Asunción, stolica Paragwaju. Najważniejsze fakty i ciekawostki

Avenida Aviadores del Chaco Asuncion ciekawostki Paragwaj

Z czego słynie Asuncion ciekawostki i fakty o stolicy Paragwaju. Historia, zabytki, co zobaczyć. To warto wiedzieć!

Poznaj miasto Asuncion

1) 700-tysięczne miasto Asuncion, to stolica Paragwaju, państwa w Ameryce Południowej. Jest największym miastem kraju, dużym ośrodkiem gospodarczym, naukowym i kulturalnym.

2) Asuncion, to jedna z najstarszych osad Ameryki Południowej. Jest zwana „matką miast”, gdyż niegdyś stąd ruszały ekspedycje Hiszpanów, które podbijały kolejne tereny i zakładały kolejne osady.

3) Asuncion leży nad rzeką Paragwaj. W mieście jest duży port handlowy, przez który przechodzi 3/4 handlu zagranicznego Paragwaju.

4) Blisko miasta jest lotnisko międzynarodowe – port lotniczy im. Silvio Pettirossi. Żyjący w latach 1887-1916 Pettirossi, był paragwajskim lotnikiem, pionierem tutejszego lotnictwa.

5) Miasto założono 15 sierpnia 1537 roku i nazwano je: Nuestra de la Asuncion (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny). W XVII wieku straciło znaczenie na rzecz Buenos Aires (obecna stolica Argentyny).

Paragwaj ciekawostki o Paragwaju katedra Asuncion
Katedra w Asuncion. Foto: FF MM / cc by-sa 4.0

Asuncion ciekawostki

6) Asuncion zostało stolicą Paragwaju w 1813 roku, 2 lata po tym, jak kraj uzyskał niepodległość.

7) Spośród klubów sportowych, z pewnością należy wymienić piłkarski Club Olimpia, założony w 1902 roku. Najstarszy i odnoszący największe sukcesy w kraju i za granicą Club Olimpia, ponad 40 razy zdobywał tytuł mistrza kraju.

8) 1 sierpnia 2004 r. wybuchł wielki pożar supermarketu w Asuncion. Zginęło wówczas 464 osoby, a 409 zostało rannych.

siedziba gminy w dzielnicy Villa Aurelia Asuncion ciekawostki Paragwaj
Budynek rządowy w dzielnicy Villa Aurelia. Asuncion ciekawostki, foto: FF MM / cc by-sa 3.0

Asuncion – co zobaczyć, atrakcje turystyczne

9) Wiele zabytków zostało zniszczonych podczas wojny paragwajskiej (1864–1870), więc zachowały się nieliczne zabytki z okresu kolonialnego. Są wśród nich katedra z 1539 r., kilka kościołów, Panteon de los Heros (Narodowy Panteon Bohaterów) i domy z XVII-XVIII wieku.

10) Wśród zabytków jest też neoklasycystyczny Palacio de los Lopez. To pałac prezydencki, który nazwę otrzymał od pierwszego prezydenta Paragwaju, Antonio Lopeza. To on rozpoczął budowę pałacu w 1857 roku. Obecnie w gmachu mieści się parlament i siedziba prezydenta.

11) Przy głównej ulicy miasta – Avenida Palma, stoją m.in. budynki rządowe. Od 2012 r. wzdłuż rzeki jest promenada spacerowa. Będąc w Asuncion, warto też odwiedzić ogród botaniczny.

Asuncion ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Aleja Lotników Chaco w Assuncion, foto: Overkill53 / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Boliwia
> Gwatemala