Tbilisi, stolica Gruzji – ciekawostki

Tbilisi ciekawostki atrakcje Gruzja stolica miasto

Najważniejsze informacje i ciekawostki o Tbilisi, zabytki i atrakcje tego miasta. Także informacje praktyczne, jeśli planujesz odwiedziny w Tbilisi

Tbilisi – podstawowe informacje

1) Tbilisi, to stolica i największe (ponad milion mieszkańców) miasto Gruzji – państwa na pograniczu Europy i Azji. Miasto jest położone nad rzeką Kurą.

2) W Tbilisi żyje 1/5 wszystkich mieszkańców Gruzji.

3) Nazwa miasta pochodzi od słowa tbili (ciepły).

4) Patronem miasta jest Abo z Tbilisi (ok. 756-786). To męczennik, święty Kościoła prawosławnego.

pałac prezydenta Tbilisi ciekawostki atrakcje Gruzja stolica miasto
Tbilisi, stolica Gruzji. Pałac prezydencki

5) W 2010 roku jedną z ulic w centrum Tbilisi nazwano ulicą Lecha Kaczyńskiego. Polski prezydent zginął w katastrofie lotniczej. Dwa lata wcześniej udzielił Gruzji wsparcia, w czasie wojny z Rosją.

Z historii Tbilisi

6) W latach 1845-1336 miasto nosiło nazwę Tyflis.

7) W latach 1922-1991 Gruzja była republiką ZSRR. Nazywała się: Gruzińska Socjalistyczna Republika Radziecka.

pomnik król Wachtang Gorgasali cerkiew Metechi Tbilisi ciekawostki atrakcje zabytki Gruzja
Tbilisi. Pomnik króla Wachtanga Gorgasali przed cerkwią Metechi oraz rzeka Kura

Zabytki Tbilisi

8) Matka Gruzja (Kartlis deda), to 20-metrowej wysokości monumentalny pomnik z aluminium. Stoi na szczycie grzbietu górskiego Sololaki, w najstarszej części Tbilisi. Jest symbolem miasta. Pomnik postawiono w 1958 roku, w 1500. rocznicę powstania miasta.

Matka Gruzja pomnik Tbilisi ciekawostki atrakcje Gruzja stolica miasto
Pomnik Matki Gruzja – symbol Tbilisi

9) Prawosławny sobór Trójcy Świętej, to największa świątynia w Gruzji. Ma 68 metrów wysokości i 5 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Stoi na wzgórzu św. Eliasza, w centrum Tbilisi. Wewnątrz znajduje się najcenniejsza relikwia kościoła gruzińskiego – krzyż świętej Nino, patronki Gruzji. Żyła w III-IV wieku.

sobór świętej Trójcy Tbilisi ciekawostki atrakcje Gruzja stolica miasto
Sobór świętej Trójcy, największy kościół w Tbilisi

10) Na Starym Mieście w Tbilisi stoi Katedra Słoni, jedna z najważniejszych świątyń Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Jej budowę rozpoczęto w 570 r., a zakończono w 620 roku. Potem była wielokrotnie niszczona i odbudowywana.

kolejka linowa Tbilisi ciekawostki atrakcje Gruzja stolica miasto
Ciekawostka: kolejka linowa Tbilisi, oryginalna atrakcja dla turystów

11) Narikala, to twierdza na stromym wzgórzu, nad rzeka Kurą w Tbilisi. Została wybudowana w IV wieku i początkowo miała nazwę Shuris-tsikhe (Niewdzięczny fort). Po trzęsieniu ziemi w 1827 r. część zburzonych murów rozebrano. Obecne fortyfikacje pochodzą z XVI i XVII wieku. Można tu dotrzeć pieszo lub kolejką linową z Parku Europejskiego.

Narikala zamek Tbilisi ciekawostki atrakcje Gruzja stolica miasto
Twierdza Narikala na wzgórzu w Tbilisi

Atrakcje w Tbilisi

12) W najstarszej dzielnicy Tbilisi, Abanotubani, zlokalizowane są łaźnie Orbeliani. Powstały już w VI wieku, a budynek wyglądem przypomina meczet. Miejsce to odwiedzali m.in. Aleksander Dumas i Aleksander Puszkin. Łaźnie są dla mieszkańców miejscem relaksu, spotkań oraz pogawędek. Przy okazji wizyty można skorzystać z masażu.

13) Przy ulicy Ioane Shavteli 13 zbudowano w ostatnich latach krzywą wieżę zegarową. Do budowy wykorzystano elementy ze starego teatru lalek. Obok jest muzeum lalek z całego świata.

14) W centrum Tbilisi znajduje się Ogród Botaniczny. Istniał tu już w 1636 roku i chętnie spędzali tu czas gruzińscy królowie. Miejsce to chętnie odwiedzają mieszkańcy oraz turyści.

15) W centrum Tbilisi od 2010 roku jest futurystyczny most ze stali i szkła, podświetlany nocą. Nazywany jest Mostem Pokoju i ma 150 metrów długości. Łączy Stare Miasto z nowszą częścią miasta.

Most Pokoju Tbilisi ciekawostki atrakcje Gruzja stolica miasto
Tbilisi. Z lewej Most Pokoju, z prawej na górze pałac prezydenta Gruzji

Tbilisi – informacje praktyczne

16) Tbilisi podzielona jest na 6 dzielnic. Są to: Dzweli Tbilisi, Wake-Saburtalo, Didube-Czugureti, Glandi-Nadzaladewi, Isani-Samgori i Didgori.

17) W Tbilisi są dwie linie metra (Gldani-Warketili i Saburtalo) o łącznej długości 26,4 km. Jeździ od 1966 roku. Był to czwarty system metra w byłym Związku Radzieckim. Wagony metra kursują między 6:00 a 23:00 co kilka minut.

18) Port lotniczy Tbilisi jest oddalony od centrum miasta o 17 kilometrów i znajduje się w miejscowości Tiflis. Do miasta można dojechać autobusem lub taksówką, a czas dojazdu wynosi 20-30 minut. Kilka razy dziennie jeżdżą też pociągi.

Tbilisi ciekawostki atrakcje Gruzja stolica miasto
Takie widoki tylko gruzińskim Tbilisi

19) W Tbilisi jest nieduże jezioro. W lecie jest ciepło, można się opalać i popływać i miło spędzić czas.

20) Jakie są ceny w Gruzji? Czy Gruzja jest tania? Ceny są tu podobne do cen w polskich sklepach. Drożej jest w Tbilisi niż w reszcie kraju. Walutą Gruzji jest lari (GEL). W Tbilisi jest sporo bankomatów.

21) W Ghvinis Karkhana, dawnej fabryce wina, są restauracje i kawiarnie oraz inne rozrywkowe miejsca, które wieczorami tętnią życiem.

Ciekawostki o Tbilisi: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Armenia
> Uzbekistan
> Jordania