Ciekawostki o mieście Wilmington (stan Delaware, USA)

Rodney Square Wilmington Delaware ciekawostki atrakcje USA

Wilmington Delaware ciekawostki i fakty. Położenie, historia, co zobaczyć, z czego słynie to miasto

Wilmington fakty

1) Wilmington, to miasto i port nad rzeką Delaware. Mieszka tu ponad 70 tys. ludzi. Jest największym miastem w stanie Delaware (USA).

2) Miejscowość Fort Christina założyli w 1832 r. pierwsi Szwedzi, którzy przyjechali kolonizować Amerykę. Później miejscowość zyskała nazwę Wilmington. Prawa miejskie uzyskała prawie 2 wieki później, w 1832 roku.

3) Nazwa Wilmington pochodzi od hrabiego Wilmington (tytuł w Wielkiej Brytanii). Za czasów panowania w Wielkiej Brytanii króla Jerzego II, w latach 1672-1743 pierwszym hrabią Wellington, a potem też premierem brytyjskiego rządu, był Spencer Compton. Jego przyjacielem był Thomas Penn, właściciel miasta i to na jego wniosek miasto nazwano Wilmington.

Wilmington Delaware ciekawostki stary ratusz
Dawny ratusz. Wilmington Delaware ciekawostki

Wilmington Delaware ciekawostki

4) Od 1953 roku jednym z mieszkańców Wilmington jest obecny, 46-y prezydent USA, Joe Biden.

5) Christina River (Krystyna), to rzeka długości ok. 56 kilometrów. Otrzmała nazwę na część żyjącej w XVII wieku szwedzkiej królowej Krystyny. Rzeka przepływa przez stany Pensylwania i Maryland. Przepływa też przez miasto Wilmington, gdzie wpływa do Zatoki Delaware (Ocean Atlantycki). Jest tu otwarty w 1923 r. port obsługujący statki handlowe i pasażerskie.

6) Delaware Valley, to obszar metropolitalny zamieszkany przez 6,3 miliona ludzi. W jego skład wchodzą m.in. Wilmington oraz Filadelfia, największe miasto stanu Pensylwania.

7) Fort Christina (Fort Altena) znajduje się 1,6 dm od centrum obecnego Wilmington. Zbudowali go osadnicy szwedzcy po tym, jak 29 marca 1838 r. tutaj przybyli aby się osiedlić i stworzyć „nową Szwecję”. W parku, który otworzono w 300-lecie powstanie Wilmington, w 1938 r. stanął pomnik fortu Christina. Jego autorem jest szwedzki artysta, Carl Milles.

Fort Christina Wilmington Delaware ciekawostki USA
Pomnik w Fort Christina. Foto: Foto: Jerrye & Roy Klotz MD / cc by-sa 3.0. Wilmington Delaware ciekawostki

8) Ratusz Staromiejski zbudowano w 1798 roku, w stylu późnogruzińskim. Do 1916 r. rezydowały w nim władze miasta. Obecnie jest zabytkiem, a właścicielem jest Delaware Historical Society.

9) Wśród muzeów znajdujących się w Wilmington jest Muzeum Sztuki Delaware. Jest tu m.in. kolekcja ilustracji amerykańskiej od XIX do XXI wieku.

10) Daniel S. Frawley Stadium zbudowano w ostatnich latach XX wieku. Jest stadionem miejscowej drużyny baseballowej Wilmington Blue Rocks. Mieści się tu Delaware Sports Museum, muzeum założone w 1976 roku.

11) W USA, w stanie Karolina Północna jest ok. 130-tysięczne miasto o tej samej nazwie – Wilmington. Leży nad rzeką Cape Fear, niedaleko jej ujścia do Atlantyku.

Wilmington Delaware ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: fragment Rodney Square w centrum Wilmington. Foto: McGhiever / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Santa Barbara, Kalifornia
> Providence, Rhode Island