Argentyna ciekawostki atrakcje podróże

32. ciekawostki o Argentynie

Czas czytania:4 minut/y, 36 sekund/y

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Argentynie – w skrócie. Historia, kultura, miasta, geografia i przyroda, Polonia. Argentyna ciekawostki i informacje o Argentynie

Argentyna – podstawowe informacje

1) Argentyna, to drugie pod względem powierzchni państwo w Ameryce Południowej. I ósme na świecie. Aby przejechać z północy na południe kraju, trzeba przebyć 3700 kilometrów.

2) Mieszkańców Argentyny jest ponad 40 milionów, a językiem urzędowym jest język hiszpański. Osób mających białą skórę jest ok. 80 procent. 90% Argentyńczyków mieszka w miastach.

3) Argentyna graniczy z Chile, Paragwajem, Brazylią, Boliwią i Urugwajem. Najdłuższą granicą jest ta z Chile – 5150 kilometrów.

4) Kultura, sztuka i kuchnia Argentyny ma wiele wspólnego z tradycją europejską. Podobnie jest z religią – katolicyzm deklaruje 90% mieszkańców.

flaga Argentyna ciekawostki
Flaga Argentyny

Skąd Argentyna wzięła swą nazwę?

5) Nazwa Argentyna pochodzi od łacińskiego słowa argentum (srebro) i po raz pierwszy pojawiła się na weneckiej mapie z 1536 roku.

Związane jest to z legendą o Sierra de la Plata (o Górach pełnych srebra). Przybyli tu z terenów Brazylii z Hiszpanii i Portugalii konkwistadorzy znajdowali u Indian przedmioty ze srebra. Wierzono, że płynąc ujściami rzek Urugwaj i Parana można dotrzeć do gór pełnych złota. Nigdy jednak nie dotarli do tej wyimaginowanej krainy, ale w 1502 r. ekspedycja prowadzona przez włoskiego kupca Amerigo Vespucci dotarła do estuarium Río de la Plata.

most Inków Mendoza-Argentyna ciekawostki atrakcje
Argentyna. Most Inków koło Mendozy

Stolica i miasta Argentyny

6) Stolicą Argentyny jest Brasilia, natomiast Buenos Aires to największe miasto kraju (w aglomeracji mieszka 13 milionów ludzi) i jedno z największych miast Ameryki Południowej.

7) Największe miasta Argentyny (mające co najmniej 300 tys. mieszkańców, to: Buenos Aires, Córdoba, Rosario, Mendoza, San Miguel de Tucumán, La Plata, Mar del Plata, Salta, Santa Fe, San Juan, Resistencia, Santiago del Estero, Corrientes, Bahía Blanca, Jujuy.

Rio de Janeiro Argentyna ciekawostki atrakcje
Panorama Rio de Janeiro w Argentynie. Na szczycie słynna figura Chrystusa

Argentyna ciekawostki z historii

8) W 1512 roku rozpoczęła się hiszpańska kolonizacja terenów obecnej Argentyny. W 1776 roku powstało Wicekrólestwo La Platy, które weszło w skład hiszpańskiego imperium kolonialnego.

9) W 1896 r. miasto Buenos Aires zostało zajęte przez wojska brytyjskie, jednak wkrótce zostały one pokonane.

10) Argentyna uzyskała niepodległość w 1816 roku. Faktycznie była niepodległa od 1810 roku, po odsunięciu ostatniego hiszpańskiego gubernatora i ogłoszeniu Pierwszego Zgromadzenia Narodowego (Primera Junta).

11) Nazwa Republika Argentyńska (República Argentina) znalazła się w konstytucji, uchwalonej 24 grudnia 1826 roku.

12) Wiek XX, to liczne zamachy stanu oraz permanentny kryzys polityczny i gospodarczy Argentyny. W styczniu 1919 roku w Buenos Aires doszło do zamieszek, które potem nazwano Tragicznym Tygodniem. Bunt stłumiło wojsko.

lodowiec Argentyna ciekawostki atrakcje podróże
Lodowiec na południu Argentyny

Geografia i przyroda Argentyny

13) Płynące obok siebie rzeki Parana i Urugwaj, wspólnie wpadają do Atlantyku. Wcześniej tworzą słodkowodny zalew morski (estuarium), którego powierzchnia wynosi 35 tys. km kwadratowych, ma długość 320 km i szerokość maksymalną 220 km. To estuarium nazywa się La Plata (Río de la Plata).

