Myszka Mickey i islam? Rysunek satyryczny – informacje

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Myszka Mickey i inne informacje satyryczne

Czy Myszka Mickey obraża islam?

W czerwcu 2011 r. Naguib Sawiris umieścił na Twitterze obrazek przedstawiający dwie wersje słynnej Myszki Mickey – jedna z  brodą przypominającą brody wyznawców Islamu i druga – z burką osłaniającą twarz, z wyjątkiem oczu. Żart nie spodobał się fanatycznym wyznawcom Islamu, a publiczne przeprosiny islamistom nie wystarczyły. Po próbie bojkotu firm Sawirisa, skierowali sprawę do sądu. Został oskarżony o bluźnierstwo i obrazę islamu.

Egipski miliarder Naguib Sawiris oprócz szeregu firm, zajmuje się polityką. Jest założycielem liberalnej Partii Wolnych Egipcjan, a prywatnie koptyjskim chrześcijaninem.

Dziś, 14 stycznia 2012 r., ma się rozpocząć pierwsza rozprawa w sądzie.
2012-01-14. Myszka Mickey

> Sennik egipski

Partia DH w Jarosławiu

9 lutego 2012 r. w Jarosławiu (woj. podkarpackie) wystawa rysunku satyrycznego „10 lat Partii Dobrego Humoru”

Kolejnym miastem, w którym można będzie zobaczyć międzynarodową wystawę rysunku satyrycznego z okazji 10-lecia Partii Dobrego Humoru, jest Jarosław. Podczas wernisażu można będzie osobiście poznać Szczepana Sadurskiego – karykaturzystę, założyciela i przewodniczącego tej międzynarodowej organizacji.

Wernisaż tej wystawy odbędzie się 9 lutego (czwartek) o godz. 17.45 w Pubie Piwnica (Jarosław,  ul. Sikorskiego 6/róg Poniatowskiego). Serdecznie zapraszamy.
2012-02-04

Vankukuś w Przemyślu

9 lutego 2012 r. otwarcie wystawy krakowskiego rysownika w Przemyślu (woj. podkarpackie)

9 lutego o godz. 16.00 w Centrum Kulturalnym (Przemyśl, ul. Stanisława Konarskiego 9) zostanie otwarta wystawa rysunku satyrycznego „Vankukusia”.

Krakowski rysownik o pseudonimie „Vankukuś” publikował m.in. w czasopismach Wydawnictwa Humoru i Satyry Superpress, jest członkiem Partii Dobrego Humoru. Jest to jego kolejna wystawa indywidualna.
2012-02-02

Rysunek stycznia 2012

Rozstrzygnięto pierwszą edycję comiesięcznego konkursu organizowanego przez Muzeum Karykatury

Jacek Frąckiewicz został zwycięzcą, druga nagroda ex equo dla Jacka Lanckorońskiego i Witolda Mysyrowicza, a wyróżnienia honorowe dla: Juliana Bohdanowicza, Marcina Bondarowicza, Michała Graczyka, Ka Camili, Jacka Majcherkiewicza – takie są wyniki pierwszego, styczniowego konkursu rysunku satyrycznego, organizowanego przez Muzeum Karykatury w Warszawie.

Do konkursu 50. twórców zgłosiło 78 prac. Zwycięzców wybrano z 21. artystów. Byli to, w kolejności alfabetycznej: Bartłomiej Belniak, Mariusz Bocheński, Julian Bohdanowicz, Marcin Bondarowicz, Ka Camila, Jacek Frąckiewicz, Stanisław Gajewski, Michał Graczyk, Andrzej Graniak, Krzysztof Konopelski, Janusz Kożusznik, Tadeusz Krotos, Edward Lutczyn, Jacek Lanckoroński, Jacek Majcherkiewicz, Witold Mysyrowicz, Stefan Papp, Czesław Przęzak, Szczepan Sadurski, Anna Sokolska, Damian Waliczek.

Przypominamy, do konkursu zgłaszać można prace niepublikowane.
2012-01-26

Humor z zeszytów w Gdańsku

Od 29 stycznia 2012 r. w Gdańsku można obejrzeć wystawę Małgorzaty Lazarek

Od  29 stycznia do 12 lutego w klubie Winda (Gdańsk, ul. Racławicka 17) można obejrzeć wystawę Małgorzaty Lazarek  „Humor z zeszytów szkolnych”. Są to żartobliwie zilustrowane krótkie teksty, znane jako Humor z zeszytów szkolnych. Ekspozycję przygotowała Gdańska Galeria Dobrego Humoru.

Wernisaż odbędzie się w dniu 28 stycznia o godz. 18.00
2012-01-26

Graniak na Białołęce

W Białołęckim Ośrodku Kultury w Warszawie czynna jest wystawa rysunku satyrycznego Andrzeja Graniaka

W holu Białołęckiego Ośrodka Kultury w Warszawie, znajdującym się w budynku szkoły przy ul. Van Gogha 1, można aktualnie oglądać wystawę prac Andrzeja Graniaka. Ekspozycja ta jest kolejną z cyklu wystaw, prezentujących artystów mieszkających na warszawskiej Białołęce.
2012-01-21

Leśnik z krainy śmiechu

Warszawa, SGGW, 26 stycznia 2012 r. – spotkanie z Jackiem Frankowskim

Leśnik z krainy śmiechu – tak nazwano spotkanie z karykaturzystą Jackiem Frankowskim. Odbędzie się ono w Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (Warszawa, ul. Nowoursynowska 161, wejście C, I piętro) 26 stycznia (czwartek) o godz. 18.00. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Kulturalny Czwartek.
2012-01-20

Manufaktura Satyry w Pabianicach

13 stycznia 2012 r. w Pabianicach otwarcie wystawy wybranych prac z konkursu rysunku satyrycznego „Manufaktura Satyry”

W 2011 r. z Żyrardowie rozstrzygnięto drugą edycję konkursu rysunku satyrycznego Manufaktura Satyry. Nagrodzone prace z obu edycji konkursu można będzie obejrzeć na wystawie w Pabianicach. Wystawa „Manufaktura Satyry” zostanie otwarta 13 stycznia o godz. 18.00 w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Pabianicach (ul. Kościuszki 14).
2012-01-08

Kolejne katalogi zza granicy

Polacy w katalogach wystaw rysunku satyrycznego w Turcji, Belgii i Słowacji

Do Polski dotarły kolejne katalogi międzynarodowych wystaw rysunku satyrycznego, w których Polacy zaznaczyli w nich swoją obecność.

Kychanie mozgu (Kichanie mózgu) – to tytuł konkursu zorganizowanego na Słowacji, którego  przewodniczącym jury był Henryk Cebula. W katalogu znalazły się rysunki Katarzyny Petrykowskiej (zdobyła wyróżnienie honorowe), Zbigniewa Piszczako, Macieja Trzepałki i Haliny Kuźnickiej.

Tematem konkursu organizowanego w Turcji były „Wypadki na budowie”. W katalogu wystawy pokonkursowej, znalazły się prace dwóch Polaków: Henryka Cebuli i Pawła Kuczyńskiego.

Cartoonale De Geus, to czwarta edycja konkursu organizowanego w Belgii w 2011 roku. W katalogu opublikowano rysunki Pawła Kuczyńskiego i Jerzego Stępniaka.
2011-12-30

Myszka Mickey i inne informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com