
Najważniejsze informacje i ciekawostki o Armenii, w skrócie. Historia, najcenniejsze zabytki
Armenia – podstawowe informacje
1) Republika Armenii, to kraj na pograniczu Europy i Azji, na Kaukazie Południowym. Nie ma dostępu do morza.
2) Powierzchnia Armenii wynosi 29800 km kwadratowych czyli jest 10-krotnie mniejsza od Polski. Kraj podzielony jest na 10 prowincji: Aragacotn, Ararat, Armawir, Gegharkunik, Kotajk, Lorri, Szirak, Sjunik, Tawusz, Wajoc Dzor. Oddzielnym obszarem jest Erywań.
3) Armenia graniczy od północy z Gruzją, od południa z Iranem, od wschodu z Azerbejdżanem i od zachodu z Turcją.

4) Nazwa Armenia pochodzi od ormiańskiego przywódcy Arama, pierwszego króla Armenii.
5) W Armenii żyje 3,2 miliona mieszkańców. Niemal wszyscy są narodowości ormiańskiej. Językiem urzędowym jest język ormiański.

6) Ponad 90 procent obywateli Republiki Armenii, to katolicy – wyznawcy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego.
7) Armenia leży na terenie aktywnym sejsmicznie.

Historia, miasta, waluta Armenii
8) Po rozpadzie ZSRR w 1991 roku Armenia przestała być jedną z republik radzieckich i po kilkudziesięciu latach ponownie uzyskała niepodległość. Jej gospodarka nadal ma jednak silne związki z Rosją.
9) Największym miastem Armenii jest jego stolicą, jest Erywań (1,2 miliona mieszkańców). Miasta powyżej 50 tys. mieszkańców, to: Giumri, Wanadzor i Eczmiadzyn.
10) Walutą Armenii jest dram armeński. Obecnie 1000 dramów kosztuje mniej niż 10 PLN.

Ciekawostki o Armenii
11) Według legendy Ormianie pochodzą od Hajka, prawnuka Noego (tego od arki).
12) Głową państwa jest prezydent, wybierany na 7-letnią, niepowtarzalną kadencję. Zgromadzenie Narodowe (Sejm) Armenii liczy 131. deputowanych, wybieranych co 4 lata.
13) Jezioro Sewan w Armenii, to największe jezioro Kaukazu. Ma powierzchnię 1240 km kwadratowych i głębokość 83. metrów.

Góra Ararat
14) Góra Ararat (5137 m n.p.m.), to masyw wulkaniczny w Turcji (32 km od granicy z Armenią i 16 km od granicy z Iranem. Choć leży w Turcji, wspominamy o niej w związku z Armenią, z prostego powodu. Przez Ormian od wieków uważana jest za świętą górę i jest ona symbolem Armenii. Według wierzeń, to tu dopłynęła arka Noego po potopie.
Szczyt góry Ararat widać w pogodne dni nad Erywaniem, stolicą Armenii.

Zabytki Armenii na liście UNESCO
15) Klasztor Geghard, to zespół klasztorny z IV wieku, w prowincji Kotajk. Pielgrzymi przybywają tu, gdyż są tu szczątki św. Andrzeja i św. Jana oraz relikwie Włóczni Przeznaczenia (włócznia, którą według tradycji chrześcijańskiej rzymski legionista przebił ciało Jezusa, zanim został zdjęty z krzyża).

16) Klasztor Hachpat wybudowano w X-XIII wieku. Znajduje się we wsi Hachpat, w prowincji Lorri, w północnej Armenii.
17) Kilkanaście kilometrów od stolicy Armenii, Erywania, blisko granicy z Turcją, znajduje się 50-tysięczne miasto Eczmiadzyn. Znajduje się tu zabytkowa katedra, najstarszy kościół Armenii.

Katedra jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem ormiańskim na świecie i świętością narodową. Jest tu siedziba najwyższego patriarchy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego (który ma 5 milionów wyznawców). Patriarcha nosi tytuł Katolikosa Wszystkich Ormian.
W katedrze przechowywane są zabytkowe iluminowane rękopisy, ikony, rzeźby i krucyfiksy. Nad głównym wejściem wisi włócznia (Geghard). Podobno ta sama, którą przebito bok Chrystusa na krzyżu.

18) Drugim zabytkiem znajdującym się na liście UNESCO, również znajdującym się w Eczmiadzynie, jest Kościół św. Gajany. Ta zbudowana w VII wieku trójnawowa bazylika, jest przykładem architektury wczesnochrześcijańskiej i ormiańskiej. Kościół wzniesiono na miejscu męczeństwa świętej Gajany.
19) We wsi Sanahin, w prowincji Lorri ( północna Armenia) stoi Klasztor Sanahin z X wieku. Został zbudowany w miejscu wcześniejszej świątyni z IV-V wieku. Zespół klasztorny składa się z czterech kościołów, kaplicy i innych zabudowań.

20) Zwartnoc leży kilkanaście km od Erywania i jest tu międzynarodowy port lotniczy Erywań. Miejscowość słynie z ruin katedry z VII wieku. Katedra została wzniesiona w latach 643-661 przez katolikosa Nersesa III Budowniczego. Zawaliła się w 930 r. w wyniku trzęsienia ziemi i już nigdy nie została odbudowana.
Ciekawostki o Armenii: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Erywań, stolica Armenii
> Jordania
> Kuwejt