Koszmary senne – jak się ich pozbyć?

koszmary senne koszmar senny sny sen sennik

Co to są koszmary senne?
Są to zaburzenia snu, objawiające się nieprzyjemnymi snami czyli koszmarami sennymi.

Koszmary senne ciekawostki

Czy każdy miewa koszmary senne?

Przypuszcza się, że koszmarne sny ma połowa ludzi. 1% ludzi ma je dosyć regularnie.

Dlaczego zapamiętuję koszmary senne?

Zwykle występują one w drugiej połowie snu nocnego, do tego po koszmarze często budzisz się, pamiętając przerażający sen. Poza tym koszmar senny bardziej zapada w pamięć, niż inne sny.

Co jest treścią koszmarów sennych?

Najczęściej są to sytuacje zagrożenia życia lub zdrowia, także obawy przed niepełnosprawnością. Pięć najczęstszych tematów koszmarów, to: spadanie z wysokości, ucieczka przed kimś (czymś), bycie sparaliżowanym, śmierć ukochanej osoby i spóźnienie na ważne spotkanie.

koszmary senne koszmar senny sny sen sennik

Koszmary senne, to mroczne widowiska wykreowane przez ludzką wyobraźnię

Czy koszmary senne nawiązują do rzeczywistych sytuacji z życia?

Częściowo tak, (bo tak jak w bajkach – zawsze jest coś z prawdy), jednak tematy koszmarów najczęściej są mało realne. Są potwory, strachy, rzeczy których nie sposób wyjaśnić. To taki filmowy horror, ale bardziej realny, bo siedzący wewnątrz ciebie i realnie przeżywasz go podczas snu.

Czy wizje zapamiętane z koszmarów sennych mogą być prorocze?

Nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością, z wizjami przyszłości. Raczej chodzi o psychikę i mózg osoby śniącej. O nieuświadomione, wewnętrzne konflikty które wychodzą z osoby w czasie koszmaru sennego. Może chodzić o jakieś nierozwiązane problemy w realnym życiu.

A może jednak coś w TYM jest?

Niemieccy naukowcy po zbadaniu snów 4 tys. osób (2 tys. kobiet i 2 tys. mężczyzn) stwierdzili, że np. temat ucieczki pojawiający się w koszmarach sennych, to przenośnia. Zwykle chodzi o ucieczkę przed czymś, czego chcesz uniknąć w swym życiu. Natomiast koszmary senne u kobiet, związane z wypadaniem włosów i zębów, to podświadomy lęk przed utratą urody, atrakcyjności, przed starzeniem się.

koszmary senne koszmar senny sny sen sennik

Koszmary senne związane ze zjawami, duchami i śmiercią – dla nikogo nie są przyjemne

Czy kobiety przed menstruacją koszmary senne mogą miewać częściej?

Ze względu na wahania hormonalne, kobiety mogą mieć koszmarne sny o przemocy.

Czy dzieci też mają koszmary senne?

Tak. Zaczynają występować u dzieci w wieku 3-5 lat. Ma je około 60-70% maluchów. O tym, że jest to ważny problem dla człowieka świadczy fakt, że koło 80 procent dorosłych pamięta koszmary senne, które miewało w dzieciństwie.

Co jest najczęstszą przyczyną koszmarów sennych?

Koszmary senne miewają zwykle osoby przeżywane stresy, konflikty psychiczne, depresje, zaburzenia lękowe oraz PTSD (zaburzenie stresowe pourazowe – pojawiające się po przeżyciu ekstremalnego stresu). Mogą też pojawiać się po zażyciu alkoholu i leków nasennych. Także po zażyciu niektórych leków, np. stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego, chorób układu oddechowego.

Co jeszcze wpływa na powstanie koszmarów sennych?

Niektórzy naukowcy twierdzą, że koszmary senne wywołuje spanie na brzuchu. Spanie w tej pozycji powoduje niedotlenienie, co z kolei wpływa na mózg.

Jak sprawić, aby koszmary senne przestały się pojawiać? Aby pojawiały się rzadziej?

Można skorzystać z porad specjalistów (są poradnie zaburzeń snu). Wykorzystywane są tam specjalne techniki relaksacji, można zanalizować i wyjaśnić źródła powstawania koszmarów sennych. Ale wcześniej warto spróbować najprostszych metod. Na kłopoty ze snem można kupić w aptece specjalne preparaty, zażyć witaminy z grupy B oraz magnez. Nie zawadzi też zwyczajnie przewietrzyć pokój przez położeniem się do snu. Warto także pamiętać, aby tuż przed snem nie spożywać posiłku. A już na pewno obfitego i ciężkostrawnego.

Koszmary: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Prorocze sny

Słowniczek

Koszmar senny – długotrwałe, wywołujące przerażenie marzenie senne, występujące w fazie snu REM, których treść przedstawia wydarzenia zagrażające życiu, bezpieczeństwu czy własnej integralności; ich wystąpienie przerywa sen.

Typowe koszmary – przykłady:

– spadanie
– topienie się
– śmierć bliskich osób
– uczucie niemożności ucieczki przed niebezpieczeństwem
– duchy, potwory i inne postacie, przedmioty czy zwierzęta wywołujące uczucie strachu
– przykre wydarzenie, które może śniącego w nieodległym czasie spotkać (np. egzamin, zwolnienie z pracy itp.)
– sny o treści kryminalnej (aresztowanie, rewizja)
– sny o treści samobójczej (wbicie sobie noża w brzuch, powieszenie się)
– wypadanie stałych zębów
– wojna w kraju
– dziecko martwo urodzone

Wszystkie te zdarzenia, gdyby miały miejsce na jawie, wywoływałyby uczucie strachu. I tak właśnie dzieje się tak podczas marzeń sennych

koszmary senne koszmar senny sny sen sennik

Koszmary występują u mężczyzn i kobiet w różnym wieku. Także u małych dzieci.