Ciekawostki o Somalii
Somalia ciekawostki. Kraj w Afryce – najważniejsze informacje w skrócie. Geografia, klimat, historia
Somalia – informacje
1) Somalia (Federalna Republika Somalii), to państwo w północno-wschodniej części Afryki. Leży na Półwyspie Somalijskim, zwanym Rogiem Afryki. Graniczy z Etiopią, Kenią i Dżibuti.
2) W Somalii mieszka 11 mln ludzi, 90% z nich to Somalowie. Prawie wszyscy wyznają islam, a mniejszości religijne są tu prześladowane.
3) Głównym językiem używanym w Somalii jest język somalijski.
4) Na południu i na wybrzeżu to kraj nizinny. Na północy są wyżyny oraz skaliste góry dochodzące do wysokości 2400 m n.p.m. Są tu doliny z wyschniętymi korytami rzek. Długość linii brzegowej Somalii wynosi 3025 km.
5) W Somalii jest klimat suchy, są dwie dwumiesięczne pory deszczowe. Na północy są tereny z klimatem pustynnym, z opadami zaledwie 50 mm rocznie. Kraj cierpi na niedobór wody pitnej. Przez cały rok średnia dobowa temperatura wynosi 24 stopnie Celsjusza.
6) Somalia podzielona jest na 18 regionów: Dżuba Dolna, Dżuba Środkowa, Gedo, Bay, Bakool, Shabeellaha Hoose, Banaadir, Shabeellaha Dhexe, Hiiraan, Galguduud, Mudug, Nugaal, Bari, Sool, Sanaag, Togdheer, Woqooyi Galbeed, Awdal.
7) Walutą Somalii jest szyling somalijski.
8) Stolica Somalii, to 2,5-milionowe miasto Mogadiszu, założone w IX wieku przez Arabów.
9) Inne większe miasta Somalii, to: Hargejsa (ok. pół miliona mieszkańców), Burco, Boosaaso, Beledweyne i majace mniej niż 100 tys. mieszkańców: Berbera, Baydhabo, Gaalkacyo, Boorama i Kismaju.
Wojna domowa i głód
10) W 1960 r. powstała republika Somalii. Po zamordowaniu w 1969 r. drugiego prezydenta (Abdirashid Ali Shermarke) doszło do zamachu stanu, Najwyższa Rada Rewolucyjna zawiesiła konstytucję. W 1976 r. na czele państwa stanął nowy prezydent. Potem była przegrana wojna z Etiopią. W latach 80. był kryzys gospodarczy. Mimo wprowadzenia nowej konstytucji w 1990 roku, w kraju nie zapanował spokój.
11) Od 1991 roku w Somalii trwa wojna domowa. Kraj jest w stanie rozpadu, powstało kilka nieformalnych państewek – Republika Somalilandu, Puntland, Galmudug, Unia Trybunałów Islamskich. Rząd kontroluje niewielkie skrawki terytorium kraju.
12) Szacuje się, że głód lat 2010-2012 zabił ćwierć miliona Somalijczyków. Organizacje humanitarnie nie mogły pomóc ludności, gdyż działają tu grupy zbrojne typu terrorystycznego. Przez krótko w Somalii były wojska Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wycofały się w 1995 roku.
Somalia ciekawostki: (c) Sadurski.com
Ilustracja na górze: TUBS / cc-by sa 3.0