Aleksandrów Łódzki – ciekawostki

ratusz Aleksandrów Łódzki ciekawostki atrakcje zabytki

Aleksandrów Łódzki ciekawostki i najważniejsze informacje o Aleksandrowie Łódzkim

Aleksandrów Łódzki ciekawostki, historia

2) Osada powstała około 1816 roku, a jej założycielem był Rafał Bratoszewski herbu Sulima. On też ufundował także miejscową parafię katolicką pw. św. Rafała Archanioła. Aleksandrów Łódzki otrzymał prawa miejskie w 1822 roku.

1) Aleksandrów Łódzki, to ponad 20-tysięczne miasto w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim. Jest tu siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Aleksandrów Łódzki.

3) Miasto jest podzielone jest na części: Brużyca Wielka, Brużyca Wielka-Parcela, Franin, Łomnik, Piaskowa Góra, Rafałki, Szatonia i Wierzbno.

4) Po tym, jak Cadyk chasydzki Henoch Henich Kohen Lewin (1798-1870) osiadł tu na stałe, Aleksandrów Łódzki stał się jednym z najważniejszych dworów chasydzkich w Polsce, a nawet Europie.

Aleksandrów Łódzki zabytki i atrakcje

5) Zabytki Aleksandrowa Łódzkiego znajdują się w samym centrum miasta i nie mają długiej historii. Rzymskokatolicki kościół pw. św. Rafała i Michała Archaniołów zbudowano w latach 1816–1818 i jest najstarszym budynkiem w gminie. Obie wieże dobudowano w latach 1933–1935.

6) Budowę klasycystycznego ratusza zakończono w 1824 r. W tym dwukondygnacyjnym budynku stojącym przy Placu Tadeusza Kościuszki znajduje się siedziba władz miasta.

7) Dawny kościół poewangelicki w Aleksandrowie Łódzkim wzniesiono w latach 1827–1828. W latach 2004-2012 budynek wyremontowano.

8) W dawnej Pastorówce zbudowanej w 1848 roku obecnie mieści się biblioteka.

9) Park miejski w Aleksandrowie Łódzkim, to dawny ogród spacerowy w stylu angielskim. Został założony w 1824 r. przez właściciela miasta, dziedzica Rafała Bratoszewskiego.

10) Pod Aleksandrowem Łódzkim znajduje się Rezerwat przyrody „Torfowisko Rąbień”. Został utworzony w 1988 r. i ma 42 ha powierzchni.

11) Dawny cmentarz żydowski założony w 1822 r. znajduje się przy ul.Górnej. Ma powierzchnię 0,8 ha i jest ogrodzony betonowym parkanem. Do naszych czasów zachowały się dwa okazałe grobowce i kilka macew.

Aleksandrów Łódzki ciekawostki (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: budynek ratusza. Foto: Mateusz War / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Radomsko
> Sieradz
> Pabianice