Providence ciekawostki atrakcje Rhode Island

Providence, stolica stanu Rhode Island, USA

Czas czytania:2 minut/y, 33 sekund/y

Providence ciekawostki

Osada Providence została założona w 1636 roku i obecnie mieszka tu 170 tys. osób. Nazwa Providence (Opatrzność), to skrót od zdania “God’s merciful Providence (“Miłosierna Boża Opatrzność”, jakie wypowiedział niegdyś duchowny Roger Williams, urodzony w Anglii duchowny protestancki, pionier baptyzmu w Ameryce Północnej, założyciel miasta

Providence ciekawostki atrakcje Rhode Island
Na jednej z ulic w centrum Providence, Rhode Island

> TU więcej o Rogerze Williamsie i historii stanu Rhode Island oraz miasta Providence

Providence prawa miejskie otrzymało w 1831 roku (mieszkało tu wówczas 17 tys. osób), a od roku 1900 roku jest stolicą stanu Rhode Island. Do dziś zachowała się część zabudowań z XVIII wieku. Na początku XX wieku Providence było jednym z najbogatszych miast w Stanach Zjednoczonych, a dzięki emigrantom wzrastała produkcja przemysłowa.

Providence, to obecnie jedno z najgęściej zaludnionych miast USA. Jest podzielone na 25 dzielnic. Działają 4 wyższe uczelnie: Brown University (założona w 1764 roku), Providence College, Rhode Island School of Design (RISD) i Johnson and Wales University.

Bank pof America Providence ciekawostki atrakcje Rhode Island
Gmach Bank of America. Providence, Rhode Island

Prividence ciekawostki

* W mieście prężnie działa środowisko LGBT. Dlatego w którymś momencie Providence nazwano “best Lesbian Places to Live”. Nic dziwnego, że burmistrzem w 2002 r. wybrano zadeklarowanego homoseksualistę. To pierwszy gej, który został burmistrzem stolicy stanu USA. Dodajmy, że liczba związków homoseksualnych jest w Providence znacznie wyższa niż średnia krajowa.

* W Providence ma swoją siedzibę Citizens Financial Group, jeden z kilkunastu największych banków USA.

* Najwyższym budynkiem w Providence jest gmach Bank of America Building. Ma 130 metrów wysokości i 26 kondygnacji. Wybudowano go w latach 1925-28.

* Jeśli chcesz dotrzeć do Providence drogą lotniczą, w Warwick (ponad 20 km od Providence) jest port lotniczy F.T. Green.

* W Providence jest ogród zoologiczny czyli Roger Williams Park Zoo.

kapitol Providence ciekawostki atrakcje Rhode Island
Okazały kapitol stanu Rhode Island w Providence, RI

Kapitol w Providence

Gmach władz stanu Rhode Island w Providence stoi na granicy na granicy dzielnic Downtown i Smith Hill. To neoklasycystyczny budynek wpisany do rejestru zabytków. Został wybudowany w latach 1895-1904, w ostatnich latach XX wieku został gruntownie odnowiony. Był jednym z pierwszych publicznych budynków z energią elektryczną.

Kopuła z białego marmuru jest czwartą co do wielkości kopułą na świecie (po Bazylice św. Piotra w Watykanie, Kapitolu stanu Minnesota i Taj Mahal w Indiach). Na jej szczycie (85 metrów nad ziemią) jest posąg z brązu The Independent Man, pokryty złotem. Postać nawiązuje do działalności założyciela miasta, Rogera Williamsa.

ratusz city hall Providence ciekawostki atrakcje Rhode Island
City hall (ratusz) miasta Providence, Rhode Island

Ratusz w Providence

Wybudowany w 1878 r. Providence City Hall stoi na południowo-zachodnim krańcu Kennedy Plaza. Jest wpisany do rejestru zabytków. W 1902 r. ze schodów Ratusza przemawiał prezydent USA Theodore Roosvelt, a w 1960 r. przemawiał tu John F. Kennedy, na krótko przed jego wybraniem na prezydenta USA.

Providence ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> New Haven, Connecticut
> Long Island, NY
> Cmentarz Arlington, Wirginia – tu jest pochowany John F. Kennedy

cygara jak zacząć dla początkujących whisky whiskey Poprzedni post Cygara dla początkujących
na początku był len Żyrardów Następny post Na początku był LEN. Konkurs satyryczny