14) Największe rzeki w Argentynie, to: Parana, Urugwaj, Paragwaj i Salado.

15) W Andach Patagońskich (południowa część Andów na terenie Argentyny i Chile) jest ponad 400 jezior (m.in. Buenos Aires, Argentino, O’Higgins/San Martín, Viedma).

16) Najwyższym szczytem Argentyny jest Aconcagua (6960 m n.p.m.), w Andach Południowych. To równocześnie najwyższa góra obu Ameryk – Północnej i Południowej.

góra szczyt Aconcagua południowa ściana Argentyna ciekawostki
Południowa ściana Aconcagua, najwyższej góry Argentyny i zarazem Ameryki

17) Długość wybrzeża Argentyny wynosi prawie 5 tys. kilometrów (dokładnie: 4989 km).

18) W Argentynie jest 30 parków narodowych, m.in. Los Glaciares i Iguazu.

19) Jedną z największych atrakcji turystycznych Argentyny są wodospady Iguazú (Cataratas del Iguazú). Znajdują się na pograniczu Argentyny i Brazylii, na terenie Parku Narodowego Iguazú. Woda z ponad 270 kaskad znajdujących się na szerokości 2,5 kilometra, spada z wysokości 60-82 metrów.

wodospady Iguazu Argentyna Brazylia
Wodospady Iguazu, Argentyna / Brazylia

20) Środkową część Argentyny zajmują trawiaste równiny – Pampas. Południowoamerykańscy pasterze bydła gauchos (tutejsi kowboje) wypasają tu bydło. Z Argentyny pochodzi najlepsza na świecie wołowina.

21) W Argentynie żyją m.in. lamy, jaguary, pancerniki, małpy, tukany, kolibry, papugi, nandu, uchatki patagońskie i lwy morskie.

gaucho bydło Argentyna ciekawostki atrakcje podróże
Argentyński gaucho pilnuje stada bydła. Argentyna ciekawostki

Ciekawostki o Argentynie

22) Argentyna, to jeden z największych producentów wina na świecie.

23) Argentyna, to ojczyzna tanga. Taniec ten jest wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

24) Universidad Nacional de Cordoba, to najstarszy uniwersytet Ameryki Południowej. Jest w argentyńskim mieście Cordoba.

25) Avenida 9 de Julio w Buenos Aires jest najszerszą ulicą świata. Składa się z 14 pasów ruchu i 4 pasów równoległych ulic.

26) Pierwszym papieżem urodzonym w Argentynie (i w ogóle w Ameryce Południowej), jest papież Franciszek. Arcybiskupa i metropolitę Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio wybrano papieżem w 2013 roku.

tango taniec Argentyna ciekawostki
Argentyna, to ojczyzna zmysłowego tańca, tanga

Polonia w Argentynie

27) W Argentynie jest liczna Polonia. 8 czerwca w tym kraju obchodzony jest Dzień Polskiego Osadnika (Día del Colono Polaco).

28) Pierwsi Polacy przybyli tu około 1812 roku. Kolejne fale emigracji z Polski były związane z upadkiem powstań: listopadowego i styczniowego.

29) Pod koniec XIX w. z Polski dotarła do Argentyny emigracja zarobkowa. Byli to głównie chłopi z Małopolski, który osiedli w prowincji Misiones. W 1897 r. założyli osadę Apóstoles.

30) Po I wojnie światowej Argentyna była drugim po Kanadzie kierunkiem emigracyjnym Polaków. W 1929 r. Polaków w Argentynie było 25 tysięcy, a w 1939 roku 120 tysięcy.

31) Towarzystwo Demokratyczne Polskie – pierwsze polskie stowarzyszenie w Argentynie, założono około 1890 roku. W 1913 r. w Buenos Aires zaczęło ukazywać się pierwsze polskie czasopismo, Echo Polskie.

32) Podczas II wojny światowej w Argentynie było blisko 200 tys. Polaków. Obecnie Polonię szacuje się na ponad 200 tysięcy.

Argentyna ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Urugwaju
> Brazylia ciekawostki
> Kurytyba, Brazylia

zamek Ciechanów ciekawostki atrakcje zabytki Poprzedni post Ciechanów – ciekawostki
studenci wyjazd narty Następny post Planujesz studencki wyjazd na narty w sezonie 2020/21?