Ciekawostki o Tomaszowie Lubelskim

miasto centrum rynek Tomaszów Lubelski ciekawostki

Tomaszów Lubelski ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, co zobaczyć w Tomaszowie Lubelskim

Tomaszów Lubelski

1) Tomaszów Lubelski, to ok. 20-tysięczne miasto w województwie lubelskim, nad rzeką Sołokiją. Jest tu siedziba powiatu tomaszowskiego i gminy wiejskiej Tomaszów Lubelski.

Tomaszów Lubelski ciekawostki z historii

2) Miejscowość założono w 1590 r. i nazywała się Jelitowo. W 1613 r. zmieniła nazwę na Tomaszów Lubelski. Nieprzypadkowo, bo właścicielem miasta był Tomasz Zamojski. Prawa miejskie uzyskał w 1621 r. jako prywatne miasto szlacheckie Zamojskich.

3) Dawna historia Tomaszowa Lubelskiego, to w dużej mierze historia ludności żydowskiej. W 1809 r. mieszkało tu 43% Żydów, w 1897 r. – 59%, w 1921 r. – 65%.

4) W 1939 r. w Tomaszowie Lubelskim mieszkało 6 tys. Żydów. Po wkroczeniu wojsk niemieckich do miasta, zburzyli synagogę, a potem otworzyli żydowskie getto. Także zdewastowali cmentarz, który Żydzi założyli w 1623 roku.

5) Podczas II wojny światowej Niemcy wymordowali połowę ludności Tomaszowa Lubelskiego.

6) Bitwa pod Tomaszowem Lubelskim we wrześniu 1939 r. (tak naprawdę w krótkim czasie były dwie bitwy), to druga po bitwie pod Bzurą największą batalią kampanii wrześniowej. Upamiętnia ją pomnik Żołnierzom Września 1939, stojący w Tomaszowie Lubelskim.

kościół drewniany Tomaszów Lubelski ciekawostki zabytki
Kościół Zwiastowania NMP. Foto: Merlin / cc by-sa 3.0

Tomaszów Lubelski zabytki, co zobaczyć

7) W 1627 r. zbudowano drewniany kościół Zwiastowania NMP (Najświętszej Maryi Panny). Obok stoi dzwonnica z XVIII w, jest też cmentarz przykościelny. Wewnątrz znajduje się obraz Matki Boskiej Tomaszowskiej, uznawany za cudowny.

8) Przy ul. Rynek 13 stoi prawosławna cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy. Została zbudowana w latach 1885-1890, w stylu bizantyjsko-rosyjskim i ma kilka wież.

9) Na tomaszowskim rynku stoi też drewniany dom z 1895 roku, zwany Herbaciarnią lub Czajnią.

10) Przy ul. Rynek 5 na początku XX w. zbudowano strażnicę strażacką z wieżą. Niezorientowani mogą sądzić, że to budynek ratusza. Obecnie w budynku jest szkoła muzyczna.

11) Na cmentarzu w Tomaszowie Lubelskim znajduje się grobowiec rodziny Bujalskich i Bohlenów z przełomu XIX/XX wieku.

12) Przy ul. Zamojskiej 2 od 1962 r. mieści się Muzeum Regionalne im. Janusza Petera. Są tu zbiory archeologiczne, historyczne i etnograficzne.

13) Blisko Tomaszowa Lubelskiego od 1962 r. znajduje się rezerwat przyrody Piekiełko o powierzchni 1,2 ha.

cerkiew św. Mikołaja Tomaszów Lubelski zabytki atrakcje
Cerkiew św. Mikołaja, Foto: Henryk Bielamowicz / cc by-sa 4.0. Tomaszów Lubelski ciekawostki

Tomaszów Lubelski ciekawostki

14) Lokalną potrawą są pierożki tomaszowskie. Zrobione z ciasta drożdżowego, mają farsz z kapusty, kaszy lub soczewicy.

15) W centrum miasta stoi ławeczka dr. Janusza Patera, na której jest jego postać. Był lekarzem, twórcą szpitala oraz Muzeum Ziemi Tomaszowskiej.

16) W pobliżu kaplicy Świętego Wojciecha istnieje źródło „czystej wody”. Podobno w XIX w. w Tomaszowie Lubelskim miały tu miejsce objawienia św. Wojciecha.

17) Tomasovia Tomaszów Lubelski, to klub sportowy założony w 1923 roku. Piłkarze rozgrywają mecze na Stadionie Miejskim.

18) W marcu 2020 r. poinformowano, że obok liceum św Tomaszowie Lubelskim stanie łuk triumfalny – wolnostojąca budowla upamiętniająca Bitwę Warszawską i setną rocznicę pobytu marszałka Józefa Piłsudskiego na ziemi tomaszowskiej.

Tomaszów Lubelski ciekawostki: (c) Sadurski.com
Górne zdjęcie: na rynku. Szkoła muzyczna (budynek z wieżą) i cerkiew (z prawej). Foto: Antekbojar / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Krasnystaw
> Hrubieszów
> Rejowiec