Tuchola, woj.kujawsko-pomorskie – ciekawostki

Plac Wolności Tuchola ciekawostki atrakcje zabytki

Tuchola ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki, co zobaczyć w Tucholi, z czego słynie to miasto

Miasto Tuchola

1) Tuchola, to ok. 14-tysięczne miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Jest tu siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Tuchola oraz powiatu tucholskiego. Leży nad rzekami: Brdą, Hozjanną i Kiczą, 62 km na północ od Bydgoszczy.

2) Dzielnice i osiedla Tucholi: Centrum, os. Ligi Ochrony Przyrody, os. Warszawska, os. Nowa Cegielniana, os. Stara Cegielniana, os. Kościuszki, os. Mickiewicza, os. Kopernika, os. Leśne, os. Nad Kiczą, os. Piastowska, os. Pocztowa, Stare Miasto, Rudzki Most, os. Rudzki Most I, os. Rudzki Most II, os. Piszczek, os. Międzylesie, Koślinka, Nad Brdą, os. Miejski Rów, os. Plaskosz.

Tuchola ciekawostki z historii

3) Miejscowość uzyskała prawa miejskie w 1346 roku. Historycy nie są zgodni, kim był założyciel. Może książę Sambor I gdański, może książę Mściwój III. Gdy Tuchola stała się miastem, była jedną z większych osad w południowo-zachodniej części Pomorza Gdańskiego.

4) Od 1330 r. Tuchola była siedzibą komtura krzyżackiego. Przez kolejny wiek jej losy były związane z Krzyżakami i walkami wojsk krzyżackich z polskimi. W 1454 r. miasto uznało władzę polską, a zamek obsadzili Polacy. W 1464 r. podczas wojny trzynastoletniej, polskie wojska znów starły się z Krzyżakami, zwyciężając w bitwie.

5) W XIV w. Tuchola była otoczona murami miejskimi z cegły, na których było 15 baszt. Do miasta prowadziły trzy bramy: Świecka, Chojnicka i Zielona. Nad miastem górowała wieża gotyckiego kościoła św. Bartłomieja. Pod koniec XVIII w. zabudowa miasta uległa zniszczeniu.

6) Po zniszczeniach podczas potopu szwedzkiego (1655-1659) epidemii zarazy (1657) i wielkim pożarze (1685), do połowy XVIII wieku, miasto przeżywało najgorszy okres w swej historii. Po I rozbiorze Polski (1772) zlikwidowano powiat tucholski i przyłączono go do powiatu chojnickiego. Tuchola była wówczas jednym z najmniejszych miast Pomorza (108 domów i 490 mieszkańców).

Tuchola zabytki, atrakcje, co zobaczyć

7) Kościół św. Jakuba Apostoła (ul. Chojnicka) zbudowano w latach 1837-1838 jako świątynię ewangelickę. Od 1994 r. jest światynią katolicką.

8) W Tucholi zachowały się fragmenty średniowiecznych murów miejskich z XIV i XV wieku.

9) Przy ul. Podgórnej 3 mieści się Muzeum Borów Tucholskich, założone w 1980 roku. Gromadzi zbiory historyczne, przyrodnicze i etnograficzne. Muzeum mieści się w budynku z przełomu XIX i XX wieku, nawiązującego architekturą do dawnych spichlerzy. Muzeum jest całoroczne, płatne.

10) Na skwerze u zbiegu ulic Nowodworskiego i Świeckiej stoi Pomnik św. Małgorzaty. Jest ona patronką miasta, znajdowała się na średniowiecznych pieczęciach miejskich. Jej święto obchodzone tu jest co roku, 20 lipca.

11) Kościół Bożego Ciała stojący przy ul. Świdnickiej, został wybudowany w latach 1935-1939. Jego obecna wieża wraz z krzyżem, ma ok. 40 metrów wysokości.

12) Kościół Przemienienia Pańskiego (wcześniej św. Jana Nepomucena) zbudowano w 1768 roku. Ten drewniany kościół otynkowano w 1928 roku. We wnętrzu zachował się wystrój rokokowy. Świątynia znajduje się w Dąbrówce, w gminie Tuchola.

Tuchola ciekawostki

13) Kształt rynku Tucholi jest owalny. Było to charakterystyczne dla osad słowiańskich. Do dziś zachował się średniowieczny układ urbanistyczny miasta.

14) Słynne dwa nagie miecze, jakie Krzyżacy otrzymali od króla Jagieły przed bitwą pod Grunwaldem, pochodziły z Tucholi.

15) Budynek Urzędu Miejskiego Tucholi stoi w miejscu, gdzie między XIV a XVIII wiekiem stał zamek.

16) Tucholski Park Krajobrazowy utworzono w 1985 roku i ma 36 983 ha powierzchni. Jego siedziba jest w Tucholi. Park znajduje się w Borach Tucholskich (ok. 300 tys ha powierzchni), jednego z największych w kraju kompleksów borów sosnowych.

Tuchola ciekawostki (c): Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Plac Wolności w Tucholi. Foto: PiotrMig / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Nakło nad Notecią
> Brześć Kujawski
> Brodnica