Rodney Square Wilmington Delaware ciekawostki USA

Stan Delaware (USA). Wszystko, co należy wiedzieć

Czas czytania:2 minut/y, 24 sekund/y

Stan Delaware ciekawostki i zaskakujące fakty. Z czego słynie ten amerykański stan, co ciekawego tu zobaczyć?

Delaware – fakty

1) Delaware jest jednym z 13. pierwszych stanów USA (First States). Znajduje się na wschodnim wybrzeżu USA, nad zatoką Delaware. Mieszka tu ok. milion ludzi.

2) Delaware ma 5060² km powierzchni. Gdyby nie Rhode Island, byłby najmniejszym stanem USA.

3) Nazwa stanu Delaware pochodzi od Thomasa Westa – barona De La Warr. Był angielskim arystokratą, pierwszy gubernatorem stanu Wirginia. Nazwa obowiązuje od 1610 roku.

4) Delaware jest podzielone na 3 hrabstwa: New Castle, Sussex i Kent. Pierwsze hrabstwo słynie z przemysłu, dwa kolejne z rolnictwa.

5) Stolicą Delaware jest Dover. Miejscowość założono w 1683 roku, a w 1829 r. uzyskała prawa miejskie. Mieszka tu ok. 35 tys. ludzi. Najstarsze zabytki miasta pochodzą z XVII wieku.

Seaford Delaware ciekawostki USA
Miasto Seaford, foto: Levelhead / cc by-sa 3.0. Delaware ciekawostki

Delaware ciekawostki

6) Stan Delaware ma korzystny system podatkowy, dzięki czemu jest tu zarejestrowanych dużo firm. Ponad połowa z rankingu 500. największych firm oraz ponad połowa spółek znajdujących się na amerykańskiej giełdzie, jest zarejestrowanych w Delaware. Przyjazne podatki sprawiły, że niektórzy nazywają ten stan rajem podatkowym.

7) W latach 1973-2009 senatorem ze stano Delaware był Joe Biden, obecny prezydent USA. Był najdłużej urzędującym senatorem tego stanu w dotychczasowej historii, a gdy został senatorem miał zaledwie 29 lat.

8) Zanim na te ziemie przybyli osadnicy z Europy, mieszkali tu Indianie z plemion: Lenni Lanape i Nanticoke.

9) Pierwszym osiedlem o obecnym stanie Delaware był Fort Christine, zbudowany przez emigrantów ze Szwecji po 1638 roku. Obecnie jest tu miasto Wilmington.

Samuel Francis Du Pont 1884 Rockford Park Wilmington Delaware ciekawostki
Samuel Francis Du Pont, pomnik w Rockford Park, Wilmington. Delaware ciekawostki

10) Największą rzeką Delaware jest rzeka o tej samej nazwie – Delaware. Ma 580 km długości i wpływa do Delaware Bay – zatoki Oceanu Atlantyckiego.

11) Wśród największych miast stanu Delaware, oprócz wspomnianej już stolicy, Dover, są: Wilmington, Newark, Milford i Seaford.

Ciekawe miejsca, atrakcje stanu Delaware

12) W dawnej szkole w Millsboro zlokalizowane jest Muzeum Indian Nanticoke. Można tu poznać dziedzictwo plemienia Indian, które mieszkało na tych terenach przed przyjazdem osadników.

13) Wśród zbiorów Muzeum i Biblioteki Hagley w Wilmington, jest kolekcja zabytkowych samochodów.

14) Grand Opera w Wilmington, to dawny teatr wiktoriański. Obecnie organizowanych jest tu wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym i rozrywkowym.

Air Mobility Command Museum Delaware ciekawostki atrakcje USA
Air Mobility Command Museum, foto: Teamski1 / cc by-sa 4.0. Delaware ciekawostki

15) Osoby lubiące historię, militaria i samoloty, chętnie odwiedzą Air Mobility Command Museum, które znajduje się w dawnej bazie sił powietrznych w Dover. Wśród eksponatów są samoloty wojskowe z czasów II wojny światowej.

16) Podczas II wojny światowej na wybrzeżu Delaware zbudowano 12 betonowych wież obserwacyjnych. Żołnierze którzy tu byli, mieli informować o ewentualnym ataku niemieckich U-bootów – łodzi podwodnych.

Delaware ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Rodney Square w centrum Wilmington, foto: Tim Kiser / cc by-sa 2.5

Zobacz też:
> Ciekawostki o Indianach
> Stan Connecticut

maseczki w pielęgnacji twarzy w płachcie czy kremie Poprzedni post Maseczki do pielęgnacji twarzy – w kremie czy płachcie?
selfie ciekawostki o selfie zdjęcia fotografia Następny post Ciekawostki o selfie. Narcystyczna autopromocja, którą kochamy