Ciekawostki o Jordanii

meczet króla Abdullaha I Amman ciekawostki Jordania zabytki atrakcje

Jordania ciekawostki i fascynujące informacje o Jordanii w skrócie. Co warto zobaczyć w tym kraju?

Najważniejsze informacje o Jordanii

1) Jordania (od 1949 r. Jordańskie Królestwo Haszymidzkie), to państwo w Południowo-Zachodniej Azji. Jest monarchią konstytucyjną czyli władzę sprawuje król. Jest też dwuizbowy parlament.

2) Jordania graniczy z Arabią Saudyjską, Syrią, Izraelem, Irakiem i Zachodnim Brzegiem Jordanu (część Palestyny, administrowana przez Izrael). Jordania ma dostęp do morza Morza Czerwonego poprzez Zatokę Akaba, a długość wybrzeża morskiego wynosi zaledwie 26 kilometrów.

3) To kraj ponad trzy razy mniejszy od Polski.

4) W Jordanii mieszka ponad 7 milionów ludzi, niemal wszyscy to Arabowie. Religia dominująca (95%), to islam sunnicki.

5) Walutą Jordanii jest dinar jordański (JOD). Kurs jest sztywno powiązany z USD.

Amman stolica miasto Jordania ciekawostki
Miasto Amman, stolica. Jordania ciekawostki

6) Jordania uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii 25 maja 1946 r.

7) Administracyjnie Jordania podzielona jest na 12 muhafaz i 52 nahia. Muhafazy: Adżlun, Akaba, Balka (Al-Balka), Dżarasz, Irbid, Al-Karak, Ma’an, Madaba, Al-Mafrak, At-Tafila i Az-Zarka.

8) W ziemi Jordanii są złoża fosforanowe i gaz ziemny.

9) Jordania jest uznawana za jeden z najbardziej kosmopolitycznych krajów w świecie arabskim.

10) Latem w Jordanii odbywa się międzynarodowy festiwal muzyki arabskiej Jerash Festival.

11) W Jordanii dniem wolnym od pracy jest piątek.

Wadi al Maudżib Jordania ciekawostki atrakcje
Jordania. Okolice kanionu rzeki Wadi al Maudżib

Jordania – geografia, klimat, przyroda

12) Tylko na północy kraju są obszary, gdzie można uprawiać ziemię bez sztucznego nawadniania. Na wschodzie rozciąga się pustynia Harra, a na południu znajdują się półpustynie Moab i Idumea.

13) Suchy klimat sprawia, że największym problemem Jordanii jest niedobór wody. Rosną tam suche kolczaste krzewy, bylice (rodzaj roślin z rodziny astrowatych) oraz platany (duże, rozłożyste drzewa). Za to w miejscach, gdzie panuje klimat bardziej mokry, rosną eukaliptusy, dęby, sosny, pistacje i akacje.

14) W Jordanii przeważa klimat zwrotnikowy-kontynentalny suchy.

15) Sieć rzeczna Jordanii, to rzeka Jordan (251 km długości) i jej dopływy. Ta rzeka płynie też przez Liban, Syrię, Izrael, Palestynę.

16) Jedyny duży słodkowodny akwen w Jordanii, to sztuczny zbiornik King Talal, na rzece Az-Zarka.

17) Najwyższą górą w Jordanii jest Dżabal Umm ad Dami (1854 m n.p.m.). To góra w pasmie Dżabal-asz-Szara na południowym zachodzie kraju, w pobliżu granicy z Arabią Saudyjską.

18) Większe ssaki żyjące na terenie Jordanii, to oryksy arabskie, szakale złociste, gazele i karakale (rysie stepowe).

19) Wadi Rum, to dolina (wadi) w Jordanii, wśród skał z granitu i piaskowca. Największa wadi w tym kraju. Panuje tu krajobraz pustynny.

Wadi Rum dolina Jordania ciekawostki atrakcje
Dolina Wadi Rum – pustynia i skały. Jordania ciekawostki

20) Największy rezerwat przyrody w Jordanii, to Dana. Bramy rezerwatu znajdują się przy King’s Highway (Drodze Królewskiej), ok. 50 kilometrów na północ od Wadi Musa i Petry.

21) Ile trwa lot z Polski do Jordanii? W zależności od połączenia, od 3 i pół do czterech godzin lotu samolotem.

Jordania atrakcje turystyczne

22) Wpływy z turystyki, to ok. 10% PKP Jordanii.

