dzikich zwierząt.

Masajowie ciekawostki o Masajach Masaj
Niektóre zwyczaje Masajów mogą nas dziwić. Ciekawostki o Masajach

* Dojrzali chłopcy zanim zostaną wojownikami, muszą przejść rytuał obrzezania (emorata). Nie może przy tym okazać bólu, przez kilka kolejnych miesięcy chodzi w czarnych strojach i żyją w oddzielnej, specjalnie wybudowanej przez matki wiosce.

* Obrzezanie przechodzą także kobiety, choć obecnie jest to nielegalne. Jest to kontrowersyjny zabieg, krytykowany na całym świecie. Kobieta nieobrzezana ma mniejsze szanse na znalezienie bogatego męża.

* Masajowie mogą mieć więcej żon niż jedną. Praktykowana też jest poliandria. Kobieta nie bierze ślubu z jednym mężczyzną, ale z z kohortą (grupą).

* Podstawą diety Masajów jest krowie mleko i mączka kukurydziana. Do zup wykorzystują hodowaną przez siebie akację nilową.

Masajowie i lwy

Tajemniczy lud Masajów wzbudza wiele tajemnic. Wiele mitów i stereotypów nie ma jednak potwierdzenia w rzeczywistości. Na przykład niektórzy twierdzą, że zanim Masaj stanie się wojownikiem, musi zabić lwa. Panuje też przekonanie, że wszyscy Masajowie są bardzo dużego wzrostu. Kto chce – niech wierzy…

Ciekawostki o Masajach: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> Sudan ciekawostki
> Etiopia atrakcje
> Baobab, afrykańskie drzewo bogów

cynamon ciekawostki o cynamonie laski cynamonu przyprawa Poprzedni post Cynamon – kiedyś konkurent złota
kozie mleko ciekawostki kozy koza Następny post Dlaczego kochamy kozie mleko?