Jakie czynniki brać pod uwagę podczas zakupu materaca?

materac zakup materace

Decydując się na zakup materaca, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka czynników. Dzięki temu zagwarantujemy sobie nie tylko wygodny, ale również zdrowy sen. Co należy wziąć pod uwagę podczas zakupu materaca?

Czy twardy materac to zawsze dobry wybór?

Podczas wyboru materaca powinniśmy odrzucić wszelkie mity i kierować się przede wszystkim faktami. Wiele osób decyduje się na zakup danego produktu, mając na uwadze stwierdzenia, które rzadko mają coś wspólnego z rzeczywistością. Jednym z nich są zapewnienia o tym, że twardy materac będzie najlepszym wyborem dla każdego. Bez wątpienia jest to mit, a kierowanie się nim podczas zakupu może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jaki więc powinien być stopień twardości materaca? Eksperci podkreślają, że powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim własne preferencje oraz wagę. Jeżeli ważymy więcej niż 80 kg, ale mniej niż 100 kg, zaleca się twardsze materace oznaczone symbolem H3. Natomiast podłoże średniej twardości H2 może być dobrym rozwiązaniem dla osób ważących mniej niż 80 kg. Materace o wyższych parametrach H4, czyli bardzo twarde, są zalecane użytkownikom, którzy ważą więcej niż 100 kg.

Należy jednak podkreślić, że nie jest to zasada sprawdzająca się w każdym przypadku. Jeżeli trudno nam podjąć decyzję, warto zastanowić się nad materacami Hilding o zmiennej twardości. Kiedy odwrócimy je na drugą stronę, otrzymamy twardsze lub miększe podłoże. Świetnym rozwiązaniem mogą być również nowoczesne materace Curem wyposażone w 7 stref twardości. Dzięki nim otrzymujemy idealne podparcie punktowe dla głowy, lędźwi, bioder, ud, łydek oraz stóp. Te oraz inne rozwiązania znajdziemy na stronie sennamaterace.pl.

Rozmiar materaca ma znaczenie

Wybierając materac, musimy zwrócić uwagę również na jego rozmiar. Jeżeli szukamy produktu dla jednej osoby, wówczas szerokość nie powinna być mniejsza niż 70 cm. Dzięki niej będziemy mieć miejsce na komfortową zmianę ułożenia, a także zagwarantujemy sobie komfortowy sen bez obaw przed upadkiem. Jednocześnie należy podkreślić, że szerokość powinna być dopasowana do naszej wagi. Kiedy szukamy materaców dla par, zaleca się wybór produktu nie węższego niż 140 cm. Jest to podwojona szerokość optymalna dla pojedynczych materaców. Natomiast długość powinna być o 20 cm większa niż wzrost użytkownika. Dzięki zachowaniu takiej rezerwy nie musimy obawiać się, że stopy będą wystawały poza krawędź łóżka. Kiedy szukamy materaców dla par, powinniśmy wziąć pod uwagę wzrost wyższej osoby.

Pamiętajmy, że na rynku znajdziemy materace zarówno dla niższych, jak i wyższych użytkowników. Linia Curem gwarantuje dostęp do produktów o długości nawet 200 cm! Warto również zwrócić uwagę na duży wybór materaców Hilding pod względem szerokości. W ofercie znajdziemy węższe modele o wymiarze 80 cm oraz szersze nawet do 180 cm!
Rodzaj materaca a wygodny sen

Ważnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru materaca, jest również rodzaj wypełnienia. Warto zwrócić uwagę na trzy podstawowe typy. Pierwszy z nich to materace piankowe. Jak sama nazwa wskazuje, są one wypełnione pianką i charakteryzują się lekkością oraz dobrą wentylacją. Materace termoelastyczne dopasowują się idealnie do naszego ciała pod wpływem temperatury oraz ciężkości ciała. Natomiast pianka wysokoelastyczna gwarantuje wysoką sprężystość, twardość oraz odpowiednią elastyczność punktową. Drugi rodzaj to materace lateksowe, które będą idealnym rozwiązaniem dla alergików. Przed zakupem warto jednak sprawdzić, czy mamy alergię na lateks syntetyczny. Jeśli nie, zagwarantujemy sobie dzięki niemu wysoką higienę, lepszą wentylację oraz ochronę przed szkodliwymi drobnoustrojami.

Trzeci rodzaj to materace sprężynowe, które zostały wyposażone w system kieszeniowy. Każda sprężyna znajduje się w osobnej kieszonce, co zwiększa elastyczność punktową. Takie rozwiązanie gwarantuje również tłumienie ruchów podczas snu, co jest dużą zaletą w przypadku materaców dla par. Każde z powyższych rozwiązaniem znajdziemy również w ofercie producenta Hilding. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj także: Piankowy, sprężynowy czy kieszeniowy? Który materac spełni Twoje oczekiwania?