Brześć Kujawski ciekawostki atrakcje zabytki co zobaczyć

Ciekawostki o Brześciu Kujawskim

Czas czytania:2 minut/y, 54 sekund/y

Brześć Kujawski ciekawostki, informacje. Historia, zabytki, atrakcje Brześcia Kujawskiego. Z czego słynie to miasto

Brześć Kujawski

1) Brześć Kujawski, to ok. 5-tysięczne miasto w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie włocławskim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Brześć Kujawski. Miasto leży nad rzeką Zgłowiączką.

Brześć Kujawski ciekawostki z historii

2) Początkowo (ok. 1250 r.) Brześć był miastem królewskim.

3) To w Brześciu Kujawskim 23 kwietnia 1228 r. odbyła się uroczysta ceremonia nadania zakonowi krzyżackiemu przez Konrada Mazowieckiego okolicznych ziem. Początkowo były to cztery wsie. Potem kilkukrotnie (1311, 1320, 1435) dochodziło tu do spotkań Polaków z Krzyżakami w związku z konfliktem (Krzyżacy siłą przejmowali kolejne połacia ziemi). 10 lutego 1321 r. odczytano w Brześciu wyrok papieża, nakazujący zakonowi zwrot zagrabionej ziemi pomorskiej. Krzyżacy ten wyrok odrzucili, a w kolejnym roku wcielili Brześć do swego państwa.

4) Między wiekiem XIV aż do czasu zaborów, Brześć był stolicą województwa brzeskiego (późniejsza nazwa: województwo brzeskokujawskie). Od 1793 r. Brześć Kujawski znalazł się pod zaborem pruskim.

kościół biskupa męczennika w Brześciu Kujawskim
Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika w Brześciu Kujawskim

Brześć Kujawski atrakcje, zabytki, co zobaczyć

5) Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika stoi przy Placu Władysława Łokietka 13. Został zbudowany w 1332 r., a w XV w. powiększono go. Był dwukrotnie odbudowywany po pożarach (1555, 1657), a w 1710 r. uzyskał wygląd barokowy. W 1812 r. wojska francuskie wykorzystywały go jako magazyn, w XIX w został odrestaurowany, a na początku XX w. odzyskał pierwotny wygląd gotycki. Wśród zabytków we wnętrzu, warto wspomnieć o późnogotyckim tryptyku z ok. 1520 r., autorstwa jednego z uczniów Wita Stwosza.

kościół podominikański św. Stanisława Biskupa Brześć Kujawski zabytki
Podominikański kościół św. Stanisława Biskupa, Brześć Kujawski

6) Podominikański kościół św. Michała Archanioła wzniesiono w XIV wieku. W latach 1922-1928 został przebudowany, uzyskując elementy barokowe. Wchodzi w skład zabudowań klasztornych, gdzie obecnie mieszkają siostry Elżbietanki.

ratusz w Brześciu Kujawskim kujawsko-pomorskie
Budynek ratusza. Brześć Kujawski ciekawostki

7) Ratusz miejski Brześcia Kujawskiego czyli siedziba władz miasta, stoi przy Pl. W.Łokietka. Jest budowlą klasycystyczną, wzniesioną w 1824 roku. W jego wieży znajduje się ekspozycja historyczna.

Wcześniejszy, gotycki budynek ratusza stojący na środku rynku czyli w innym miejscu niż obecny, zniszczyli Szwedzi. Jego resztki rozebrano w 1823 roku.

8) Pomnik przedstawiający króla Władysława Łokietka został odsłonięty w 2008 roku. Stoi w centrum miasta, na Pl. Władysława Łokietka, wśród zieleni. Król spogląda w kierunku obecnego ratusza. Brześć jest rodzinnym miastem króla.

pomnik Władysława Łokietka Brześć Kujawski historia atrakcje
Pomnik Władysława Łokietka, Brześć Kujawski

9) Pod pomnikiem umieszczono tzw. kapsułę czasu – informacje dla przyszłych pokoleń, które być może kiedyś zostaną odkopane.

10) Do Pl. Łokietka przylegają kamienice. Część z nich pamięta XVIII i XIX wiek. Inne ciekawe kamienice stoją też przy ul. Narutowicza i Reymonta.

11) W 1894 r. wybudowano budynek w stylu eklektycznym. W tym obiekcie stojącym przy ul. Okrzei do 1939 r. mieszkali kolejni dyrektorzy tutejszej Cukrowni Brześć.

Brześć Kujawski ciekawostki

12) XIV-wieczny, gotycki zamek królewski Kazimierza Wielkiego w Brześciu zniszczyły wojska szwedzkie podczas potopu szwedzkiego. Prusacy na przełomie XVIII i XIX wieku rozebrali to co zostało, a na fundamentach ok. roku 1800 wybudowali budynek więzienia. Po 1918 r. była tu szkoła. Wkrótce budynek uzyskał cechy klasycystyczne.

mury miejskie Brześć Kujawski ciekawostki atrakcje zabytki
Fragment dawnych murów miejskich. Brześć Kujawski ciekawostki

13) Przy klasztorze dominikanów zachował się fragment średniowiecznych murów miejskich z XIV w. Spora część murów została zniszczona podczas potopu szwedzkiego. Później stały się ścianami niektórych budynków.

14) Przy ul. Traugutta 29 w Brześciu Kujawskim znajduje się stadion miejski im. Czesława Wasilewskiego. Obiekt wybudowano w 1961 roku i rozgrywają tu mecze piłkarze klubu GKS Łokietek.

Brześć Kujawski ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Radziejów
> Nakło nad Notecią
> Brodnica

język norweski tłumaczenia Norwegia Poprzedni post Praca w Norwegii – przetłumacz CV na norweski
etui do Huawei P40 smartfon Następny post Czy etui do Huawei P40 Lite pomaga chronić moduł z aparatami foto?