Dlaczego dobór akumulatora jest tak ważny? Sprawdź

akumulator dobór akumulatora

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów akumulatorów – kwasowo-ołowiowe, żelowe, AGM i EFB to najważniejsze z nich. Jednak i one między sobą różnią się technologią produkcji, markami i co najważniejsze – parametrami. Kiedy stajemy przed koniecznością wyboru, powinniśmy wziąć pod uwagę te czynniki, ale nie tylko. 

Dobór akumulatora – jaki rodzaj? 

Kiedy nasza bateria samochodowa odmawia współpracy, stajemy przed koniecznością wyboru jej zastępcy. Jednym z istotnych czynników, mających wpływ na dobór akumulatora jest jego rodzaj. Najpopularniejsze typy to: 

Akumulatory kwasowo-ołowiowe – kiedyś najpopularniejsze, mimo że wymagały okresowego sprawdzania i uzupełniania elektrolitu. Dziś jednak są to baterie całkowicie bezobsługowe. 

Akumulatory żelowe – to baterie o niewielkiej pojemności i gabarytach. Dlatego znajdują zastosowanie w skuterach, motocyklach czy ATV lub jako zasilanie do urządzeń np. w karetkach. Ich przewagą jest wysoka odporność na przechylanie i wstrząsy. 

Akumulatory AGM – najmocniejsze akumulatory, w których elektrolit jest zaabsorbowany w matach szklanych, dzięki czemu są odporne na przechylanie. Generują także potężny prąd rozruchowy. Doskonale sprawdzają się w samochodach z systemami START-STOP i odzyskiwania energii z hamowania. 

Akumulatory EFB – te akumulatory zawierają elektrolit w formie płynnej, ich płyty dodatnie pokryte są warstwą poliestru. Dobrze znoszą częste rozładowywanie i ładowanie prądem o wysokim natężeniu. 

Dobór akumulatora – jaki producent 

Rynek akumulatorów oferuje bogaty wybór marek, zarówno tych uznanych, obecnych na rynku „od zawsze”, jak i zupełnie nowych, często oferujących np. akumulatory produkowane na zamówienie w Chinach i obrandowanych przez nieznanych inwestorów. My, jako kupujący, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy firma udziela gwarancji przez sklep lub warsztat, w którym kupimy akumulator, jak długo istnieje na rynku i czy jej produkty są sprawdzone.  

akumulator dobór akumulatora
Profesjonalny dobór akumulatora

Dobór akumulatora – dlaczego jest tak ważny 

Rodzaj czy marka akumulatora są istotne, ale najbardziej ważne są jego parametry. W celu ich sprawdzenia trzeba zajrzeć do instrukcji obsługi pojazdu. Tam znajdziemy wskazówki, jakie napięcie, natężenie czy pojemność akumulatora są nam potrzebne. Warto też zwrócić uwagę na jego biegunowość i rozmiary, w przeciwnym razie nie zainstalujemy go w pojeździe. Dobór akumulatora jest tak ważny, ponieważ wskazane parametry są niezbędne do uruchomienia i niezawodnej eksploatacji np. samochodu czy motocykla i dostępnych w nim urządzeń zasilanych prądem. Jeśli jednak chcemy mieć pewność najlepszego doboru akumulatora, warto wejść na stronę serwisu Battery Point, dzięki której można skorzystać z fachowego doradztwa lub umówić wizytę w jednym z partnerskich warsztatów.