Tanzania ciekawostki atrakcje góra Kilimandżaro

Ciekawostki o Tanzanii

Czas czytania:2 minut/y, 1 sekund/y

Tanzania ciekawostki i najważniejsze informacje o państwie afrykańskim

Tanzania

1) Tanzania (Zjednoczona Republika Tanzanii), to państwo we wschodniej Afryce. Mieszka to 54 mln ludzi, a religią dominującą jest chrześcijaństwo.

2) Tanzania jako federacja powstała w 1964 r., z połączenia dwóch kolonii brytyjskich: Tanganiki i Zanzibaru. Z połączenia pierwszych sylab Tan I Zan – powstał początek nazwy tego państwa.

3) W skład Tanzanii wchodzą też dwie wyspy, otoczone rafami koralowymi: Pemba (984 km² powierzchni i Zanzibar (1658 km²).

4) W Tanzanii używanych jest blisko 100 języków, głównie z rodziny bantu. W szkołach nauczanie odbywa się w języku suahili, a w szkołach wyższych w języku angielskim. W kraju działa ponad 20 uniwersytetów.

5) Tanzania, to jedno z najbiedniejszych państw świata. Ponad 2/3 mieszkańców żyje poniżej progu ubóstwa.

6) Stolicą Tanzanii jest ponad 300-tysięczne miasto Dodoma, znajdujące się w środkowej części kraju. Po 1981 r. stolicą było miasto Dar es Salaam.

Masajowie wioska Masajów Tanzania ciekawostki atrakcje
Wioska Masajów. Tanzania ciekawostki i atrakcje

Gospodarka Tanzanii

7) Walutą Tanzanii od 1966 r. jest szyling tanzański (TZS). Jest też w użyciu dolar amerykański.

8) Są tu kopalnie soli i złota, wydobywane są diamenty. Rolnictwo Tanzanii, to głównie zbiory kukurydzy, manioku, batatów, fasoli, bananów i ryżu. Kilkanaście % PKB Tanzanii dostarcza turystyka, w której zatrudnionych jest ok. 10% osób czynnych zawodowo.

9) Spośród sieci dróg w Tanzanii, tylko ok. 10%, to drogi utwardzone. Linie kolejowe mają długość ponad 4,5 tysięcy kilometrów i jest to jedno z czołowych miejsc wśród państw Afryki. Niestety są tu dwa rozstawy torów kolejowych: 1000 i 1067 mm.

10 Największe miasta Tanzanii (do 200 tys. mieszkańców), to w kolejności od największego: Dar es Salaam, Mwanza, Zanzibar, Arusza, Dodoma, Mbaya, Morogoro, Tanga, Kahama, Tabora, Kigoma, Sumbawanga i Kasulu.

miasto Dar es Salaam w Tanzanii woda wieżowce plaża
Miasto Dar es Salaam, poprzednia stolica. Tanzania ciekawostki

Tanzania ciekawostki, atrakcje

10) Większa część Tanzanii leży na Wyżynie Wschodnioafrykańskiej. Są tu jeziora: Narton, Eyasi i Manyara. Na północy krają są równiny, a na południu pasma górskie.

11) Najwyższym szczytem na terytorium Tanzanii jest znajdujący się przy granicy z Kenią Kilimandżaro (5895 m n.p.m.). Jest to najwyższa góra Afryki, na której szczycie przez cały rok jest śnieg.

12) Znajdujący się w Tanzanii Park Narodowy Serengati jest na liście UNESCO. Ma ponad 14,7 km² i status parku narodowego uzyskał w 1951 roku. Żyją tu m.in. słonie, żyrafy, lwy, krokodyle i lamparty. Organizowane są tu safari.

Tanzania ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: ośnieżony szczyt góry Kilimandżaro

Zobacz też:
> Uganda
> Botswana
> Gabon

ubrania robocze Poprzedni post Dlaczego ubrania robocze są ważne w budownictwie?
wycieczki z przewodnikiem wycieczka przewodnik Następny post Dlaczego warto postarać się o przewodnika wycieczki?