Najdłuższe budynki w Polsce – ciekawostki

falowiec Gdańsk najdłuższe budynki w Polsce Polska osiedle zieleń domy

Najdłuższe budynki w Polsce Ciekawostki o najdłuższych budynkach. Falowce w Gdańsku, Pekin i Jamnik w Warszawie

Najdłuższy budynek kraju

1) Najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce znajduje się w Gdańsku, w dzielnicy Przymorze przy ul. Obrońców Wybrzeża. Jego długość, to 860 metrów.

2) Blok zbudowano w latach 1970-1973. Pierwotnie miał być krótszy.

3) Dłuższym budynkiem w Europie jest tylko budynek Karl-Marx-Hof w Wiedniu. Ma długość 1,1 kilometra.

4) Budynek w Gdańsku ma 32 metry wysokości i 11 kondygnacji (10 pięter + parter). Wchodzi się do niego przez 16 klatek schodowych.

5) W budynku jest 1792 mieszkań, w których jest zameldowanych 3,5 tysiąca osób. Niektórzy jednak uważają, że faktyczna liczba osób które tu mieszkają, wynosi 6 tysięcy. To więcej, niż niejedno miasto w Polsce.

6) Aby mieszkańcom udogodnić przejazdy komunikacją miejską, na początku bloku jest jeden przystanek autobusowy, a na końcu – drugi.

Jamnik Warszawa najdłuższe budynki w Polsce Polska
Jamnik stoi naprzeciwko dworca Warszawa Wschodnia. Foto: Adrian Grycuk / cc by-sa 3.0

Falowiec – co to takiego?

7) Najdłuższy budynek w Polsce jest tzw. falowcem. Jego najdłuższe ściany nie są proste, lecz co jakiś czas powyginane. Niektórzy twierdzą, że było to praktyczne, gdyż w przypadku ewentualnego wybuchu nuklearnego pofalowana, wysoka ściana budynku miała nieco zatrzymać falę uderzeniową. Ale może to tylko plotki.

8) Gdański falowiec, to nie jedyny tego typu blok w Polsce. W latach 60. i 70. XX wieku na gdańskim Przymorzu powstało w sumie 7 takich bloków. Do tego jeden w dzielnicy Nowy Port. Potem, w latach 80. falowce budowano na Bałutach w Łodzi (9 budynków) i w poznańskiej dzielnicy Żegrze (5 budynków).

9) Adresy falowców w Gdańsku

  • ul. Piastowska 90, 100,
  • ul. Jagiellońska 10,
  • ul. Obrońców Wybrzeża 4, 6, 8, 10,
  • ul. Kołobrzeska 42,
  • Al. Rzeczypospolitej 1, 7.
  • ul. Wyzwolenia 51.
    W sumie mieszka w nich ponad 12 tysięcy osób.

10) W dużej mierze przez fakt, że na ulicy Obrońców Wybrzeża są 4 falowce, jest ona najgęściej zaludnioną ulicą Gdańska.

Pekin Warszawa najdłuższe budynki w Polsce Polska
Pekin w Warszawie, niewielki fragment. Foto: Tadeusz Rudzki / cc by-sa 4.0

Nie tylko falowce

11) Pekin, to wybudowany w latach 1969-1974 zespół budynków w Warszawie. Znajdują się na osiedlu Przyczółek Grochowski, w dzielnicy Praga-Południe. Budynek mieszkalny nazywany galeriowcem, ma w sumie 1,5 km długości. Składa się z ciągu 23. bloków mających od 3. do 7. pięter. Łączna powierzchnia znajdujących się tu mieszkań, to 85 tysięcy metrów kwadratowych.

12) Jamnik (zwany też: deska lub mrówkowiec) – tak nazwano 508-metrowej długości blok mieszkalny przy ul. Kijowskiej 11, w dzielnicy Praga-Północ w Warszawie. Został wybudowany w latach 1971-1973, stoi naprzeciwko dworca kolejowego Warszawa Wschodnia. W budynku jest 430 mieszkań i do środka wchodzi się przez 43 klatki schodowe. Mieszka tu ponad 1200 ludzi.

Ciekawostki o najdłuższym budynku w Polsce: (c) Sadurski.com
Górne foto: najdłuższy budynek w Polsce, foto: Johan von Nameh / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Ciekawostki o Warszawie
> Najsłynniejszy kibelek świata
> Flatiron Building, Nowy Jork