Ed Deir Petra pustynny Jordania ciekawostki atrakcje
Jordania. Petra, starożytne miasto wykute w skale

Petra

23) Petra (skała), to dawna stolica miasta Nabatejczyków, którego rozkwit miał miejsce między III w. p.n.e. do I w. n.e. W południowo-zachodniej Jordanii, w skalnej dolinie, znajdują się ruiny tego miasta. Prowadzi do nich wąska droga wśród skał – wąwóz As-Sik. Są tu wykute w skałach budowle.

Nabatejczycy zwali Petrę Rqm lub Rakmu, czyli „wielobarwna”. W roku 130 przybył tu cesarz Hadrian. Było kilka trzęsień ziemi, największe w 363 roku. W średniowieczu, w okresie wypraw krzyżowych, miasto popadło w ruinę. Od 1965 roku prowadzone są tu prace archeologiczne.

Petra Jordania ciekawostki atrakcje
Petra, jedna z największych atrakcji turystycznych Jordanii

24) Największą z wykutych w skałach budowli jest Ad-Dajr (Klasztor). Fasada ma 47 m wysokości i 48,3 m szerokości.

25) Al-Chazna, zwana „Skarbcem Faraona” (Chaznat al-Firaun), to wykuta w skale piętrowa budowla powstała ok. I-II w. n.e. To najsłynniejsza budowla Petry.
> Tu więcej o Petrze

Dżerasz Jerash Jordania ciekawostki zabytki atrakcje
Dżerasz, Jordania. Fragment ruin miasta z czasów rzymskich

Dżarasz / Jerash

26) Dżarasz, to ponad 30-tysięczne miasto w Jordanii, 50 km na północ od stolicy, Ammanu. Zostało założone najprawdopodobniej w IV wieku p.n.e. jako miasto Gereza. Są tu ruiny jednego z najlepiej z zachowanych na świecie starożytnych miast rzymskich.

27) Wśród budynków są: Świątynia Artemidy, Świątynia Zeusa, teatr rzymski (północny) na 1600 miejsc, drugi teatr (południowy) na 500 miejsc, hipodrom na 15 tys. miejsc (wielkości 244×50 metrów). Jest Brama Południowa, obok niej Owalne Forum (90×80 metrów), kompleks łaźni rzymskich i nimfeum (fontanna). Są też ruiny kilku kościołów (z V i VI wieku: św. Teodora, biskupa Izajasza, świętych Kosmy o Damiana, św. Jana Chrzciciela i św. Jerzego.

góra Nebo sanktuarium Mojżesza Jordania ciekawostki
Góra Nebo, sanktuarium Mojżesza. Jordania ciekawostki

Góra Nebo

28) W zachodniej Jordanii, niedaleko Morza Martwego i miasta Akaba, jest Góra Nebo. Według tradycji, z góry Nebo biblijny Mojżesz miał zobaczyć Ziemię Obiecaną. Na szczycie góry znajduje się Sanktuarium Mojżesza z parkiem archeologicznym, którym od 1932 r. opiekują się franciszkanie. To miejsce jest czczone przez wyznawców religii żydowskiej, chrześcijaństwa i islamu.

Qasr al Kharana zamek pustynny Jordania ciekawostki atrakcje
Kasr al-Charana – zamek pustynny w Jordanii

Jordania. Zamki na pustyni

29) W Jordanii Północnej można zwiedzić zamki pustynne. Zostały wybudowane między VII i VIII wiekiem, głównie w latach 660-750, w czasie panowania kalifów z dynastii Umajjadów. Służyły nie tylko jako budowle obronne. Większość została zniszczona, także przez trzęsienia ziemi, ale niektóre cieszą oko do dziś, np. Kasr al-Kastal, Kasr al-Muwakkar, Kasr al-Muszatta.
> Zamek Kasr al-Charana

miasto Akaba Jordania ciekawostki atrakcje
Jordania, miasto Akaba

Miasto Akaba

30) 100-tysięczne miasto Akaba w południowo-zachodniej Jordanii, to stolica muhafazy Akaba. Jest tu port rybacki i lotnisko. To także ośrodek turystyczny – plaże (North Beach Area, Middle Beach Area i South Beach Area), park wodny Aquaba Marine Park, akwarium morskie oraz Centrum Nauk Morskich (Marine Science Centre).

31) W Akaba są ruiny kościoła bizantyjskiego z IV wieku, odkryte w 1998 r., ruiny fortu mameluckiego z XVI wieku o wymiarach 50×50 metrów, także nieduże Muzeum Archeologiczne.

32) Akaba ma połączenia promowe z Tabą, Nuwajbi i Szarm el-Szejk, dzięki czemu można podróżować miedzy Jordanią a Egiptem, omijając Izrael.

Jordania ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Amman, stolica Jordanii
> Bangladesz
> Kuwejt