syrenka w Ustce Ustka

10 zaskakujących ciekawostek o Ustce

Czas czytania:1 minut/y, 59 sekund/y

Z czego słynie Ustka ciekawostki i najważniejsze informacje. Wakacje w Ustce, port, kąpieliska, latarnia morska

Informacje o Ustce, historia Ustki

1) Ustka, to 16-tysięczne miasto w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. Leży nad Morzem Bałtyckim, nad rzeką Słupią.

2) Z dawnych zapisków wiadomo, że gród u ujścia Słupi istniał już w 1337 roku. Niedawno okazało się, że w 1935 r. jednak nie nadano Ustce praw miejskich. Po prawnej analizie stwierdzono, że Ustka ma prawa miejskie od 1976 r., więc nie trzeba się już o to ubiegać. Krótko mówiąc, Ustka to na pewno miasto.

port Ustka ciekawostki atrakcje wakacje morze
Ustka, port. Ciekawostki o Ustce w Sadurski.com

Ustka na wakacje i nie tylko

3) Ustka, to wakacyjny ośrodek wypoczynkowy, a także uzdrowisko. Jest tu 6 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego i leczone są osoby cierpiące na choroby ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby górnych dróg oddechowych. Ponadto, w Ustce wydobywana jest solanka chlorkowo-sodowa, jodkowa, hipotermalna ze złoża „Ustka IGH-1”. Są tu również złoża torfu leczniczego – borowiny o nazwie „Ustka-1”.

Kąpieliska i latarnia morska

4) W Ustce są dwa letnie kąpieliska morskie: Ustka Wschód (długości 500 metrów linii brzegowej) i Ustka Zachód (200 metrów linii brzegowej). Sezon kąpielowy oficjalnie trwa od 15 czerwca do 15 września.

5) Latarnia morska w Ustce ma 19,5 metra wysokości. Została zbudowana w 1892 roku i figuruje w rejestrze zabytków. Znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Jarosławiec a Latarnią Morską Czołpino.

latarnia morska Ustka ciekawostki atrakcje wakacje morze
Zabytkowa latarnia morska. Ustka ciekawostki

Port i muzeum w Ustce

6) W Ustce jest port morski. Powstał już w 1337 roku. Obsługuje głównie statki rybackie, turystyczne i jednostki sportowe.

7) W Ustce przy ul. Marynarki Polskiej 62A, od roku 2000 funkcjonuje Muzeum Ziemi Usteckiej. Jest ono prowadzone przez Towarzystwo Przyjaciół Ustki, powstałe w 1993 roku. Jest tu wystawa stała prezentująca historię Ustki, począwszy od XIX wieku. Organizowane są też wystawy czasowe.

port statek Ustka ciekawostki atrakcje wakacje morze
Statek i port w Ustce

Ustka ciekawostki

8) W Parku Nadmorskim w Ustce stoi pomnik Fryderyka Chopina. Od 2012 r. na Promenadzie Nadmorskiej stoi Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej (1912-2011). Aktora wielokrotnie spędzała wakacje w Ustce. Na falochronie jest siedzącej postać syrenki.

9) Siedzibą Urzędu Miasta Ustka jest Ratusz, znajdujący się przy ul. Wyszyńskiego 3. W Ustce jest 15. radnych.

10) Nadmorska Promenada w Ustce, to miejsce spacerów i spotkań. Istniała już w II połowie XIX wieku.

Ustka ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Puck
> Ostróda
> Iława

Chur ciekawostki atrakcje zabytki Szwajcaria Poprzedni post Chur, miasto w Szwajcarii
Polska granice Polski ciekawostki kształt granic Następny post Informacje z Polski, czerwiec 2020